Gündem

Serdar Tuncer’den peygamber özrü: Allah bizi affetsin

“My Mecra” adlı Youtube kanalının programcısı Serdar Tuncer, son yayınlanan “Çekirdekçiler” programındaki Yunus Peygamber için sarf edilen sözler nedeniyle özür diledi.

Eklenme : 28 Kasım 2022 Pazartesi 23:02 - Güncelleme : 28 Kasım 2022 Pazartesi 23:04


Gazeteci-Yazar Turan Kışlakçı, konuk olduğu “My Mecra” adlı Youtube kanalının “Çekirdekçiler” programında Yunus Peygamber ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Programa Serdar Tuncer, İrfan Gündüz, Nurullah Genç ve Turan Kışlakçı katıldı.

Turan Kışlakçı, bu programda Yunus Peygamber hakkında şunları söyledi: 

“Peygamber kıssalarının büyük bir içerisine baktığımızda şey var. Mesela Yunus Aleyhisselam’ın cezalandırılmasının ana sebebi kendini ilahlaştırma, ilah görmesinden dolayıdır diyor. Örneğin biz hep şey deriz; o görevini ifa etmedi, ondan dolayı yunus balığının içine atıldı diye. Fakat ayete baktığımızda şunu görürüz; Yunus Aleyhisselam halk niye bana tabi olmuyor? Neden artık benim peşimden gelmiyor? deyip kızıyor. Allah diyor ki ben sana tebliğ ettim. O zafer istiyor. Fakat Allah bunu vermedi diye isyan ediyor ve kendi nefsini ilahlaştırdığı için cezalandırıldı deniyor.”

ÖZÜR DİLEDİ

“My Mecra” adlı Youtube kanalının programcısı Serdar Tuncer, son yayınlanan “Çekirdekçiler” programındaki Yunus Peygamber için sarf edilen sözler nedeniyle özür diledi.

Serdar Tuncer, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda, “Son yayınlanan ‘çekirdekçiler’ programında, hiçbir şekilde izahı mümkün olmayan bir hata yapmışız. Konuklarımızdan birisi, Yunus Aleyhisselam için ehli sünnet itikadına ters ve peygamberlerin ismet sıfatıyla örtüşmeyen bir ifade de bulunmuş” ifadelerini kullandı. 

“Sözü bir başkasının söylemesi bizi burada temize çıkartmıyor” diyen Serdar Tuncer şöyle devam etti: 

“Onu fark etmesi gereken de bendim, ikaz etmesi gereken de bendim, kurguda en azından düzelterek bu şekilde yayınlamaması gereken de bendim. Yapmamışız bütün bunları, büyük hata etmişiz.”

 

Kaynak : Gazete Memur