BIST 100 4.812,92 %-1.7 Dolar 19,19 %0.03 Euro 20,73 %-0.93 Altın Gram 1.220,26 %0.04 Brent Petrol 79,89 %1.64 Bitcoin 28.570,01 %2.53
Ankarakapalı5 °Ckapalı
,

Rektörlük koltuğu AK Parti’nin arka bahçesine dönüştü

Üniversitelere rektör ataması AKP iktidarı boyunca tartışmaya neden oldu. Rektörlük koltuğu AKP’nin arka bahçesine dönüştü. Bu durumun son örneği Maltepe Üniversitesi’nde yaşandı.

Rektörlük koltuğu AK Parti’nin arka bahçesine dönüştü

AKP'li eski milletvekilleri, milletvekili ya da belediye başkan adayları rektör koltuğuna oturtuluyor. AKP'li milletvekillerinin eşleri ya da kardeşleri de bu atamalardan nasipleniyor. Halen AKP'li 15 isim rektör olarak görev yapıyor. En son AKP eski milletvekili, Maltepe Belediye başkan adayı ve Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Edibe Sözen, Maltepe Üniversitesi'ne rektör olarak atandı.

AKP Yozgat milletvekili adayı Metin Aksoy, iki yıl önce Selçuk Üniversitesi'ne, AKP eski Adana milletvekili Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesi rektörlüğüne getirildi.

İŞTE O İSİMLER

AKP'nin milletvekili adayı Ömer Çomaklı, 2016'dan beri Atatürk Üniversitesi rektörü.

AKP eski milletvekili, Cumhurbaşkanı'nın özel doktoru Cevdet Erdöl, 2016'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne atandı.

AKP eski milletvekili Necdet Budak, Ege Üniversitesi Rektörü. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü'ne 2017 yılında atanan Mustafa Alişarlı, 2013'te AKP Samsun Terme Belediye başkan adayı olmuştu.

AKP eski Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, 2018'de 9 Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'ne atandı.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi rektörü, AKP milletvekilli Öznur Çalık'ın kız kardeşi Aysun Karabulut.

Necmettin Erbakan Üniversitesi'ne AKP Konya eski milletvekili Cem Zorlu getirildi.

Kars Kafkas Üniversitesi'nde AKP Kars milletvekili adayı Hüsnü Kapu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde, AKP Kütahya eski vekili Vural Kavuncu var.

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde AKP Kayseri eski milletvekili Havva Talay Çalış'ın eşi Mustafa Çalış görevli. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde 2019'dan beri AKP Van milletvekili adayı Hamdullah Şevli var.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler