BIST 100 8.039,17 %0.48 Dolar 27,13 %0.08 Euro 28,94 %0.11 Altın Gram 1.680,89 %0.38 Brent Petrol 93,27 %-0.03 Bitcoin 26.581,99 %0.15
,

Usulsüzlüğe karşı mücadele etti, işinden oldu

Türk Telekom'da yürütülen ve bakanlıkta yetki belgesinde yapılan usulsüzlük nedeniyle tıkanan sendika değiştirme sürecinde hak kaybına uğrayan ve kovulan tekniker Can Özdemir, açtığı işe iade davasını kaybetti. Mahkeme tarafından verilen kararı, karar.com'a değerlendiren Özdemir, "Karşı taraf Türk Telekom = Türkiye Varlık Fonu = Cumhurbaşkanlığı olunca böyle bir karar çıkması normal. Türkiye mahkemelerinde bu taraflara karşı ne yazık ki kazanma şansımız yok" dedi.

Usulsüzlüğe karşı mücadele etti, işinden oldu

Türk-İş'e bağlı Türkiye Haber-İş Sendikası'nda örgütlü Türk Telekom çalışanları enflasyon oranında zam alamayınca haklarını aramak için bir araya geldi. Toplu İş Sözleşmesi (TİS) yetkili Haber-İş'e ek protokol yaptırmayı önceleyen 10 bin tekniker, 2023'e gelindiğinde asgari ücretin altında kaldı. Bunun üzerine çalışanlar, sendika değiştirme kararı aldı. Aralarında anket düzenleyen çalışanlar Hak-İş'e bağlı Öz-İletişim'e geçme kararı aldı. Çalışanların usulsüzlükle mücadelesi tam da burada başladı. Hak-İş'e bağlı Öz İletişim-İş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 17 Kasım 2022 tarihinde Türk Telekom Türk-İş’e bağlı Haber-İş’in yaşamını yitiren ve emekli olan kişileri üye olarak gösterip iş yeri çoğunluğu sağladığını iddia ederek Haber-İş'e TİS yetkisi verilmesine itiraz etti.

BAKANLIKTA YETKİ BELGESİ OYUNU

Öz İletişim-İş Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu da düzenlediği basın açıklamasında, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Emekliler eklenerek verilen yetki belgesi usulsüzdür. Bakanlık sistemlerinden otomatik olarak verilmesi gereken yetki belgesi, sisteme manuel müdahale edilerek Haber-İş lehine düzenlenmiştir. Ayrıca Türk Telekom’da çalışan bin 350 kişi sanki Telekom’da çalışmıyor gibi Bakanlık sistemlerinden çıkarılmıştır. 6 bin 550 kişinin Haber-İş’e üye olduğu yetki belgesinde belirtilmiştir. Oysa Haber-İş’te emekliler ve vefat edenler düşüldükten sonra gerçek üye sayısı 5 bin 279’dur. Bu sayı da Toplu İş Sözleşmesi yetkisi verilmesi için yeterli bir sayı değildir."

Haber-İş lehine usulsüz çoğunluk tespit belgesi verilmesinin ardından mağdur olduklarını belirten Öz İletişim-İş üyeleri sosyal medyadan tepkilerini dile getirdi.

whatsapp-image-2023-04-28-at-13-46-57.jpeg

Özdemir'in 1 Haziran'da verdiği savunması hakkında disiplin kurulu 17 Temmuz'da fesih kararı verdi. 30 Temmuz'da düğünü olduğu bilinen Özdemir'den balayındayken tekrar savunma istendi. Son savunması da geçersiz sayılan Özdemir, Türk Telekom tarafından kovuldu. Bunun üzerine Özdemir, işe iade davası açtı. Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu Özdemir'in lehine sonuçlandı. Türk Telekom, itiraz etti. Özdemir'in dün görülen duruşmasında ise mahkeme davanın reddine karar verdi.

'SENDİKAL MÜCADELENİN BEDELİNİ ÖDÜYORUM'

karar.com'a davadan çıkan kararı değerlendiren Özdemir, ellerinde delil olmadığını belirterek, "düzmece" olarak nitelendirdi. Özdemir, bu işe iade davasının Türkiye’de herhangi bir kişi ve herhangi bir kurum arasında görülmüş olsa yüzde 99 işe iade kararı çıkacağını belirtti. Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

"Karşı taraf Türk Telekom = Türkiye Varlık Fonu = Cumhurbaşkanlığı olunca böyle bir karar çıkması normal. Türkiye mahkemelerinde bu taraflara karşı ne yazık ki kazanma şansımız yok.

Türkiye'de hatta belki dünyada ilk defa bir işçi sendikası işçiyi kovdurdu.

Türkiye Haber-İş Sendikası mücadelemizi engellemek ve insanları korkutmak için beni işten kovdurdu. Ardından da bakanlıkta emekli ve ölü üyeleri ile usulsüz yetki belgesi aldı.

Türk Telekom'da çalışan emekçilerin yarısı sendika değiştirdi. Tüm başvuru ve uyarılarımıza rağmen bakanlıkta yaptıkları usulsüz işlem binlerce insanın toplu iş sözleşmesi hakkını engelledi. Ben de ne yazık ki Türk Telekom'da verdiğimiz sendikal mücadelenin bedelini ödemeye devam ediyorum."

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler