BIST 100 4.768,56 %4.1 Dolar 20,23 %0.57 Euro 21,80 %0.66 Altın Gram 1.262,66 %0.48 Brent Petrol 76,55 %-0.65 Bitcoin 27.699,98 %0.93
,
#Maaş Zammı

Seçim ayarlı maaş zamları “ücret adaletsizliğine” neden oldu

İktidarın seçim ayarlı maaş zamları memur ve işçi arasında “ücret adaletsizliğine” neden oldu. Yapılan son toplusözleşmeye göre en düşük kamu işçisi ücreti 16-17 bin TL oldu. En düşük memur maaşı ise temmuz ayında 22 bin liraya çıkacak.

Seçim ayarlı maaş zamları “ücret adaletsizliğine” neden oldu

İktidar ile Türk-İş ve Hak-İş arasında, seçimin ilk turu öncesi imzalanan kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü ile en düşük işçi ücreti önce brüt 15 bin TL’ye çıkarıldı. Bunun üzerine ilk altı ay için yüzde 45 zam yapıldı. Buna göre en düşük kamu işçisi ücreti brüt 22 bin lira, net 16-17 bin lira civarında oluştu. Bunun üzerine memur konfederasyonları da “acilen” zam istedi.

BRÜT MÜ, NET Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 11 Mayıs’ta Hak-İş Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şu açıklamayı yaptı: “En düşük memur maaşını, en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz. Kamu işçilerinde olduğu gibi en düşük maaşı yine 15 bin liraya çıkararak üzerine de enflasyon ve refah payı olarak benzer bir artış yapacağız. Böylece en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak.”

Bu konuşmadan sonra ise 22 bin liranın brüt mü, net mi olduğu konusunda büyük bir tartışma başladı. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 12 Mayıs’ta “22 bin lira net rakamdır” açıklaması yaparken çalışma hayatı ekonomisti Muhammet Bayram, 18 Mayıs’ta 22 bin liranın brüt olduğunu, memur maaşının temmuzda net 17 bin lira olacağını iddia etti. ancak daha sonra “dilinin sürçtüğünü, rakamın net olduğunu” dile getirdi.

En son Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi Dezenformasyonla Mücadele Merkezi “Temmuzda en düşük memur maaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği üzere net 22 bin TL olacaktır” dedi.

Tartışmalar bu şekilde devam ederken 22 bin liralık net memur maaşı, işçiler ile memurlar arasındaki ücret-maaş makası yine açacak. Çünkü en düşük kamu işçisinin maaşı brüt (kesintiler öncesi) 22 bin liraya getirilirken memur aynı parayı net olarak alacak. En düşük işçi ücreti ile en düşük memur maaşı arasında bu kez işçiler aleyhine uçurum oluşacak.

Mustafa ÇAKIR

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler