,

Türkiye yolsuzlukla mücadelede en kötü 10 ülke arasında!

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO), Türkiye'nin yolsuzlukla mücadelede konusunda en kötü 10 ülke arasında yer aldığını ortaya koydu

Türkiye yolsuzlukla mücadelede en kötü 10 ülke arasında!

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Grubu (GRECO), Türkiye'nin yolsuzlukla mücadelede tavsiyeleri yerine getirme konusundaki performansını değerlendirdiği 2022 raporunu yayımladı.

Euronews'ün haberine göre, raporda Türkiye, 48 ülke içinde yer alan 10 ülke arasında tavsiyeleri yerine getirme konusunda başarısız olan ülkelerden biri oldu.

GRECO'nun raporuna göre, Türkiye, milletvekilleri, hâkimler ve savcılarla ilgili yolsuzluğun önlenmesi konusunda yapılan tavsiyeleri yerine getirme konusunda yine başarısız oldu. Türkiye, GRECO'nun 2022 raporunda 31 tavsiyenin yüzde 51,6'sını yerine getirmedi, yüzde 38,7'sini kısmen yerine getirdi ve yüzde 9,7'sini tamamen uyguladı.

Bu sonuçlar, Türkiye'nin 2022'de tavsiyeleri yerine getirme konusunda 2021'e kıyasla olumlu bir ilerleme kaydetmediğini ortaya koydu. Milletvekilleri için yapılan tavsiyelere uyulmama oranı ise yüzde 57 olarak kaldı.

Rapora göre, Türkiye hâkimlerle ilgili tavsiyelerin yüzde 16,7'sine uydu, yüzde 33,3'üne kısmen uydu ve yüzde 50'sine uymadı. Savcılarla ilgili tavsiyelerin ise yüzde 8,3'üne uyarken, yüzde 41,7'sine kısmen uydu ve yüzde 50'sine hiç uymadı.

Ortalama olarak, 48 ülkenin değerlendirildiği raporda milletvekilleriyle ilgili önerilerin yüzde 21,17'si, hâkimlerle ilgili önerilerin yüzde 17,39'u ve savcılarla ilgili önerilerin yüzde 17,15'i hâlâ yerine getirilmediği görüldü.

Türkiye'nin yanı sıra Ermenistan, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Lüksemburg, Malta, Moldova ve Danimarka, GRECO tarafından yolsuzlukla mücadelede en başarısız 10 ülke olarak belirlendi. Bu ülkeler, tavsiyeleri yerine getirme konusunda yetersiz performans sergilediği raporda vurgulandı.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler