BIST 100 9.334,12 %-0.43 Dolar 31,12 %0.02 Euro 33,79 %-0.02 Altın Gram 2.033,62 %0.08 Brent Petrol 82,59 %0.12 Bitcoin 54.656,00 %6.13
,

Schengen vizesinde yeni dönem! İşler artık daha kolay olacak

Son günlerde yaşanan schengen krizinin ardından yeni bir karar alındı. Avrupa Birliği Konseyi ile Avrupa Parlamentosu, schengen vizelerinin dijital hale dönüştürülmesi için yeni yasa tasarısı üzerinde uzlaştı. Peki, yeni dönemde schengen vize başvuruları nasıl yapılacak?

Schengen vizesinde yeni dönem! İşler artık daha kolay olacak

Schengen vizelerinde yeni düzenleme hayata geçiriliyor, işler daha da kolaylaşıyor. Avrupa Birliği Konseyi ile Avrupa Parlamentosu, Schengen vizelerinin dijital hale dönüştürülmesi için yeni yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya vardı. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde pasaportlara yapıştırılan vizeler dijital hale gelecek ve 2 boyutlu barkod olarak internet üzerinden verilecek. Vizeler mobil cihazlara indirilebilecek. Vize başvurusu yapanlar, internet üzerinden birçok dilde vize talebinde bulunabilecek.

YENİ SİSTEMDE BAŞVURULAR TEK PLATFORMDAN OLACAK

Yeni sistemle başvurular tek bir internet platformu üzerinden işlenecek. Gerekli evraklar, bu platform üzerinden yüklenecek, vize ücreti de buradan yatırılabilecek. Başvuru sahiplerine çoklu ülke ziyareti yapmak istediklerinde başvuruyu hangi ülkenin aldığı bildirilecek. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veri tabanlarıyla uyumlu çalışacak.

Schengen ülkelerinin konsolosluklarına sadece ilk kez vize başvurusu yapanlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport alanlar fiziken gitmek zorunda kalacak.

YENİ UYGULAMA 20 GÜN SONRA BAŞLIYOR

Schengen vizesinin dijitalleşmesiyle maliyetlerin düşmesi, vize başvurularının hızlanması ve kolaylaşması hedefleniyor. AB, aynı zamanda bu sayede Şengen bölgesinin güvenliğini artırmayı amaçlıyor. Yasa tasarısı, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından resmen onaylanmasından sonra AB'nin resmi gazetesinde yayımlanacak, yayımlanmasından 20 gün sonra da yürürlüğe girecek.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler