,

Türk-İş Başkanı’ndan asgari ücret tepkisi: Bağırıyorum, sayın Nebati duymuyor

Mayıs sonu, haziran başında yüzde 27'lik vergi dilimine girildiğini kaydeden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Bu, sürdürülebilir ve adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, sayın Nebati duymuyor" dedi. Atalay, asgari ücretle ilgili de sert açıklamalarda bulundu.

Türk-İş Başkanı’ndan asgari ücret tepkisi: Bağırıyorum, sayın Nebati duymuyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay, Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası’nın (Güvenlik-İş) Ankara’da düzenlenen 4. Olağan Kongresi’nde asgari ücret ve gelir vergisiyle ilgili sert açıklamalar yaptı.

Mayıs sonu, haziran başında yüzde 27’lik vergi dilimine girildiğini kaydeden Atalay, “Bu sürdürülebilir, devam edecek adil bir sistem değil. Bas bas bağırıyorum, Sayın Nebati duymuyor” dedi.

‘6 AY KALA ASGARİ ÜCRET KONUŞULUR MU, UMUT MU SATACAĞIZ?’

Atalay, asgari ücrete ilişkin de oldukça sert açıklamalar yaptı.

“6 ay kala, 5 ay kala asgari ücret konuşulur mu? Umut mu satacağız? Emek mi satacağız? Beş ay kala yetkili yetkisiz herkes konuşuyor. Konuşmanın ne faydası var?” diyen Atalay, şöyle devam etti:

“Konuşunca ne oluyor biliyor musunuz? Zalim işverenler, satıcılar, üreticiler var. Asgari ücret lafı çıktığı zaman zam yapmaya devam ediyorlar.

İktidar muhalefet fark etmez, asgari ücret konuşulduğu zaman yumurtaya, peynire, ete, süte zam devam ediyor. Ağzımı açmıyorum. Asgari ücreti, görüşmeler başladığı zaman çıkıp konuşurum. Şimdi niye konuşayım?”

TAŞERON İŞÇİ VE EYT AÇIKLAMASI

Öte yandan Atalay, taşeron işçiler ve emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Taşeronların kadroya alınmasını istemeyen bürokratlar olduğunu belirten Atalay, taşeronluğu “ucube sistem” olarak tanımladı ve önemli bir kısmı 2019’da kadroya alınsa da sistemdeki bazı çalışanların kapsam dışında kaldığını kaydetti.

Kamuda taşeron işçilik kavramının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğini dile getiren Atalay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesinin de çözüme kavuşturularak ülkenin gündeminden çıkartılmasını istedi.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler