,

Seçimlerde askerler oy kullanmıştı: MSB'den açıklama geldi

MSB, seçimlerde oy kullanan askerlere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, "Profesyonel olarak askerlik mesleğini icra eden personel vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullanma hakkını yerine getirir" denildi.

Seçimlerde askerler oy kullanmıştı: MSB'den açıklama geldi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) haftalık değerlendirme toplantısını düzenledi. Toplantıda gündemin bir numarasında yer alan 'seçimler' de vardı. Toplu oy kullanan askerlere ilişkin iddialara cevap veren Bakanlık, oy kullanma haklarının olduğunu söyledi.

Kurum açıklamasında şunları kaydetti:

18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. Anayasamız ve ilgili mevzuat kapsamında silahaltında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler oy kullanamazlar.

Belirtilen statülerdeki personel dışında kalan profesyonel olarak askerlik mesleğini icra eden diğer personel ise vatandaşlık görevini yerine getirmek için oy kullanma hakkını yürürlükteki mevzuat esasları kapsamında yerine getirmektedir.

ASKERİ ÖĞRENCİ ADAY TERCİH SÜRELERİ

3 Nisan'da başlayan 2024 Yılı Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları Askerî Öğrenci aday tercih işlemleri 10 Mayıs’a kadar devam edeceği aktarıldı.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler