Gündem

TMMOB'den Bakan Bozdağ'a yanıt: Direneceğiz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın sözlerine yanıt vererek, "Siyasi iktidar demokratik seçimler ile ele geçiremediği kurumları ve o kurumlarda temsil edilen meslektaşlarımızın iradelerini antidemokratik yol ve yöntemlerle kontrol altına almaya çalışıyor. Birliğimizi işlevsizleştirmeye ve kontrol altına almaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğiz" dedi.

Eklenme : 27 Ekim 2022 Perşembe 16:20 - Güncelleme : 27 Ekim 2022 Perşembe 16:34


Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Hem Türk Tabipleri Birliği, hem mimar ve mühendisler odalarıyla ilgili yeni bir hazırlık yapıyoruz" açıklamasına yanıt verdi.

Emin Koramaz yazılı açıklamasında, "Kurulduğumuz günden bu yana meslektaşlarımızın haklarını, toplumun çıkarlarını ve kamusal varlıklarımızı korumayı görev edinmiş Birliğimiz, ilgili ya da ilgisiz her konuda siyasi iktidar tarafından hedef gösterilmeye devam ediyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından bugün bir kez daha 'Birliğimiz hakkında hazırlıklar yapıldığı' dile getirilmiştir" anımsatmasında bulundu.

"Bakan Bozdağ’ın sözünü ettiği 'hazırlıklar' 20 yıldır devam eden AKP İktidarının değişmeyen gündemlerinden birisidir" diyen Koramaz, şöyle devam etti: "AKP iktidarı, 20 yıldan bu yana ülkenin kamusal varlıklarını özelleştirmeyi, doğal alanlarımızı ve kentsel mekanlarımızı yağmalamayı esas alan bir gündeme sahiptir. Birliğimiz, AKP’nin ranta ve sömürüye dayalı bu politikaları karşısında mücadele verdiği için ormanlarımızı, madenlerimizi, parklarımızı, doğamızı koruduğumuz için hedef alınmaktadır."

"HİÇBİR GİRİŞİME İZİN VERMEYECEĞİZ"

Koramaz, şunları ifade etti: "Meslek alanlarımıza ilişkin politikaların ve uygulamaların toplumun genel çıkarlarına uygun gelişmesini sağlamak Anayasa’nın 135. Maddesi tarafından Birliğimize verilen görevdir. Birliğimiz kurulduğu günden Anayasa ve yasalar tarafından kendisine verilen görev ve yetkiler ışığında faaliyetlerini sürdürmektedir. Siyasi iktidar kendi sözü ve iradesi dışındaki hiçbir görüşe ve anlayışa yaşam şansı vermek istemiyor. Demokratik seçimler ile ele geçiremediği kurumları ve o kurumlarda temsil edilen meslektaşlarımızın iradelerini antidemokratik yol ve yöntemlerle kontrol altına almaya çalışıyor. Birliğimizi işlevsizleştirmeye ve kontrol altına almaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğiz."

"MESLEKTAŞLARIMIZIN İRADESİNİN YOK SAYILMASINA KARŞI ÇIKACAĞIZ"

"Birliğimizin anayasa tarafından tanımlanmış statüsünün ortadan kaldırılmasına, yasalarla güvence altına alınma hak ve yetkilerinin aşındırılmasına ve 600 bini aşkın meslektaşımızın iradesinin yok sayılmasına bütün güzümüzle karşı çıkacağız" ifadelerini kullanan Koramaz, şunları söyledi: "AKP'nin demokrasiyi, hukuku ve kamusal varlığımızı çiğnemesine izin vermeyeceğiz. Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve ülkemize sahip çıkmaya, demokrasiyi, özgürlükleri ve çoğulculuğu savunmaya devam edeceğiz."

EMİN KORAMAZ: "YİNE AYNI SENARYO! BİRLİĞİMİZİN SİYASAL İKTİDAR TARAFINDAN HEDEF GÖSTERİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!"https://t.co/wUF1XJyFqj pic.twitter.com/lfPH6frdH6

— TMMOB (@TMMOB1954) October 27, 2022

NE OLMUŞTU?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP ve MHP'li isimler tarafından hedef gösterilen Türk Tabipleri Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği için yeni bir hazırlık yaptıklarını açıklamıştı.

Bozdağ, şunları söylemişti: "Hem Türk Tabipleri Birliği, hem mimar ve mühendisler odalarıyla ilgili yeni bir hazırlık yapıyoruz. Türk Tabipleri Birliği'nin 'Türk' ismine hakaret edercesine Türk milletine ve Türkiye Devleti'ne düşmanlık eden, terör örgütlerinin ağzıyla, 'Türk' ifadesini kullanan bir çatının altında görev yapması, bu milletin de devletimizin de kabul edeceği bir iş değildir. O nedenle burada yeni bir düzenleme hazırlığına başlandı. Çalışmamız bittikten sonra Sayın Cumhurbaşkanımıza, Kabineye arz edeceğiz. Ondan sonra da parlamentoda Cumhur İttifakı milletvekilleri bunun yasalaşma sürecini takip edecekler."

birgün