Gündem

Reklam Kurulu, 10 fenomene ceza verdi

Reklam Kurulu, tüketiciyi aldatıcı tanıtım yapanlara 4 ayda 17 milyon lira ceza kesti. Söz konusu dönemde sosyal medya fenomenleri olarak da bilinen sosyal medya etkileyicilerinin reklam faaliyetlerine yönelik 12 dosya görüşülürken 10'unda mevzuata aykırılık tespit edildi

Eklenme : 15 Mayıs 2022 Pazar 13:55 - Güncelleme : 15 Mayıs 2022 Pazar 15:11


Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 4 ayında 17 milyon liranın üzerinde idari para cezası uyguladı.

AA muhabirinin Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemeler gerçekleştiren Reklam Kurulu, yılın ilk 4 ayında 7 bin 57 dosya incelendi.

Bu incelemeler neticesinde 668 dosya kurallara aykırı bulundu, 504'ü hakkında reklam durdurma, 164'ü için ise idari para ve durdurma cezaları verilmesi kararlaştırıldı.

Reklam Kurulu gündeminde görüşülerek aykırı bulunan 668 dosyanın büyük bölümünü sağlık, gıda ve kozmetik sektörü tanıtımları oluşturdu. Bu sektörleri teknoloji, dayanıklı tüketim malları ve turizm sektörleri izledi.

Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 4 ayında 17 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulandı.

- Fenomenler de ele alındı

Söz konusu dönemde sosyal medya fenomenleri olarak da bilinen sosyal medya etkileyicilerinin reklam faaliyetlerine yönelik 12 dosya görüşülürken 10'unda mevzuata aykırılık tespit edildi. Mevzuata aykırı bulunan dosyalardan 8'i hakkında durdurma, 2'si hakkında ise idari para ve durdurma cezaları verildi.

Diğer yandan, Reklam Kurulu tarafından "Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz" ve kısa süre önce uygulanmaya başlanan "Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi" ile sosyal medya etkileyicilerince gerçekleştirilen ticari reklam ve uygulamalar Bakanlık tarafından yakından takip ediliyor.

Reklam Kurulu, geçen yıl 25 bin 369 dosyayı gündemine alırken 1917 dosyayı karara bağlamıştı. Bu dosyalardan 224'ü mevzuata uygun bulunurken 1693'ünde aykırılık tespit edilmiş, mevzuata aykırı 1693 dosyanın 1319'una sadece durdurma cezası verilmişti. Kurul geçen yıl 33 milyon 273 bin 294 lira idari para cezası uygulamıştı.

Kararları görmek için tıklayınız.

 

T.C.

TİCARET BAKANLIĞI

Reklam Kurulu Başkanlığı

 

 

                                                   

6)Dosya No: 2022/629

Şikayet Edilen: Blutv İletişim ve Dijital Yayın Hiz. A.Ş.

Şikayet Edilen Reklam: www.blutv.com adresli internet sitesinde yayınlanan "Türkiye'nin İnternet Televizyonu" başlıklı reklamlar.

Reklam Yayın Tarihi: 23.02.2022

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: Reklam veren firma tarafından ww.blutv.com adresli internet sitesinde 23.02.2022 tarihinde yayınlanan "Türkiye'nin İnternet Televizyonu" başlıklı reklamlarda "Yerli ve yabancı 10.000 saatten fazla içerik ayda sadece 15.90 TL (...) İlk yedi gün ücretsiz deneme. Yıllık üyelik ayda 15.90 TL. (...) Ücretsiz dene." ifadelerine yer verildiği tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, www.blutv.com adresli internet sitesinde 23.02.2022 tarihinde yayınlanan "Türkiye'nin İnternet Televizyonu" başlıklı reklamlarda "Yerli ve yabancı 10.000 saatten fazla içerik ayda sadece 15.90 TL (...) İlk yedi gün ücretsiz deneme. Yıllık üyelik ayda 15.90 TL. (...) Ücretsiz dene." ifadelerine yer verildiği,

Diğer taraftan, Blu TV aboneliğini ilk 7 gün ücretsiz deneme seçeneğinin yalnızca yıllık aboneliklerde geçerli olduğu, ancak anılan tanıtımların yer aldığı ana sayfada ücretsiz denemenin bu koşula bağlı olduğu bilgisine yer verilmeyerek tüketicilerin eksik bilgilendirildiği, bu şekilde aylık abonelik hizmetini satın alan tüketicilerin ilk yedi gün içerisinde aboneliğini iptal etmek istemesi durumunda mağduriyete sebep olunduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/4, 18/1, 18/2, 18/3, 18/4, 18/5, 18/6, 18/7 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 nci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna ,

 

Buna göre, reklam veren Blutv İletişim ve Dijital Yayın Hiz. A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

14)Dosya No: 2021/2321

Şikayet Edilen: Pınar ALTUĞ ATACAN

Şikayet Edilen Reklam: Pınar Altuğ Atacan adlı şahsa ait “pinaraltug_atacan” isimli Instagram hesabında yapılan Möllers Omega 3 isimli ürün tanıtımları.

Reklam Yayın Tarihi: 06.07.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: İnceleme konusu reklamda, https://www.instagram.com/p/CQ-pLGtLz3d/ URL adresinde 06.07.2021 tarihinde yapılan paylaşımda Möller's Omega 3 isimli ürünün; “Kış mevsiminde çocukların normal beyin fonksiyonlarına destek olmak bu kadar önemliyken, Yazın önemli değil mi? Ben Su için 4 mevsim ara vermeden Omega 3 takviyesi kullanmaya devam ediyorum. @mollersomega3’ün tutti frutti aromalısına bayıldığı için her gün bir ölçek balık yağını bana sormadan kendisi içiyor. Normalleşme süreciyle birlikte çocuklar da normal yaşamlarına yeniden adapte olmaya çalışırken, ihtiyaç duydukları besin öğelerini eksiksiz almaları çok önemli. Möllers’in içerisindeki yüksek Omega 3 yağ asidi DHA normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkı sağlıyor. Ayrıca Möllers’te bulunan D vitamini çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekli. İçindeki vitaminler de her mevsimde kullanım için uygun miktarlarda Bu nedenle 4 mevsim ara vermeden kullanabilirsiniz. #omega3 #gıdatakviyesi #balıkyağı #möllers #işbirliği #dengelibeslenme #beslenmeönerileri" şeklinde ifade ve etiketler kullanılarak tanıtımının yapıldığı tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, söz konusu reklam ve tanıtımda örtülü reklam mevzuatına aykırı unsurlara yer verilmediği ve kullanılan ifadelerin Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylı ürün ambalajında yer alan ifadelerden oluşması sebebiyle bir aykırılık bulunmadığı değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri ile 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 ve 62 nci maddelerine aykırı olmadığına karar verilmiştir.

 

15)

Dosya No: 2021/2324

Şikayet Edilen: Pınar ÖZTÜRK

Şikayet Edilen Reklam: “pinarozturkk1993” isimli Instagram hesabında yapılan Möller’s Omega 3 isimli ürüne yönelik tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 26.06.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: İnceleme konusu reklamda, https://www.instagram.com/p/CQq6oZXrnwe/ URL adresinde 28.06.2021 tarihinde yapılan paylaşımda Möller’s Omega 3 isimli ürünün; “Hayırlı Akşamlar Kızlar Çocukları olan ailelere çok önemli bir tavsiyem var. Balık yağının çocuklar için yararlarını eminim biliyorsunuzdur. Biz de çocukların Omega 3 ihtiyacını karşılamak için @mollersomega3’ü hayatımızdan eksik etmiyoruz. Peki ne için kullanıyoruz? Möllers’in içinde bulunan DHA, normal beyin fonksiyonlarının desteklenmesinde rol oynuyor. İçindeki D vitamini çocuklarda normal büyüme ve kemik gelişimi için gerekli. Ayrıca Möllers’teki A ve D vitaminleri bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor. Benim de böylece anne olarak içim rahat ediyor. Biz çocukken balık yağı denince köşe bucak kaçacak yer arardık. Şimdi inanamazsınız çocuklar benim peşime takılıyor bugün balık yağımızı içmedik diye. Eko ile ben de yetişkinler için olan kapsülünü kullanıyoruz. Ailenizden Omega 3’ü eksik etmeyin derim çiçeklerim! #omega3 #sağlıklıyaşam #gıdatakviyesi #balıkyağı #möllers #sağlıklıbeslenme #işbirliği #dengelibeslenme #beslenmeöneriler" şeklinde ifadeler kullanılarak tanıtımının yapıldığı tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, söz konusu reklam ve tanıtımda örtülü reklam mevzuatına aykırı unsurlara yer verilmediği ve kullanılan ifadelerin Tarım ve Orman Bakanlığınca onaylı ürün ambalajında yer alan ifadelerden oluştuğundan aykırılık bulunmadığı değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri ile 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 ve 62 nci maddelerine aykırı olmadığına karar verilmiştir.

 

16)

Dosya No: 2021/5872

Şikayet Edilen: Şükrü GÖKKAYA (Tuna Medya)

Şikayet Edilen Reklam: www.batikaradeniz.net adresli internet sitesinde yayınlanan “Alkolsüz Propolis Ürettiler” başlıklı yazı.

Reklam Yayın Tarihi: 19.03.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.batikaradeniz.net adresli internet sitesinin 19.03.2021 tarihli görünümünde yayınlanan “Alkolsüz Propolis Ürettiler” başlıklı yazı içerisinde “Arı Mucizesi Akademisi kurucu yöneticilerinden Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, propolisin dünya genelinde alkollü olarak satıldığını, Düzce Üniversitesi’nde yaptıkları araştırma ile propolisi alkolsüz ürettiklerini kaydetti. Düzce Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan araştırmalarda, alkol kullanılmadan yapılan ekstraksiyonla doğal kimyasal içeriğin çok yüksek oranda kazanıldığı bir metot geliştirildi. Arı Mucizesinin temel ürünü olan propolis, arılar tarafından virüs, bakteri, mantar ve […] Arı Mucizesi Akademisi kurucu yöneticilerinden Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, propolisin dünya genelinde alkollü olarak satıldığını, Düzce Üniversitesi’nde yaptıkları araştırma ile propolisi alkolsüz ürettiklerini kaydetti. Düzce Üniversitesi laboratuvarlarında yapılan araştırmalarda, alkol kullanılmadan yapılan ekstraksiyonla doğal kimyasal içeriğin çok yüksek oranda kazanıldığı bir metot geliştirildi. Arı Mucizesinin temel ürünü olan propolis, arılar tarafından virüs, bakteri, mantar ve diğer mikrobiyal canlılara karşı kovanlarını korumak, peteklerinin hijyenini sağlamak ve yeni doğan arıları beslemek için kullanılıyor. Arı Mucizesi, doğanın kendini koruma kaynağı olan propolisi üniversite laboratuvarlarında analiz edip üretiyor. Arı Mucizesi Akademisi Kurucu yöneticilerinden Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, alkolsüz propolisi ürettiklerini belirterek, “Propolis hakkında yapılmış bilimsel çalışmalar çok fazladır. Fakat propolisin kimyasal içeriği nedeniyle suda çözünmesi oldukça zayıftır. Bu nedenle propolis alkolde çözünür ve tüm dünyada alkollü şekilde kullanılır. Fakat alkolde kullanımının istenmeyen bazı etkileri söz konusudur. Bu kapsamda üniversitemizde yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda alkol kullanmadan yapılan ekstraksiyonla doğal kimyasal içeriğini kazandığımız bir metot geliştirdik. Geliştirdiğimiz metot ile propolisi tamamen alkolsüz olarak üreterek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.” şeklinde ifadelere ve "Arı Mucizesi" markalı çeşitli propolis ürünlerine ilişkin fotoğraflara yer verildiği tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, www.batikaradeniz.net adresli internet sitesinde yayınlanan “Alkolsüz Propolis Ürettiler” başlıklı yazı içerisinde Arı Mucizesi Akademisi adlı kuruluşun kurucu yöneticilerinden  Prof. Dr. Ertuğrul KAYA ile yapılan röportaja yer verildiği; söz konusu röportajda "Arı Mucizesi" markalı propolis ürünlerinin üretiminde alkol kullanılmadığı vurgulanmak suretiyle tüketicilerin bahsi geçen ürüne yönlendirildiği;

 

Bu nedenle, www.batikaradeniz.net adresli internet sitesinin 16.02.2021 tarihli görünümünde yayınlanan “Alkolsüz Propolis Ürettiler” başlıklı yazı içerisinde, tüketicilerin aydınlanma, bilgilendirilme ihtiyacını karşılama ve haber verme amacının dışına çıkılarak  "Arı Mucizesi"  markalı propolis ürünlerinin örtülü reklamının yapıldığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 6, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5; 22 ve 23 üncü maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, mecra kuruluşu Şükrü GÖKKAYA (Tuna Medya) hakkında; 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

18)

Dosya No: 2021/3870

Şikayet Edilen: Barış Murat YAĞCI

Şikayet Edilen Reklam: https://www.instagram.com/barismrtyagci/ adresli internet sitesinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 30.08.2021, 01.09.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: https://www.instagram.com/barismrtyagci/ adresli internet sitesinin 30.08.2021 ve 01.09.2021 tarihli görünümlerinde; “Ben tercihimi @licapeturkiye Bitkisel içerikli olan Çay Ağacı özlü gece maskesinden yana kullandım. Çay ağacı özünün cilde birçok faydası var; Aktif sivilce, siyah nokta, gözenek sıkılaştırma, gibi problemleriniz için çözüm odaklı bir ürün.” ifadelerine yer verildiği, görüntülerde ise “Licape Çay Ağacı Özlü Yüz Temizleme Jeli” ve “Licape Çay Ağacı Özlü Besleyici Gece Maskesi” markalı ürünlerin kullanıldığı tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; https://www.instagram.com/ barismrtyagci/ adresli internet sitesinin 30.08.2021 ve 01.09.2021 tarihli görünümlerinde; “Ben tercihimi @licapeturkiye Bitkisel içerikli olan Çay Ağacı özlü gece maskesinden yana kullandım. Çay ağacı özünün cilde birçok faydası var; Aktif sivilce, siyah nokta, gözenek sıkılaştırma, gibi problemleriniz için çözüm odaklı bir ürün.” ifadeleri ile birlikte, görüntülerde “Licape Çay Ağacı Özlü Yüz Temizleme Jeli” ve “Licape Çay Ağacı Özlü Besleyici Gece Maskesi” markalı ürünlerin kullanıldığı, herhangi bir reklam ibaresi bulunmadan “Licape Çay Ağacı Özlü Besleyici Gece Maskesi” markasını övmek ve tüketicileri yönlendirmek suretiyle markanın örtülü reklamının yapıldığı değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla, inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 6/1, 6/3, 22/1, 23/1 ve 32 nci maddeleri,

 

- Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz'un 5/1, 5/2, 5/3 ve 8/1 maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, mecra kuruluşu Barış Murat YAĞCI hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca, anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

34)Dosya No: 2021/5398

Şikayet Edilen: Ali KOLSUZ

Şikayet Edilen Reklam: www.instagram.com/tiensairiz.organik adresli sosyal medya hesabında yer alan “Airiz Hijyenik Kadın Pedi” isimli ürüne ilişkin reklam ve tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 29.11.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.instagram.com/tiensairiz.organik adresli sosyal medya hesabının 29.11.2021 tarihli ana sayfa görüntülerinde;“Airiz ped içinde bulunan aktif oksijen & negatif iyon sayesinde kanı temizler, kaşıntı, yanmayı giderir, iltihapları önler, adet düzensizliğini giderir. Erken menopozu önler. Kist, miyom, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı. Regl döneminde hangi sıkıntıları yaşıyorsun? Adet düzensizlikleri, mantar, bakteri, enfeksiyon, kaşıntı, akıntı, kötü koku, adet ağrısı Çözümü Airiz Ped. Adet düzensizlikleri, adet sancıları, kist, miyom, sebepsiz hamile kalma, erken menopoz, rahim duvarı kalınlaşma, genital alerji, genital mantar, genital kötü kokular, genital siğil… Kullandığınız pedler ne kadar güvenilir? 10 kadından 9’unun kullandığı X marka pedlerin 4 adet naylon torbaya eş değer olduğunu biliyor muydunuz? %100 pamuk ped mi? Plastik Ped mi tercih senin. %100 pamuk. Negatif iyonlu. 12 saatte 1 değiştirme rahatlığı sağlar” şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmişitr.

Değerlendirme/Karar: www.instagram.com/tiensairiz.organik adresli sosyal medya hesabının 29.11.2021 tarihli ana sayfa görüntülerinde;

“Airiz ped içinde bulunan aktif oksijen & negatif iyon sayesinde kanı temizler, kaşıntı, yanmayı giderir, iltihapları önler, adet düzensizliğini giderir. Erken menopozu önler. Kist, miyom, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı. Regl döneminde hangi sıkıntıları yaşıyorsun? Adet düzensizlikleri, mantar, bakteri, enfeksiyon, kaşıntı, akıntı, kötü koku, adet ağrısı Çözümü Airiz Ped. Adet düzensizlikleri, adet sancıları, kist, miyom, sebepsiz hamile kalma, erken menopoz, rahim duvarı kalınlaşma, genital alerji, genital mantar, genital kötü kokular, genital siğil…” gibi söz konusu ürünün insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak faydalı olduğunu, hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili olduğunu, koruduğunu, tedavi ettiğini belirten ifadelere yer verilmesinin Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümlerine aykırı olduğu ve tüketicileri yanıltıcı nitelikte değerlendirildiği,

Bununla birlikte söz konusu tanıtımlarda “Kullandığınız pedler ne kadar güvenilir? 10 kadından 9’unun kullandığı X marka pedlerin 4 adet naylon torbaya eş değer olduğunu biliyor muydunuz? %100 pamuk ped mi? Plastik Ped mi tercih senin” gibi ifadelere yer verilerek rakip ürünlerin kötülendiği,

Son olarak söz konusu tanıtımlarda yer alan “%100 pamuk. Negatif iyonlu. 12 saatte 1 değiştirme rahatlığı sağlar” ifadelerinin ispatlanamadığı değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 4/c, 5 inci maddeleri,

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-a,b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 7/8, 8,  9, 10, 26 ve 32 nci maddeleri,

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

Buna göre, reklam veren Ali KOLSUZ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 

SAĞLIK

50)

Dosya No: 2022/53

Şikayet Edilen: Leyla GÜNDOĞDU (Este House Güzellik Merkezi)

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya sitesinde " ‘estehouseguzellik’" isimli hesap üzerinden yayınlanan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 14.02.2022

