,

Yargı Paketi ile mahkumlara genel af geliyor mu?

Genel af son gelişmeler ile gündeme taşındı. Hazırlıkları devam eden 8. Yargı Paket ile yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok husus ele alınıyor. Çalışmaların Adalet Bakanlığı tarafından yürütüldüğü Yeni Yargı Paketi içeriğinde mahkumlara genel af düzenlemesinin yer alıp almayacağına dair soruya Bakan Yılmaz Tunç'tan cevap geldi.

Yargı Paketi ile mahkumlara genel af geliyor mu?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yeni Yargı Paketi’ne ilişkin detayları aktardı. Söz konusu kanun paketine ilişkin çalışmaların sürdüğünü aktaran Tunç, düzenlemelerin arasında yargı uygulamalarını ilgilendiren birçok hususun yer aldığını dile getirdi.

Denetimli serbestlikle ilgili de açıklamalarda bulunan Tunç, “Suç, işleyenin yanına kar kalmaması lazım. Yani 2 yılın altında cezaya hüküm giyen biri, koşullu salıverme süresiyle beraber denetimli serbestliği de dikkate aldığımızda hiç cezaevinde barındırılmadan tahliye oluyor.

Bu da toplumda bir cezasızlık algısına neden oluyor. Bu anlamda denetimli serbestlik süresini otomatik 1 yıl şeklinde değil de bir oran getirerek, beşte 1 olabilir, bu tabii milletvekillerimizin takdirindedir. “ifadelerini kullandı.

GENEL AF ÇIKACAK MI?

Tunç, 8. yargı paketinde herhangi bir af ile ilgili hususun gündemde olmadığını dile getirdi.

8. YARGI PAKETİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Bakan Yılmaz Tunç’un açıklamaları doğrultusunda yeni yargı paketinin Ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

SONTV

İlişkili Haberler

Manşetler