,

The Times: Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Truss göçmenleri Türkiye'ye göndermek istiyor

Birleşik Krallık (BK) Dışişleri Bakanı Liz Truss'ın sığınmacıları Ruanda'ya göndermeyi öngören programa Türkiye'yi de katmayı planladığı öne sürüldü.

The Times: Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Truss göçmenleri Türkiye'ye göndermek istiyor

BK'nin önde gelen gazetelerinden The Times, geçen hafta istifa eden Boris Johnson'ın yerine başbakan olmak için yarışan Truss'ın göreve seçilmesi halinde Ruanda programına Türkiye'yi de eklemeyi düşündüğünü iddia etti. 

Dışişleri Bakanı'na yakın kaynakların The Times'la paylaştığı bilgilere göre Truss, Muhafazakar Parti'den parlamenterlerle yaptığı özel görüşmelerde, sığınmacıların sınırdışı edilmesi programının genişletilmesi için Türkiye'yle müzakere yapmayı hedeflediğini söyledi.

Liz'in potansiyel olarak bakacağı ülkelerden biri fakat Türkler buna hazır mı, bu ayrı bir konu" dediği iddia edildi. 

Muhafazakar Parti'den Sör Christopher Robert Chope da yakın zamanda Truss'ın kendisiyle iletişime geçerek sığınmacı programı için Türkiye ve İspanya gibi ülkelerle anlaşma yapmayı planladığını öne sürdü. Fakat Truss'ın seçim kampanyası ekibi, İspanya'yla müzakere planı yapılmadığını duyurdu. Türkiye'yle ilgili iddialar hakkındaysa henüz açıklama yapılmadı.

Haberde, Türkiye'nin halihazırda 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı da belirtildi.

Ruanda anlaşması

BK, ülkeye yasadışı giriş yapan kişilerin sınır dışı edilmesi için nisanda Ruanda'yla 120 milyon sterlinlik (yaklaşık 2,4 milyar TL) bir anlaşma yapmıştı. İnsan hakları kuruluşları anlaşmaya tepki göstermiş, BK'de hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti. Geçen ay da bazı Ruandalı sığınmacılar açlık grevine başlamıştı.

Öte yandan 14 Haziran'da sığınmacıları Ruanda'ya götürecek ilk uçuş, sığınmacıların avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvurunun ardından kalkışa saatler kala durdurulmuştu.

indyturk.com

İlişkili Haberler

Manşetler