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında yayınlanan 14.02.2022 tarihli tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik, örnek olarak, "lazer epilasyon, akne tedavisi, bölgesel zayıflama, dermapen" gibi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu tıbbi işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, kuruluşun gerek 'sağlık kuruluşu' gerekse 'güzellik salonu' olarak faaliyet göstermek adına ilgili kurumlarca ruhsatlandırılmadığı halde, İnstagram isimli sosyal medya mecrasında yayınlanan 14.02.2022 tarihli tanıtımlarda, "lazer epilasyon, akne tedavisi, bölgesel zayıflama, dermapen" gibi tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara yer vermesinin yetkisiz sağlık hizmeti sunuma ilişkin olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8, 25 ve Ek-13 üncü maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 31 inci ve Geçici 5/2 nci maddesi,

 

- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in Ek-1 Kısım “J-(Ek: 29/6/2010 – 2010/671 K.) Güzellik Salonları” başlıklı bölümünün 16 ncı maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Leyla GÜNDOĞDU (Este House Güzellik Merkezi) hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 

53)

Dosya No: 2022/432

Şikayet Edilen: Dr. İlhami Sancar ŞİMŞEK

Şikayet Edilen Reklam: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 09.02..2022

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘‘sancarsimsektr’’ kullanıcı isimli sayfanın 09.02.2022 tarihli görünümünde yer alan paylaşımlarda hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere, tıbbi işlemlerin uygulanmasına dair görüntülere ve övücü nitelikte hasta yorumlarına yer verildiği tespit edilmiştir.

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, sağlık alanında yürürlükte bulunan mevzuat gereği, sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların, yalnızca açılış bilgileri, hizmet alanları ve sunduğu hizmetler ile ilgili konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilecekleri ve ilan verebilecekleri, bunların dışında, talep yaratmaya yönelik açıklamalara ve yanıltıcı, abartılı, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere yer veremeyeceğinin hüküm altına alındığı,

Bu bağlamda, inceleme konusu internet sitesinde yer alan ifade ve görüntüler ile kuruluş tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu ve sağlık alanında çalışan kuruluşun faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırıldığı, dolayısıyla söz konusu tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 40 ıncı maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 25 inci maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Dr. İlhami Sancar ŞİMŞEK hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

54)

Dosya No: 2022/476

Şikayet Edilen: Köksal KAPLAN (Köksal Kaplan Beauty Center)

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya sitesinde ‘koksalkaplanbeautycenter’ isimli hesap üzerinden yayınlanan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 14.02.2022

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında yayınlanan 14.02.2022 tarihli tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik, örnek olarak, "lazer epilasyon, diod lazer, dövme silme, leke tedavisi, karbon peeling, dudak dolgusu, siğil tedavisi, siğil silme, dermapen, kaş silme, hydrafacial" gibi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu tıbbi işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, kuruluşun gerek 'sağlık kuruluşu' gerekse 'güzellik salonu' olarak faaliyet göstermek adına ilgili kurumlarca ruhsatlandırılmadığı halde, inceleme konusu www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan ‘koksalkaplanbeautycenter’ kullanıcı isimli sayfanın 14.02.2022 tarihli görünümünde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda, bir güzellik salonu olarak faaliyet gösterildiği algısı oluşturularak "Beauty Center" ismiyle tanıtım yapıldığı, buna ek olarak söz konusu tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik, örnek olarak, "lazer epilasyon, diod lazer, dövme silme, leke tedavisi, karbon peeling, dudak dolgusu, siğil tedavisi, siğil silme, dermapen, kaş silme, hydrafacial" gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu tıbbi işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği, tüm bu durumların tüketicileri yanıltıcı, kamu sağlığını bozucu ve ilgili mevzuata aykırı nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nun Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8, 25 ve Ek-13 üncü maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 31 inci ve Geçici 5/2 nci maddesi,

 

- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in Ek-1 Kısım “J-(Ek: 29/6/2010 – 2010/671 K.) Güzellik Salonları” başlıklı bölümünün 16 ncı maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Köksal KAPLAN (Köksal Kaplan Beauty Center) hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 155.712-TL (YüzellibeşbinyediyüzonikiTürk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

55)Dosya No: 2022/587

Şikayet Edilen: Dr. Elnara MAMMADOVA

Şikayet Edilen Reklam: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘op.dr.elnara_mammadova’ hesap adıyla yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 02.02.2022

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: Başvuruya konu edilen doktorun adına kayıtlı bir muayenehanenin bulunmadığı ve hâlihazırda adınıza düzenlenmiş çalışma belgesi ile herhangi bir sağlık kuruluşu bünyesinde çalışılmadığının tespit edildiği; bununla birlikte İnstagram isimli sosyal medya mecrasında yayınlanan 14.02.2022 tarihli tanıtımlarda, ‘kalça estetiği, meme estetiği’ gibi tıbbi işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere ve "...sabah aynanın karşısına geçip yüzüme baktım. Yüzümde yorgunluk ifadesi gitmiş, daha canlı gözler olmuş, yüzüme de canlılık gelmiş, ben de hemen size yazmak istedim. İyi ki sizinle karşılaştım, ellerinize sağlık hocam..." gibi övücü nitelikte hasta yorumlarına yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, İnstagram isimli sosyal medya mecrasında yayınlanan 14.02.2022 tarihli tanıtımlarda, ‘kalça estetiği, meme estetiği’ gibi tıbbi işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere ve "...sabah aynanın karşısına geçip yüzüme baktım. Yüzümde yorgunluk ifadesi gitmiş, daha canlı gözler olmuş, yüzüme de canlılık gelmiş, ben de hemen size yazmak istedim. İyi ki sizinle karşılaştım, ellerinize sağlık hocam..." gibi övücü nitelikte hasta yorumlarına yer verildiği,

 

Tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Dr. Elnara MAMMADOVA hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 

57)

Dosya No: 2021/2041

Şikayet Edilen: Mehmet ÖZTÜRK-(KONEF ve Gecikmiş Konuşma Merkezi ve GKM)

Şikayet Edilen Reklam: www.konef.org adresli internet sitesi ile www.instagram.com, www.twitter.com ve www.facebook.com adresli sosyal paylaşım sitelerinde kuruluşa ait sayfalarda yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 22.06.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.konef.org adresli internet sitesinin 22.06.2021 tarihli görünümünde örnek olarak; "...Dil ve konuşma bozuklukları Diksiyon ve Hitabet Eğitimleri ve kişisel gelişim programları ile 11 yıllık tecrübe ve deneyimi ve uzman kadrosu ile kendini sürekli yenileyen, çağa ayak uyduran, bilimsel metotlarla ve birey memnuniyetini ön plana alarak hizmet vermeyi kendine amaç edinen ve aynı zamanda kendi alanında başarısını kanıtlamış İstanbul ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde halen büyümekte olan bir kuruluştur. Bizi tercih eden sayısız mutlu Öğrenci ve Velilere sahibiz...Pelteklik :Bu tür vakaları genellikle 15 ya da 30 günlük seanslara alıyoruz. Sorun kolaylıkla gideriliyor..." gibi ifadeler ile,

www.facebook.com, www.instagram.com ve www.twitter.com adresli sosyal paylaşım sitelerinin 22.06.2021 tarihli görünümlerinde kuruluşa ait "Konef Kekemelik Pelteklik", "gaziantep_kekemelik_konef" ile "KONEF GAZİANTEP" kullanıcı isimli sayfalarda yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; "...1 YILLIK KONUŞMA TERAPİSİ UZAKTAN EĞİTİM YÜKSEK LİSANS PROGRAMI CORONODAN DOLAYI UZAKTAN EĞİTİMLE YAPILMAKTADIR. EĞİTİMLER HEMEN BAŞLIYOR. İLGİLİ BRANŞLARDAN BAŞVURU KABUL EDİLMEKTEDİR. KONTENJAN 10...TECRÜBELİ KADROMUZ İLE HİZMETLERİMİZE DEVAM EDİYORUZ...SİZLER İÇİN HER ZAMAN BURADAYIZ...BU YAZ KONUŞMA KUSURLARINDAN KURTULMANIN ZAMANI GELMEDİ Mİ...KONEF GAZİANTEP temsilciliğinin de katılacağı bu kamp size çok iyi  gelecek şimdi konuşma zamanı...KEKEMELİĞE SON!...25 mart cumartesi [15.30-17.00] de düzenlenecek olan/+ ÜCRETSİZ/+seminerimiz için sertifikalarımız hazırlandı. Siz de seminerimize gelerek sertifikamızı alabilir ve konuşma bozuklukları ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. KONEF GAZİANTEP dil ve konuşma bozuklukları merkezi 05467856633//03422154260...KONEF Seminerimize olan ilgiden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyoruz. "KONEF Gaziantep"...YENİ kurumumuzda profesyonel eğitmenlerimizle eğitime devam etmekteyiz. Bekliyoruz :)...GÜZEL ÜLKEMDE HALA KEKEMELİĞİ KONUŞMA YASAĞI İLE DÜZELTTİKLERİNİ İDDİA EDENLER VARYAZIKLAR OLSUN...KEKEMELİK PELTEKLİK ARTİKÜLASYON BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI MİKROFONLU EĞİTİM SİSTEMİ İLE KESİN OLARAK SON BULUYOR SİZDEKİ VEYA ÇOCUĞUNUZDAKİ KONUŞMA PROBLEMLERİ BİLGİSAYAR DESTEKLİ PROGRAMLARLA KESİN OLARAK BİTİYOR DİKSİYON VE HİTABET EĞİTİMLERİ KAYITLARI DAVAM ETMEKTE OLUP EĞİTİM SONUNDA SERTİFİKA VERİLECEKTİR ..." gibi ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu internet sitelerinde yer alan tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu dolayısıyla kuruluş tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu değerlendirilmiş olup,

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

hükümlerine aykırı olduğuna  

Buna göre, reklam veren Mehmet ÖZTÜRK-(KONEF ve Gecikmiş Konuşma Merkezi ve GKM) hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 

59)

 

Dosya No: 2021/4478

Şikayet Edilen: Dr. Ahmet SATICI

Şikayet Edilen Reklam: www.estegozsaglik.com adresli internet sitesi ile www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 04.11.2021, 05.11.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.estegozsaglik.com adresli internet sitesinin 05.11.2021 tarihli görünümünde örnek olarak; "...Prof. Dr. Ahmet Satıcı önderliğinde kurulan tecrübeli, dinamik, güler yüzlü ve işinde iyi olan ekibiyle Este Göz değerli hastalarımıza hizmet vermektedir. Göz sağlığı alanında 30 yıllık tecrübeye sahip Prof. Dr. Ahmet Satıcı yılda 1000'in üzerinde gerçekleştirdiği başarılı göz ameliyatlarına 3 şubemizde devam etmektedir. Öncelik hasta sağlığı ve memnuniyeti diyerek sağlık sektöründe yer alan Este Göz, bu ilke doğrusunda yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Misyonumuz: Toplumun her kesimine yüksek standartlarda göz sağlığı hizmeti sunmak için son teknoloji ve güncel teşhis tedavi yöntemlerini alanında uzman doktor ve sağlık çalışanı kadromuzla yurt içi ve yurt dışı bütün hastalarımızı tedavi edip sağlıklarına kavuşturmak. Vizyonumuz :Türkiye’de ve yurt dışında, kalitemizi yükselterek; göz sağlığı alanında uzmanlığımızı ve memnuniyet odaklı olma özelliğimizi korumak, EsteGöz bilinirliğimizi arttırmak ve yapacağımız tedavi ve operasyonlarla hasta memnuniyeti en yüksek düzeyde tutmak. Değerlerimiz: Duyarlılık: EsteGöz olarak hasta ve hasta yakınlarına duyarlılık ve empati ile yaklaşarak, en iyi hizmeti sunmak. Saygı: EsteGöz olarak toplumun farklı kesimlerinden olan tüm hastalarımıza saygılı bir şekilde ve eşit standartta hizmet vermek. Ekip Çalışması: Tüm çalışanların EsteGöz e katkılarını ve yarattıkları değeri önemsemek. Güven: EsteGöz olarak profesyonellik, etik anlayışı ve bireysel sorumlulukların getirdiği yüksek standartlara bağlı kalarak, hastalarımızın bize duydukları güvene her zaman layık olmak. Yenilik: Kurumumuzdan hizmet alan tüm bireylerin yaşam kalitelerini, ekibimizin yaratıcı fikirleri ve yetenekleriyle daha üst düzeye taşıyarak, yenilikçi anlayışımızın devamlılığını sağlamak...Prof. Dr. Ahmet SATICI önderliğinde 2020 yılında kurulan tecrübeli, dinamik ve işinde iyi olan ekibiyle EsteGöz değerli hastalarımıza hizmet vermeye başlamıştır. Göz sağlığı alanında 30 yıllık tecrübeye sahip Prof. Dr. Ahmet SATICI yılda 1000 ‘in üzerinde yaptığı başarılı göz operasyonlarına 4 farklı şubede devam etmektedir. EsteGöz ameliyatlarını tecrübeli doktor ve sağlık çalışanları eşliğinde hijyenik ve steril ameliyathanelerde gerçekleştirmektedir. Este Göz Güler yüzlü Hizmet Vermektedir. Este Göz Kaliteli ve Güvenli Hizmet Vermektedir. Este Göz Hijyenik Ortamda Hizmet Vermektedir. Este Göz Modern Cihazlarla Hizmet Vermektedir. Eğer sizde veya çocuğunuzda şaşılık hastalığı ya da şüphesi var ise Özel Bağcılar Şafak Hastanesi bünyesinde bulunan Este Göz Sağlık Kliniğine başvurarak göz taraması yaptırmalısınız...Göz çevresi yaşlılık etkilerinin en belirgin olduğu alanların başında geliyor. Yoğun iş temposu ve gıdalardaki değişimler gibi pek çok nedene bağlı olarak fiziksel yıpranmalara daha genç yaşlarda maruz kalabiliyoruz. Göz kapağı düşüklüğü, göz altlarındaki torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları, kaz ayakları deformasyonlar arasında sayılabilir...Ameliyatsız göz kapağı tedavisinde hastanede kalma gereksinimi bulunmamakta, dikiş izi ya da kanama olasılığı mümkün olmamaktadır. Bu nedenle hastalar tarafından yoğun olarak tercih edilmekte ve güvenle uygulanmaktadır. Ameliyatsız Göz Kapağı Cerrahisinin Avantajları: Genel anestezi uygulanmaz. Tedavi sırasında ağrı-acı hissedilmez. Kesi yapılmaz, dikiş atılmaz. Pansuman gerektirmez. İyileşme süreci kısadır. Gündelik hayatın devamına engel değildir. Sarkan deri nedeniyle oluşan görme kaybını ortadan kaldırır. Tedavinin nasıl uygulandığını videomuzdan izleyebilirsiniz..." gibi ifadelere yer verildiği;

 

www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinin 04.11.2021 tarihli görünümünde şahsa ait "prof.dr.ahmetsatici" kullanıcı isimli sayfada yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; "...Mutlu Pazarlar Excimer Laser ile gözlüksüz bir yaşam mümkün! Hayat Görünce Güzel...Göz Problemleriniz İŞİNİZE ENGEL OLMASIN! Yeni teknoloji kullanılan LAZER YÖNTEMLERİ ile tüm kırma kusurlarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz...Göz Kapağı Estetiği Göz doktorunuz Prof. Dr. Ahmet Satıcı, Göz Kapağı Estetiği Cerrahisini (Blefaroplasti) kişiye özel planlar. Hastamızın ihtiyacına göre yapılacak işlemler belirlenir...Hobilerinizi Kaçırmayın! Trifokal Akıllı Mercek ile Her Mesafede Net Görüş!...Manzarayı Kaçırmayın! ... No Touch Lazer ile Gözünüze Dokunulmadan Ameliyat Olun... Hayata Sınırsız Bak. Akıllı Mercek tedavisi ile işlem sonrasında kontakt lens veya gözlük kullanımına gerek olmadan net görmek mümkün!... Akıllı Lens Yakın, Orta ve Uzak Mesafede Engelsiz Net Görüş... Miyop ve Astigmat tedavisinde kişiye özel ileri lazer teknolojisi SMILE... kişiye Özel LAZER TEDAVİSİ ile Gözlük ve Lensten Kurtulun!..." gibi ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, sağlık alanında yürürlükte bulunan mevzuat gereği, sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların yalnızca açılış bilgileri, hizmet alanları ve sunduğu hizmetler ile ilgili konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilecekleri ve ilan verebilecekleri; bunların dışında, talep yaratmaya yönelik açıklamalara ve yanıltıcı, abartılı, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere yer veremeyeceğinin hüküm altına alındığı,

 

Bu bağlamda, inceleme konusu internet sitelerinde yer alan ifadeler ile şahıs tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu ve sağlık alanında çalışan şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırıldığı, dolayısıyla söz konusu tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna ,

 

Buna göre, reklam veren Dr. Ahmet SATICI hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

60)

Dosya No: 2021/4479

Şikayet Edilen: Dr. Gökşen BEKİŞ

Şikayet Edilen Reklam: www.facebook.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 20.12.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: www.facebook.com adresli sosyal paylaşım sitesinin 20.12.2021 tarihli görünümünde şahsa ait "Gökşen Bekiş" kullanıcı isimli sayfada yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; "...Engin beyin hipermetrop, astigmatı vardı kendisine #lasik yaptık 1. Ay kontrollerinde görmelerimiz gayet iyi ve yüzler gülüyor...Ayşe hanımın kontrollerini yaptık. Görmelerimiz oldukça iyi No Touch Laser mutluluğu ile güne devam ediyoruz..Sevgili Gülçin hanım miyop ve astigmat şikayetiyle bize başvurdu. No Touch Laser ile gözlüklerine veda etti Kontrollerinde her şey yolunda görmeler kusursuz...İmdat bey Dalgıçlık yapıyor ve suyun altında her türlü ayrıntıyı net görmek istiyordu. No Touch Laser ile gözlüklerden kurtulalı 3 ay olmuş. Kontrollerini yaptık her şey yolunda hayatta başarılar diliyoruz kendisine..Müstakbel polis adayı sevgili Gamze polis olabilmek için önündeki göz numarası engelini kaldırdı. #notouchlaser #miyop#astigmat #op.dr.goksenbekis #venividigöz...Adem de notouch laser sonrası kontrolünde gözlüksüz tam gören mutlu hasta grubunda yerini aldı...Akıllı Lens Teknolojisi ile Gözlüklerinizden Kurtulun!...No Touch Laser Mutluluğu Serenay hanım ve eşi Furkan beye No Touch Laser yaptık. Görmelerimiz gayet güzel kontrollerimizden sonra kendilerini mutlu bir şekilde yolcu ettik...No Touch Laser ile haftaya devam ediyoruz. Lazer sırasında ağrı hissedilmez. Göze dokunmadan yapılır. İnce kornealı hastalar için idealdir. Sosyal hayatınıza hızlıca dönersiniz…Merhabalar Bugün size erken yaş Katarakt hastamdan bahsetmek istedim. Fatma hanım erken yaşlarda görülen katarakt sebebiyle görme kayıpları yaşıyordu kendisine Akıllı Lens operasyonu yaptık. 15.gün kontrollerinde görmelerimiz mükemmel seviyede...Biz Pendik Veni Vidi Hastanesi doktoru Sibel Gökşen Bekiş hanımdan çok çok memnunuz 4 sene abimi 3 sene önce amcamı ve bugün kardeşimi ameliyat yaptırdık çok iyi geçti...tüm dünyaya seslenirim tavsiyede bulunurum Gökşen hanım...Doktorum Gökşen Hanımla muayene sonucunda No Touch Laser tedavisi uygun bulundu. Aynı gün operasyon oldum. Bu ilk ayım ve görmelerim çok iyi düzeyde ve %100. Teşekkür ederim ve herkese tavsiye ederim..." gibi ifadeler ile olumlu hasta yorumlarına yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, sağlık alanında yürürlükte bulunan mevzuat gereği, sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların yalnızca açılış bilgileri, hizmet alanları ve sunduğu hizmetler ile ilgili konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilecekleri ve ilan verebilecekleri; bunların dışında, talep yaratmaya yönelik açıklamalara ve yanıltıcı, abartılı, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere yer veremeyeceğinin hüküm altına alındığı,

 

Bu bağlamda, inceleme konusu internet sitesinde yer alan ifadeler ile şahıs tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu ve sağlık alanında çalışan şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırıldığı, dolayısıyla söz konusu tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna ,

 

Buna göre, reklam veren Dr. Gökşen BEKİŞ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

61)

Dosya No: 2021/4488

Şikayet Edilen: Dr. Remzi KARADAĞ

Şikayet Edilen Reklam: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar.

Reklam Yayın Tarihi: 22.12.2021

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 Tespitler: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinin 22.12.2021 tarihli görünümünde şahsa ait "doc.dr.remzikaradag" kullanıcı isimli sayfada yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; "...Nurullah @nurullahdogan_d beye yaklaşık -5 numara olan göz numaraları İçin 1 ay önce notouch lazer yapmıştık. 1. ay kontrolünde artık göz numaraları sıfırlamış durumda ve kendisi çok mutlu. Biz de bu mutluluğu paylaşalım istedik...Selin hanım @selinakbulut94 3 ay önce notouch lazer yaptığımız hastamız. Artık gözlüksüz net olarak görüyor. (Hastamızın izniyle) ...Notouch lazer (transPRK) ile saniyeler içinden miyop, astigmat ve hipermetrop numaralarından kurtuluyorsunuz. Notouch lazer işlemi göze dokunulmadan, hiçbir kesi yapmadan, hiçbir alet yerleştirmeden ve hiçbir kimyasal uygulamadan yapılır. Yağmurlu Günleri No Touch Laser'le GÖZLÜKSÜZ karşılayın...Etrafınızdaki güzelliklerle aranızdaki perdeyi ortadan kaldırın. Görmek mutluluktur. Premium Akıllı Lens...No Touch Laser ile sadece birkaç dakikada gözlüksüz bir yaşam #notouchlaser #akıllılens #görmekmutluluktur...HASTAMIZIN GÖZÜNDEN Londra’da yaşayan Armina hanıma İngiltere’de katarakt ameliyatı önerilmiş. Fakat hastamız bir türlü ameliyat olmaya karar verememiş. İstanbul’a ziyarete geldiğinde muayene için bize başvurdu. Muayene sonucunda kendisine katarakt ve aynı anda premium akıllı lens (akıllı lens) takılması ameliyatı önerdik. Kendisi de bize güvenerek aynı gün ameliyat olmaya karar verdi. Ameliyat sonrası artık hastamız hem kataraktından hem de yakın uzak gözlüklerinden kurtulmuş oldu. Artık gözlüksüz olarak yakın ve uzağı görebiliyor. Kendisi ameliyatından son derece memnun....Bazı hastalarımız lazerle göz numarası sıfırlama işlemine tereddütle bakıyorlar. Hele yüksek numarası olanların aklında ‘’ acaba numaram sıfırlanır mı?’’ ‘’ acaba net görebilirmiyim?’’ soruları vardır. Yüksek göz numaraları nedeniyle notouch lazer yaptığımız Beyza hanımın yorumu bu kişiler için bir cevaptır. @beyzaozpinar_ hanıma paylaşımından dolayı teşekkür ederim...YouTube kanalımda paylaştığım ameliyat videoma bir hastamın yorumu. Kendisine düşüncelerinden dolayı çok teşekkür ederim..Melek Şeyma hanıma düşüncelerinden dolayı çok teşekkür ederim. Uygun olan hastalarımızda notouch lazer mükemmel sonuçlar vermektedir...Blefaroplasti kişiye özel bir ameliyattır. Hastamızın izniyle....lefaroplasti kişiye özel yapılır. Yaklaşık 1 ay önce blefaroplasti ameliyatı yaptığımız İlkay hanımın kontrolünü yaptık. Hastamız gayet mutlu. Hastamızın izniyle...Remzi Bey çok teşekkür ederim, ellerinize sağlık. Göz numarası yüksek olan herkese bu ameliyatı olmalarını tavsiye ediyorum. Gün geçtikçe görme netliğiniz artıyor, ikinci haftanın sonunda %100 tam görmeye başlamıştım....Remzi Hoca gerçekten işinin ehli bir hekim. Kensiai beni şalazyon ameliyatı yaptı. Her şey mükemmeldi, iyi ki böyle gurur duyacağımız hekimlere sahibiz. Ne kadar övsem az. Yolu kesişen herkese geçmiş olsun...Gözlük-lens kullanan herkese yaptırdığım gdnden beri öneriyorum hayatım kolaylaştı notouch lazer ile. Her aşamasından çok memnunum. Remzi Bey ilginiz, emekleriniz için çok teşekkür ederim..." gibi ifadeler ile olumlu hasta yorumlarına ve hasta öncesi ile sonrası görsellerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, sağlık alanında yürürlükte bulunan mevzuat gereği, sağlık alanında faaliyet gösteren kuruluşların yalnızca açılış bilgileri, hizmet alanları ve sunduğu hizmetler ile ilgili konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla tanıtım yapabilecekleri ve ilan verebilecekleri; bunların dışında, talep yaratmaya yönelik açıklamalara ve yanıltıcı, abartılı, doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış bilgilere yer veremeyeceğinin hüküm altına alındığı,

 

Bu bağlamda, inceleme konusu internet sitesinde yer alan ifade ve görüntüler ile şahıs tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu ve sağlık alanında çalışan şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırıldığı, dolayısıyla söz konusu tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna,

 

Buna göre, reklam veren Dr. Remzi KARADAĞ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

65)

 

Dosya No: 2021/65

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Burcu HARÇ KAYA

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "op.dr.burcuharckaya" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 28.12.2021 ve 28.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 28.12.2021 tarihli görünümünde hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere; 28.03.2022 taihli görünümünde ise "Sağ pitoz nedeniyle opere ettiğimiz hastamızı 2 yıl sonra yine mutlu görmek beni de mutlu etti.", "Kısa sürede bambaşka bir görünüşe kavuşmak mümkün Blefaroplasti sonrası Botox uygulaması fazlalıklardan kurtulduktan sonra çizgi ve kırışıklıkları azaltarak tamamlayıcı bir etki sağlar.", "Uzak orta yakın mesafede net görüş için Hi tech akıllı mercekler ile hem kataraktınızdan hem gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz." gibi tıbbi işlemlere yönelik ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu tanıtımların 28.12.2021 tarihli görünümünde hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere ve 28.03.2022 taihli görünümünde ise "Sağ pitoz nedeniyle opere ettiğimiz hastamızı 2 yıl sonra yine mutlu görmek beni de mutlu etti.", "Kısa sürede bambaşka bir görünüşe kavuşmak mümkün Blefaroplasti sonrası Botox uygulaması fazlalıklardan kurtulduktan sonra çizgi ve kırışıklıkları azaltarak tamamlayıcı bir etki sağlar.", "Uzak orta yakın mesafede net görüş için Hi tech akıllı mercekler ile hem kataraktınızdan hem gözlüklerinizden kurtulabilirsiniz." gibi tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ifadelere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Burcu HARÇ KAYA hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

66)

 

Dosya No: 2021/4614

 

Şikayet Edilen: Prof. Dr. Koray COŞKUNFIRAT

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "prof.dr.koray.coskunfirat" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 26.10.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 26.10.2021 tarihli görünümünde, "Daha dik daha dolgun. Özellikle bulunduğumuz yaz aylarında kıyafetlerimizle ön plana çıkan memelerin, sarkık ve düşük görünümü her kadını mutsuz edecektir. Meme başının meme altı kıvrımı hizasında ve aşağısında yer aldığı (sarkık) ve meme dokusunun fazla olmadığı durumlarda meme dikleştirme işlemi uygulanır. Yer çekimine karşı koy! Alın Germe İle Diri Bakışlar! Saçlar Kulak Arkasına Alınsın! Liposucton fazla yağlardan kurtulmak istediğiniz her bölgeye uygulanabilir. Vücudu şekle sokmanın en iyi yolu liposakşındır." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu tanıtımların 26.10.2021 tarihli görünümünde, "Daha dik daha dolgun. Özellikle bulunduğumuz yaz aylarında kıyafetlerimizle ön plana çıkan memelerin, sarkık ve düşük görünümü her kadını mutsuz edecektir. Meme başının meme altı kıvrımı hizasında ve aşağısında yer aldığı (sarkık) ve meme dokusunun fazla olmadığı durumlarda meme dikleştirme işlemi uygulanır. Yer çekimine karşı koy! Alın Germe İle Diri Bakışlar! Saçlar Kulak Arkasına Alınsın! Liposucton fazla yağlardan kurtulmak istediğiniz her bölgeye uygulanabilir. Vücudu şekle sokmanın en iyi yolu liposakşındır." şeklinde ifadelere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna ,

 

Buna göre, reklam veren Prof. Dr. Koray COŞKUNFIRAT hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

67)

 

Dosya No: 2021/5070

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Ahmet Selçuk HALICIOĞLU

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "a_selcuk_halicioglu" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 26.10.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu internet sitesinin 06.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu internet sitesinin 06.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Ahmet Selçuk HALICIOĞLU hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

68)

 

Dosya No: 2021/5092

 

Şikayet Edilen: Doç. Dr. Aykut Erdem DİNÇ

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "doc.dr.aykuterdemdinc" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 06.12.2021, 29.03.2022, 16.08.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu www.instagram.com/doc.dr.aykuterdemdnc adresli internet sitesinin 06.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere, 29.03.2022 tarihinde elde edilen 16.08.2021 tarihli paylaşımda ise "Kapalı rinoplasti, hastamızın yüzü ile uyumlu doğal., 2.ay. Hastamıza aynı seansta iki taraflı otoplasti de yaptık." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu www.instagram.com/doc.dr.aykuterdemdnc adresli internet sitesinin 06.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere, 29.03.2022 tarihinde elde edilen 16.08.2021 tarihli paylaşımda ise "Kapalı rinoplasti, hastamızın yüzü ile uyumlu doğal., 2.ay. Hastamıza aynı seansta iki taraflı otoplasti de yaptık." şeklinde ifadelere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Doç. Dr. Aykut Erdem DİNÇ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

69)

 

Dosya No: 2021/5130

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Muhittin DADAŞ

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "op.dr.muhittin_dadas" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 29.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 06.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere, 29.03.2022 tarihinde elde edilen 30.10.2021 tarihli paylaşımda ise "Hastamızın yüzüne uygun doğal, havalı ve nefes alan bir burun estetiği ameliyatı daha..." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu tanıtımların 06.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere, 29.03.2022 tarihinde elde edilen 30.10.2021 tarihli paylaşımda ise "Hastamızın yüzüne uygun doğal, havalı ve nefes alan bir burun estetiği ameliyatı daha..." şeklinde ifadelere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Muhittin DADAŞ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

70)

 

Dosya No: 2021/5159

 

Şikayet Edilen: Prof. Dr. Tamer ERDEM

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait "dr.tamererdem" isimli hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 20.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 20.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu tanıtımların 20.12.2021 tarihli görünümünde, çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Prof. Dr. Tamer ERDEM hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

71)

 

Dosya No: 2021/5160

 

Şikayet Edilen: Dr. Tuncay KODAŞ

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal medya mecrasında şahsa ait https://www.facebook.com/opdrtuncaykodas adlı URL adresinde yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 22.11.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu https://www.facebook.com/opdrtuncaykodas adlı internet adresinin 22.11.2021 tarihli görünümünde, hastaların tedavi öncesi ve sonrası görüntülerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu https://www.facebook.com/opdrtuncaykodas adlı internet adresinin 22.11.2021 tarihli görünümünde, hastaların tedavi öncesi ve sonrası görüntülerine yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Dr. Tuncay KODAŞ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

72)

 

Dosya No: 2021/5162

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Utku KUBİLAY

 

Şikayet Edilen Reklam: https://www.facebook.com/utku.kubilay.946 ve https://z-p15.www.instagram.com/drutkukubilay/ adresli internet sitelerinde yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 22.11.2021, 20.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu https://www.facebook.com/utku.kubilay.946 adresli internet sitesinin 22.11.2021 tarihli görünümünde ve https://z-p15.www.instagram.com/drutkukubilay/ adresli internet sitesinin 20.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere ve "Utku Hocam selam iki kızımı siz burun ameliyat yaptınız, çok memnun kaldı kızlarım da bende elinize sağlık sağ olun (...)." şeklinde hasta yorumlarına yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu https://www.facebook.com/utku.kubilay.946 adresli internet sitesinin 22.11.2021 tarihli görünümünde ve https://z-p15.www.instagram.com/drutkukubilay/ adresli internet sitesinin 20.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere ve "Utku Hocam selam iki kızımı siz burun ameliyat yaptınız, çok memnun kaldı kızlarım da bende elinize sağlık sağ olun (...)." şeklinde hasta yorumlarına yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Utku KUBİLAY hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

73)

 

Dosya No: 2021/5165

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Can ERCAN

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde "dr.canercan" hesap adıyla yayınlanan şahsa ait tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 03.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 03.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu 03.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Can ERCAN hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

74)

 

Dosya No: 2021/5167

 

Şikayet Edilen: Prof. Dr. Ercan PINAR

 

Şikayet Edilen Reklam: İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde "drercanpinar" hesap adıyla yayınlanan şahsa ait tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 03.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu tanıtımların 03.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu 03.12.2021 tarihli görünümünde çeşitli tıbbi işlemlere yönelik olarak hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ilişkin görüntülere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Prof. Dr. Ercan PINAR hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

75)

 

Dosya No: 2021/5387

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Hasan YILDIZ

 

Şikayet Edilen Reklam: www.kadinsagligimerkezi.com, www.kadinsagligidoktoru.com, www.izmirkurtajmerkezi.org ve www.drhasanyildiz.net adresli internet sitelerinde ve Google arama motorunda yayınlanan şahsa yönelik tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 25.01.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu;

 

- www.kadinsagligimerkezi.com adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, "Maya Kadın Doğum" ve "Maya Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi” şeklinde ifadelere,

 

- www.kadinsagligidoktoru.com adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, “Kadın Sağlığı ve Estetik Merkezi, Maya Kadın Sağlığı ve Estetiği” ifadelerine,

 

- www.izmirkurtajmerkezi.org adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, “Kürtaj Merkezi İzmir, Kürtaj Fiyatları, Maya Kadın Hastalıkları ve Doğum” ifadeleri ile “Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir, tüm sorularınızı sorabilir, kürtaj yaptırabilirsiniz. Kürtaj işlemi öncesinde ve sonrasında 0(232) 343 0 100 iletişim numaramızdan tüm sorularınız ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Dilerseniz web sitemizde bulunan online bölümlerimizden fiyat bilgisi, randevu talebi ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı çekinmeden online olarak bize gönderebilirsiniz.” ifadelerine,

 

- www.drhasanyildiz.net adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde ise, “%100 Memnuniyet & Başarı, 30 Yıllık Tecrübe, Köklü Klinik, Uzman Ekip, Sayısız Başarılı Operasyon” şeklinde ifadelere,

 

yer verildiği, ayrıca, Google arama motorunda  şahsın ismiyle yapılan arama sonucunda çıkan sonuç sayfasında, "Doktor Hasan Yıldız - %100 Memnuniyet - Ücretsiz Ön Görüşme - 7/24 Arayabilirsiniz. En Çok Operasyon Yapan Doktor - Tecrübe & Deneyim - En İyi Klinik - Hy Klinik - En Uygun Fiyat" şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu;

 

 - www.kadinsagligimerkezi.com adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, "Maya Kadın Doğum" ve "Maya Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi” şeklinde ifadelere,

 

- www.kadinsagligidoktoru.com adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, “Kadın Sağlığı ve Estetik Merkezi, Maya Kadın Sağlığı ve Estetiği” ifadelerine,

 

- www.izmirkurtajmerkezi.org adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, “Kürtaj Merkezi İzmir, Kürtaj Fiyatları, Maya Kadın Hastalıkları ve Doğum” ifadeleri ile “Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir, tüm sorularınızı sorabilir, kürtaj yaptırabilirsiniz. Kürtaj işlemi öncesinde ve sonrasında 0(232) 343 0 100 iletişim numaramızdan tüm sorularınız ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Dilerseniz web sitemizde bulunan online bölümlerimizden fiyat bilgisi, randevu talebi ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı çekinmeden online olarak bize gönderebilirsiniz.” ifadelerine,

 

- www.drhasanyildiz.net adresli internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde ise, “%100 Memnuniyet & Başarı, 30 Yıllık Tecrübe, Köklü Klinik, Uzman Ekip, Sayısız Başarılı Operasyon” şeklinde ifadelere yer verildiği, ayrıca, Google arama motorunda  şahsın ismiyle yapılan arama sonucunda çıkan sonuç sayfasında, "Doktor Hasan Yıldız - %100 Memnuniyet - Ücretsiz Ön Görüşme - 7/24 Arayabilirsiniz. En Çok Operasyon Yapan Doktor - Tecrübe & Deneyim - En İyi Klinik - Hy Klinik - En Uygun Fiyat" şeklinde ifadelere yer verildiği, tüm bu tanıtımların sağlık alanında çalışan kuruluşun ve hekimlik mesleğini yürüten şahsın faaliyetlerine ticari bir görünüm yükleyen, tıbbi işlemlere yönelik talep yaratıcı ve dolayısıyla ilgili mevzuatta izin verilen bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri sınırını aşan nitelikte olduğu, ayrıca, özel muayenehane olarak ruhsatlandırılan kuruluşun ruhsatında belirtilen isim dışında isimlerle tanıtılmasının insanları yanlış yönlendiren, yanıltıcı ve aldatıcı nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Nizamnamesi’nin 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Hasan YILDIZ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 155.712,-TL. (Yüzellibeşbinyediyüzoniki Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

76)

 

Dosya No: 2021/5391

 

Şikayet Edilen: Semra ALTUNKAYA

 

Şikayet Edilen Reklam: www.semraaltunkaya.com adresli internet sitesinde yayımlanan tanıtımlar ile İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde "@semraaltunkayaguzellik" hesap adıyla yayınlanan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 05.11.2021, 28.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu www.semraaltunkaya.com adresli sitesinin 05/11/2021 tarihli görünümünde örnek olarak, "hydrafacial, dermapen, altın iğne, plasmapen, çatlak tedavisi, botoks, gençlik aşısı, baby face beauty" gibi tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara;

 

- İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde kuruluşa ait "@semraaltunkayaguzellik" hesap adıyla yayınlanan tanıtımların 28.12.2021 tarihli görünümünde, benzer şekilde, "kaş ve dövme silme, plazmapen" gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara ve bu işlemlerin uygulandığı hastaların görsellerine yer verildiği,

 

Kuruluşun güzellik salonu olarak faaliyet göstermek düzenlenmiş ruhsatının bulunmadığı görülmüştür.

 

Değerlendirme/Karar: Kuruluşun bir sağlık kuruluşu olmadığı halde, inceleme konusu www.semraaltunkaya.com adresli sitesinin 05/11/2021 tarihli görünümünde örnek olarak, "hydrafacial, dermapen, altın iğne, plasmapen, çatlak tedavisi, botoks, gençlik aşısı, baby face beauty" gibi tabipler tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara;

 

- İnstagram isimli sosyal paylaşım sitesinde kuruluşa ait "@semraaltunkayaguzellik" hesap adıyla yayınlanan tanıtımların 28.12.2021 tarihli görünümünde, benzer şekilde, "kaş ve dövme silme, plazmapen" gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara ve bu işlemlerin uygulandığı hastaların görsellerine yer verilerek bu alanlarda hizmet sunulduğuna dair tanıtım yapıldığı,

 

Bu bağlamda; sağlık alanında faaliyeti olmayan söz konusu kuruluşun, inceleme konusu tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken ve güzellik salonlarında uygulanmasına izin verilmeyen çeşitli tıbbi tedavi yöntemlerinin isimlerini sayarak bu alanda hizmet verdiği ve sağlık alanında faaliyet gösterdiği yönünde izlenim uyandırdığı, söz konusu tıbbi işlemlerin doktor kontrolünde ve sağlık kuruluşları bünyesinde uygulanması gerektiği, söz konusu tıbbi işlemlerin yetkili kişilerce dahi tanıtımının yapılmasının mevzuat gereği yasak olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

-3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’un Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8, 25 ve Ek-13 üncü maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 31 inci ve Geçici 5/2 nci maddesi,

 

- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in Ek-1 Kısım “J-(Ek: 29/6/2010 – 2010/671 K.) Güzellik Salonları” başlıklı bölümünün 16 ncı maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Semra ALTUNKAYA hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 114.326,-TL. (Yüzondörtbinüçyüzyirmialtı Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.

 

77)

 

Dosya No: 2021/5392

 

Şikayet Edilen: Filiz TÜFEK

 

Şikayet Edilen Reklam: https://www.doktortakvimi.com, https://gulumsetendegisim.com/blog/, https://facebook.com, www.instagram.com adresli internet sitelerinde yayınlanan şahsa ait tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 11.11.2021 ve 25.01.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: https://www.doktortakvimi.com/filiz-tufek/aile-danismani/istanbul adlı internet sitesinin 12.11.2021 ve 26.01.2022 tarihli görünümlerinde, "Filiz Tüfek; Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı & Aile Danışmanı'dır. Bireysel danışmanlık, çift danışmanlığı ve cinsel danışmanlık yapmaktadır. İlgi alanları: Sınav kaygısı, Travma, Stres",

 

https://gulumsetendegisim.com/hakkimda/ adlı internet sitesinin 11.11.2021 tarihli görünümünde,  "Filiz Tüfek;“Klinik Psikoloji Uzmanı & Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman & Kadın Girişimcidir.”,

 

https://facebook.com//FilizTUFEKaileDANISMANI, adlı internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, "Filiz TÜFEK; Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı & Aile Danışmanıdır. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans" ,

 

https://www.instagram.com/filiztufek/  adlı internet sitesinin 11.11.2021 ve 25.01.2022 tarihli görünümlerinde, "YDU-Klinik Psikoloji YL Cinsel Terapi, Pozitif Psikoterapi, Çift Terapi, Virginia Satir...” şeklinde ifadelerle tanıtım yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, incelemeye konu olan;

 

-https://www.doktortakvimi.com/filiz-tufek/aile-danismani/istanbul adlı internet sitesinin 12.11.2021 ve 26.01.2022 tarihli görünümlerinde, "Filiz Tüfek; Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı & Aile Danışmanı'dır. Bireysel danışmanlık, çift danışmanlığı ve cinsel danışmanlık yapmaktadır. İlgi alanları: Sınav kaygısı, Travma, Stres",

 

-https://gulumsetendegisim.com/hakkimda/ adlı internet sitesinin 11.11.2021 tarihli görünümünde,  "Filiz Tüfek;“Klinik Psikoloji Uzmanı & Evlilik Danışmanı & Cinsel Danışman & Kadın Girişimcidir.”,

 

-https://facebook.com//FilizTUFEKaileDANISMANI, adlı internet sitesinin 25.01.2022 tarihli görünümünde, "Filiz TÜFEK; Klinik Psikoloji Bilim Uzmanı & Aile Danışmanıdır. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans" ,

 

-https://www.instagram.com/filiztufek/  adlı internet sitesinin 11.11.2021 ve 25.01.2022 tarihli görünümlerinde, "YDU-Klinik Psikoloji YL Cinsel Terapi, Pozitif Psikoterapi, Çift Terapi, Virginia Satir...” gibi ifadelerle tanıtım yapıldığı,

 

Ülkemizde her türlü koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetinin sadece Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan sağlık kurum ve kuruluşlarında ve tıp fakültesinden mezun olmuş ve alanında hukuken yetkili sağlık meslek mensupları tarafından verilebileceği ve tabipler ve diş tabipleri dışındaki hiçbir sağlık meslek mensubunun hastalıklarla ilgili doğrudan teşhiste bulunarak tedavi planlayabilmesinin mümkün bulunmadığı,

 

Diğer taraftan, inceleme konusu internet sitesinde ismi geçen "sınav kaygısı, aile içi iletişim sorunları, travma, stres" gibi sorunların Uluslararası Hastalık Sınıflandırma (ICD – 10) listesinde F00 ile F99 kodları arasında "hastalık" olarak nitelendirildiği ve söz konusu hastalıkların tedavisinin ilgili alanda uzman tabiplerin yönlendirmesiyle klinik psikologlarca yapılması gerektiği, bu kapsamda, Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında, “klinik psikolog” ve “psikolog” olan meslek mensuplarının görev alanlarının tanımlandığı ve klinik psikologların ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olmadan psikoterapi yapabilecekleri hastalık olmayan durumların ise aynı Yönetmeliğin Ek-1/A kısmında belirtildiği,

 

Tüm bunlara karşın, "klinik psikoloji" alanında faaliyet gösterebilmek için, anılan şahıs tarafından tamamlanan hemşirelik lisans ve klinik psikoloji yüksek lisans eğitimlerinin ilgili mevzuat gereği yeterli sayılmadığı, şahsın klinik psikoloji alanında hizmet sunmak açısından ilgili mevzuatta belirlenen kriterleri taşımadığı ve bu alanda faaliyet göstermeye yetkisinin ve ilgili Kurumlarca düzenlenen ruhsatının bulunmadığı halde, psikiyatrist ve/veya uzman tabibin teşhisi ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak klinik psikologların yapabilecekleri terapi ve psikoterapi uygulamalarına yönelik söz konusu tanıtımların her halükarda yetkisiz sağlık hizmeti sunumuna yönelik, halk sağlığını olumsuz etkileyebilecek nitelikte olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

-3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’un Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8, 25 ve Ek-13 üncü maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Filiz TÜFEK hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 155.712,-TL. (Yüzellibeşbinyediyüzoniki Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

78)

 

Dosya No: 2021/4635

 

Şikayet Edilen: Ege Ali AKYOL

 

