,

Vizeye zam geliyor, ama randevu yok!

Almanya ile Avrupa Birliği ülkeleri 11 Haziran’da Türklere vize ücretine zam yapıyor. Vize ücreti 90 Euro olacak ama randevu bulmak mümkün değil. Alman Büyükelçiliği, "Vize randevusu 7 ayı bulabilir. Buna göre hesap edin. Listeye önceden adını yazdırmayan randevu da alamaz“ açıklaması yaptı.

Vizeye zam geliyor, ama randevu yok!

Türklerin Avrupa ülkelerine vize çilesi bitmek bilmiyor.  İş insanları artık iş görüşmeleri için Avrupa'ya gidemiyor, öğrenciler büyük sıkıntı yaşıyor.

Yurt dışında en çok Türk ya da Türk kökenlinin yaşadığı ülke olan Almanya’ya vize ücreti Türk vatandaşları için 90 Euro oldu. 11 yaşına kadar olanlar için vize ücretsiz. Ancak Alman vizesine başvuru randevusu almak neredeyse imkansız.

'Uzun süreleri dikkate alın'

Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden yapılan açıklamada, "Bekleme süresi 7 ayı bulabilir“ uyarısı yapılıyor. Vize randevusu alabilenler görüşmeye çağrılıyor ancak bir bekleme süreci de ondan sonra başlıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre tüm AB ülkeleri için geçerli olacak vizeye zammın 11 Haziran 2024‘te başlayacağının belirtildiği açıklamada, "Türkiye’deki temsilciliklerimizde uzun randevu bekleme süreleri ve vize başvurularının uzun inceleme süreleri dikkate alınmalıdır. Bu süre bir ayla yedi (7 ay) ay arasında değişebilmektedir. Lütfen seyahat planınızı buna göre yapınız“ deniliyor.

Açıklamada, önemli bir uyarıda da bulunuldu:
"Vize başvurusu için öncelikle başkonsolosluklar ya da elçiliğin bekleme listesine kayıt yaptırmanız çok önemli. Vize randevuları bu başvurulardaki kronolojik (tarihi) sıraya göre değerlendirmeye alınacaktır. Eğer bu listeye yazılmakta gecikirseniz, vize randevu talebiniz dikkate alınmayabilir ya da planladığınız geziden sonraki bir tarihe randevu verilebilir."

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler