BIST 5.001,04 %1.92 Dolar 19,05 %0.01 Euro 20,80 %0.57 Gr. Altın 1.212,26 %0.56 Petrol 76,07 %-0.8 Bitcoin 27.677,01 %1.9
İstanbulparçalı bulutlu9 °Cparçalı bulutlu
,

THK Üniversitesi eski rektör Ünsal Ban'ın suçlarını sıraladı

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesince, eski rektör Ünsal Ban hakkında üniversiteyi zarara uğratmaktan açılan çok sayıda dava olduğu, bunların Ban'ın ilgili tarihlerde rektör olmasından dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) intikal ettirildiği bildirildi.

THK Üniversitesi eski rektör Ünsal Ban'ın suçlarını sıraladı

THK Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, eski rektör Ban hakkında devam eden birçok dava ve soruşturmanın olduğu vurgulandı.

Ban'ın, 2010'da üniversite kurmak isteyen THK Başkanı Osman Yıldırım'a yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, 7 Eylül 2010'da kurulan THK Havacılık Vakfında 7 Şubat 2014'e kadar yönetim kurulu üyeliği yaptığı, 2011'de THK Üniversitesinin kurulmasından sonra rektör olarak 2015'e kadar görev aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, THK Üniversitesinin eski Mütevelli Heyet Başkanı Osman Yıldırım ve eski Rektörü Ban'ın usulsüzlüklerinin bir haber sitesinde yayımlanmasının ardından iddiaların suç ihbarı sayıldığı kaydedildi.

Rektörlük görevinden ayrılmasından sonra Ban hakkında, Yıldırım ve üniversite çalışanlarıyla beraber THK Üniversitesini zarara uğratmaktan çok sayıda dava açıldığına dikkat çekilen açıklamada, fiillerin işlendiği tarihte Ban'ın rektör, Nevin Yörük'ün de rektör yardımcısı olmasından dolayı soruşturmaların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) intikal ettirildiği kaydedildi.

Açıklamada YÖK’ten usulünce soruşturulması istenilen ve halen mahkemelerde derdest olan konular şöyle sıralandı:

► Macun Mahallesi’nde İller Bankası’nın üstünde ana yola cepheli mülkiyeti üniversiteye gelir amaçlı THK Başkanlığı’nca devredilen 11 bin 593 metrekare arsayı usulsüz bir şekilde üniversiteye yüzde 20'den az pay almak suretiyle kat karşılığı inşaata konu ettirmek ve elde edilen 70 daireyi de üçte bir fiyatına bir emlakçıya toptan sattırmak,

► Ünsal Ban talimatlarıyla Mütevelli Heyet Karar Defterine Mütevelli Heyetin bilgisi dışında sonradan eklemeler yaptırmak suretiyle rektör maaşını 2012 yılında 100 bin TL'ye çıkarmak suretiyle haksız maaş almak.

► 2013 ve 2014 yıllarında üniversitenin tanıtımı ve reklamı adıyla harcama yapmak suretiyle üniversite gelirlerini şirketlere aktarmak ve bunlardan birinde de aynı iş için mükerrer olarak 619 bin 500 TL ödeme yapmak.

► 2012- 2014 yılları arasında üniversite personeli dahi olmayan çalışanların yakını ve akrabası birçok kişiyi çok defa Seyahat Yönergesi’ne aykırı olarak yurt dışı seyahatlere göndererek giderlerini üniversiteden ödetmek.

► Osman Yıldırım ve Ünsal Ban'ın akraba ve yakınlarını (eş, çocuk, yeğen vb.) sanki üniversite öğrencisiymiş gibi tüm masrafları üniversite tarafından karşılanarak Amerika’ya göndermek.

► Pahalı saat ve hediyeler almak, özel olarak kendisinin yazdığı 'Bir Liderin Ekonomi Gündemi 365' adlı kitabı 75 bin 600 TL'ye bastırmak ve masraflarını üniversiteden ödetmek.

► Üniversite idari yöneticilerine ve çeşitli çalışanlara çeşitli görevler verilmiş göstererek ödemeler yaptırmak.

► Bazı akademik personeli kendisine özel yardımcı olarak çalıştırmak ve üniversitede ek ders yapıyor göstererek bunlara ödemeler yaptırmak gibi konular ile üniversiteyi zarara uğratmak.

Açıklamada bu konulara ilişkin mahkemelerde 9 ceza davası, 9 da hukuk davasının açıldığı belirtildi.

 

Açıklamada, Ünsal Ban hakkında davaların THK Üniversitesi Hukuk Müşavirliği tarafından takip edildiği de vurgulandı

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler