,

Son 4 yılda kaç kamu görevlisi KHK ile ihraç edildi?

Kanun Hükmünde Kararname'nin (KHK) geçici 35. maddesinin süresinin dolmasına yakın bir zamanda çok sayıda kişinin ihraç edilmesine ilişkin soru önergesi veren DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu "Bu maddenin yürürlükte olduğu 4 yıllık süreçte toplam kaç kamu görevlisi ihraç edilmiştir?" diye sordu.

Son 4 yılda kaç kamu görevlisi KHK ile ihraç edildi?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL yetkilerinin uzatılmasıyla birlikte kamudan ihraçların önünü açan KHK’nın geçici 35. maddesinin süresi dün doldu. DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise sürenin son gününe yaklaşırken çok sayıda kişinin bir anda kamudan ihraç edildiği iddialarına dikkat çekti.

Yeneroğlu, TBMM’ye sunduğu soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu üç soruyu sordu:

- “OHAL yetkisi niteliğindeki kolaylaştırılmış ihraç yetkisinin sona ereceği son ay olan 2022 yılının temmuz ayında toplamda kaç kamu görevlisi 375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak ihraç edilmiştir?”

- “375 sayılı KHK’nın Geçici 35. maddesine dayanılarak, bu maddenin yürürlükte olduğu 4 yıllık süreçte toplam kaç kamu görevlisi ihraç edilmiştir?”

- “Bütün kamu kurum ve kuruluşlarından gerçekleşen ihraçlara dair istatistiki bilgiler nelerdir?”

‘Soyut iddia ve değerlendirmelerle ihraçlar gerçekleşti’
Yeneroğlu, önergesinde ayrıca “Olağan dönemde, kamu görevlilerinin meslekten çıkarılabilmesi için kamu görevlisinin meslekten çıkarılmayı gerektirecek bir disiplin suçu işlemesi ve ilgili kişiye Devlet Memurları Kanunu’ndaki usulü haklar kullandırılarak disiplin soruşturması süreçleri yürütülmesi gerekmektedir. Ancak bu hukuki güvenceler göz ardı edilerek ve çoğu zaman sözlü bir savunma dahi alınmadan, ilgili kişinin meslekten çıkarılmasını gerektiren belirli bir fiili söz konusu olmasa bile kişi hakkında 3. kişilerin soyut iddiaları veya değerlendirmeleri neticesinde kamu görevinden ihraçlar gerçekleştirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

'Yangından mal kaçırır gibi KHK ile 6 bin kişi kovuldu'
Geçtiğimiz gün de açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, süresinin dolmasına birkaç gün kalan 375 sayılı KHK’nın geçici 35’inci maddesine dayanarak ihraç edilen kişilere ilişkin “Son dönemde özellikle altı bin tane KHK ile ihraç edilenlerin büyük bir kısmının bağımsız yargıdan beraat kararı almış olan isimlerden teşekkür ediyor olmuş olması, son derece sıkıntılı bir sürecin ve iktidarın bu isimlerle mücadelede hukukun dışına çıktığının bir sefer daha göstergesidir.” demişti.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler