,
#Asgari ücret

Türk-İş asgari ücrette rest çekmişti: AK Partiden yanıt geldi

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay dün yapılan asgari ücret toplantısının ardından tekliflerinin 9 bin TL olduğunu açıklamıştı. AK Parti MKYK üyesi Resul Kurt'tan yanıt geldi.

Türk-İş asgari ücrette rest çekmişti: AK Partiden yanıt geldi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün 3. ve son toplantısını gerçekleştirdi. 4 saat süren toplantı sonrasında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret konusunda resti çekti. Atalay, "Bizim teklifimiz 9 bin TL. Altında teklif gelirse masaya oturmayacağız." açıklamasıyla gündemi sarsarken, AK Parti'den yanıt geldi.

Asgari ücretle ilgili AK Parti MKYK üyesi ve ekonomist Doç. Dr. Resul Kurt dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşverenin 7 bin liralardan kapıyı açtığını belirten Kurt, asgari ücretin ne zaman açıklanacağını söyledi.

PATRONLAR KAPIYI 7 BİN TL'DEN AÇTI

"İşçiyi memnun edeceğiz, işverene de taşınabilecek kadar bir yük verileceğiz." diyen Kurt, "Asgari ücret şu anda 5 bin 500 lira. Bizim 7 bin 825 lira sınırımız var, pazarlığı buradan başlatacağız dedi Ergün Atalay. Yüzde 42,43 bandına geliyor. Talebimiz bu değil dedi. Türk-İş Başkanı işçiyi sattı dediler. Yüzde 42 civarında bir artış işçi tarafını memnun etmiyor. İşveren tarafı da 7 bin liralardan kapıyı açtı." değerlendirmesinde bulundu.

ASGARİ ÜCRET GELECEK HAFTA BELLİ OLACAK

İşçilerin yüzde 65 artış talep ettiğini söyleyen Kurt, "Görüştüğümüz işverenler 45-50 aralığını talep ediyor. Önümüzdeki hafta başında asgari ücretin açıklanmasını bekliyoruz." dedi. 

"AK Parti'de konuşulan oran ne?" sorusuna da yanıt veren Kurt, şu ifadeleri kullandı:

"Parti içerisinden hiçbir arkadaşımız bu komisyonun üyesi değil, söz sözlersek manipülasyona açık olur. Ben 10 bin brüt düşündüm. Akademisyen kimliğimin yanında çalışma hayatının da içerisindeyim. Asgari ücret için bireysel, danışman olarak yaptığım çalışmalarda tahminlerim belki 1 lira şaşmıştır. Asgari ücrette yapılan artış diğer çalışanlarda da beklenti oluşturuyor. Benim beklentim 8.000-8.250 TL civarında.

2001'de asgari ücret 92 dolara tekabül ediyordu. Dolar kuru bu dönemde yükseliyor. 2015 yılına kadar dolar normal seyretmiş, 2015'da 560 dolar asgari ücret. Hain darbe girişimi sonrasında düşüş görülüyor. Dolar olarak bakıldığında, küresel saldırılara rağmen 2020'de 391 dolar. 420-430 dolarlık bir rakam ortaya çıkar. İşçinin ezilmediği bir sistem için işverenin de katlanması gerek." 

milli gazete

İlişkili Haberler

Manşetler