Şikayet Edilen Reklam: www.cinsyetdegisimameliyatlari.com adresli internet sitesi ile www.youtube.com adresli video paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 24.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.cinsiyetdegisimameliyatlari.com adresli internet sitesinin 24.12.2021 tarihli görünümünde örnek olarak; 'Mastektomi, Jinekomasti, Vajinoplasti, Penis Ameliyatı, Meme Büyütme, Laparoskopik Histerektomi, Hormon Süreci, Ameliyat Süreci, Çocuk Sahibi Olmanın Yolları' gibi başlıklar altında tıbbi işlemlere ilişkin bilgilere yer verildiği,

 

www.youtube.com adresli video paylaşım sitesinde 'trans ameliyatları' kullanıcı isimli sayfanın 24.12.2021 tarihli görünümünde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda; tıbbi işlemlerin uygulandığı video görüntülerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, sağlık alanında yürürlükte bulunan mevzuat gereği, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikteki bilgilendirme ve tanıtımların ruhsatlandırılmış sağlık kuruluşları tarafından ve konusunda yetkili sağlık meslek mensuplarınca verilmesi gerektiğinin hüküm altına alındığı,

 

Bu bağlamda, sağlık alanında faaliyet göstermeye yetkili olmayan şahsın, inceleme konusu internet sitelerinde tabip tarafından uygulanması gereken tıbbi işlemlere yönelik tanıtım yapmasının ilgili mevzuata aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nun Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8 ve Ek-13 üncü maddeleri,

 

- Özel Hastaneler Yönetmeliği'nin 60 ıncı maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29/5 maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna  

 

Buna göre, reklam veren Ege Ali AKYOL hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 114.326-TL (Yüzondörtbinüçyüzyirmialtı Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

79)

 

Dosya No: 2022/329

 

Şikayet Edilen: Esma SEKMAN

 

Şikayet Edilen Reklam: www.esmasekman.com adresli internet sitesinde yer alan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 29.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.esmasekman.com adresli internet sitesinin 29.12.2021 tarihli görünümündeki tanıtımlarda örnek olarak; ‘Depresyon, Sosyal Fobi, Kaygı Bozuklukları, Sınav Kaygısı, Fobiler’ gibi hastalık isimlerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik kapsamında, “klinik psikolog” olan meslek mensuplarının görev alanlarının tanımlandığı, klinik psikologların ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olmadan psikoterapi yapabilecekleri hastalık olmayan durumların ise aynı Yönetmeliğin Ek-1/A kısmında belirtildiği,

 

Yine anılan Yönetmeliğin “Sağlık Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımları” başlıklı ek listesinde; “Klinik psikolog; a)Uluslararası Hastalık Sınıflandırma (ICD – 10) listesinde F00 ile F99 kodları arasında yer alan hastalıklarda ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak, hastalara eğitimini aldığı terapive psikolojik destek hizmetlerini verir…” maddesi yer almakta olup, anılan kodlar arasında çeşitli fobiler (okul fobisi), depresyon, kaygı (anksiyete) gibi hastalıkların da yer aldığı dolayısıyla anılan hastalıkların tedavisinin ilgili alanda uzman tabiplerin yönlendirmesiyle klinik psikologlarca yapılması gerektiği,

 

Ayrıca; klinik psikologların İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında sağlık beyanı dışında olmak kaydıyla, tanı ve tedaviye yönelik işlem yapılmayan kuruluşlarda, klinik psikolog unvanını kullanarak çalışabileceklerinin düzenlendiği,

 

Bu bağlamda; inceleme konusu internet sitesinde yer alan tanıtımlardaki hastalıkların yalnızca uzman tabiplerin yönlendirmesiyle klinik psikologlar tarafından tedavi edilmesi gereken hastalıklar olması sebebiyle şahıs tarafından bu hastalıkların tanıtımlarının yapılmasının ilgili mevzuata aykırılık oluşturduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 1, 8, 25, Ek 13 ve Ek 13/a maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c ve Ek/1-Klinik Psikolog maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna  

 

Buna göre, reklam veren Esma SEKMAN hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 114.326-TL (Yüzondörtbinüçyüzyirmialtı Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

80)

 

Dosya No: 2022/659

 

Şikayet Edilen: Hilal USTA

 

Şikayet Edilen Reklam: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde yer alan tanıtımlar

 

Reklam Yayın Tarihi: 24.02.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘hillsbeautycenter’ kullanıcı isimli sayfanın 24.02.2022 tarihli görünümünde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; ‘Mezoterapi, Hydrafacial, Dermapen Microblading, Lazer Epilasyon’ gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu işlemlerle ilgili çekiliş, kampanya ve fiyat bilgilerine, bu işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere yer verildiği; ayrıca inceleme konusu tanıtımlarda “güzellik salonu” olarak faaliyet gösteren kuruluşun isminin “Hill’s Beauty Center” olarak nitelendirildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘hillsbeautycenter’ kullanıcı isimli sayfanın 24.02.2022 tarihli görünümünde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; ‘Mezoterapi, Hydrafacial, Dermapen Microblading, Lazer Epilasyon’ gibi güzellik salonlarında uygulanması mevzuat gereği yasak olan ve tabip tarafından uygulanması gerektiğinden tanıtımının da yapılmasına izin verilmeyen tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu işlemlerle ilgili çekiliş, kampanya ve fiyat bilgilerine, bu işlemlerin uygulandığı hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait görüntülere yer verildiği; ayrıca inceleme konusu tanıtımlarda “güzellik salonu” olarak faaliyet gösteren kuruluşun isminin “Hill’s Beauty Center” olarak nitelendirildiği,

 

Bilindiği gibi, 15.02.2008 tarih ve 26788 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 39 uncu maddesi ile Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldığı ve aynı Yönetmeliğin Geçici 5 inci maddesi ile de güzellik salonlarının sağlık kuruluşu statüsünden çıkarıldığı;

 

Anılan Yönetmeliğin Geçici 5 inci maddesine göre, güzellik salonlarının İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında belediyelerce ruhsatlandırılacağı öngörülerek, Yönetmelik maddesinin 2 nci fıkrasında yer alan; “Güzellik salonunda tıp fakültesi diploması olan biri çalışsa bile, tabip yetkisinde olan tıbbi işlemler güzellik salonunda yapılamaz. Bu hususa uymadığı tespit edilen kişiler hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.” hükmü ile de her ne şekilde olursa olsun, tabip tarafından yapılması gereken tıbbi işlemlerin güzellik salonlarında gerçekleştirilmesinin yasaklandığı,

 

Bununla birlikte; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Ek-1’in “J-Güzellik Salonları” başlıklı bölümünde, "16.1-Güzellik salonlarının tanıtıcı reklam, tabela ve basılı belgelerinde güzellik merkezini çağrıştıracak ifadeler kullanılamaz ve açıkça 'güzellik salonu' ifadesi kullanılır." hükmü ile güzellik salonlarının her türlü mecrada yayınlanacak olan tanıtımlarında kuruluşlarının isimlerinin açıkça "salon" olarak belirtilmesi gerektiğinin düzenlendiği,

 

Ayrıca; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin güzellik salonlarına ilişkin (J)-Güzellik Salonları bölümünün (13.2) alt başlığının (a) alt bendi gereğince, güzellik salonlarında, epilasyon/depilasyon birimlerinde, lazer epilasyon yöntemleri hariç tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan epilasyon ve depilasyon işlemlerinin yapılabilmesine izin verildiği, ancak, tabip tarafından uygulanması gereken lazer epilasyon işleminin yapılmasının açıkça yasaklandığı,

 

Bu bağlamda; güzellik salonu olarak faaliyet gösterdiği tespit edilen ve dolayısıyla sağlık alanında faaliyeti olmayan kuruluşun, inceleme konusu tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken ve güzellik salonlarında uygulanmasına izin verilmeyen çeşitli tıbbi tedavi yöntemlerinin isimlerini sayarak bu alanda hizmet verdiği ve sağlık alanında faaliyet gösterdiği yönünde izlenim uyandırdığı; ancak söz konusu tıbbi işlemlerin doktor kontrolünde ve sağlık kuruluşları bünyesinde uygulanması gerektiği ve söz konusu tıbbi işlemlerin yetkili kişilerce dahi tanıtımının yapılmasının mevzuat gereği yasak olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nun Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 1, 8, 25 ve Ek 13 üncü maddeleri,

 

-Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in Geçici 5/2 maddesi,

 

- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in Ek-1 Kısım “J-(Ek: 29/6/2010 – 2010/671 K.) Güzellik Salonları” başlıklı bölümünün 16 ncı maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi

 

hükümlerine aykırı olduğuna  

 

Buna göre, reklam veren Hilal USTA hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

81)

 

Dosya No: 2022/394

 

Şikayet Edilen: Op. Dr. Atilla YAZICIOĞLU

 

Şikayet Edilen Reklam: www.facebook.com adresli sosyal medya mecrasında ait “drayazicioglu” kullanıcı isimli hesap adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.02.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.facebook.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘drayazicioglu’ isimli hesap adıyla yayınlanan 01.02.2022 tarihli paylaşımlarda örnek olarak; "Excimer Lazer ile gözlüklere veda edebilirsiniz. Excimer Lazer ile sınıfında en iyi cihazlarla, en güvenli şekilde, dokunmadan, birkaç dakika içerisinde gözlüklerden kurtulabilirsiniz, 22 yıllık deneyim." şeklinde ifadelere, tıbbi işlemlere ilişkin görüntülere ve hasta yorumlarına yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, inceleme konusu internet sitesinde yer alan ifade ve görüntüler ile şahıs tarafından sunulan hizmetlere yönelik talep oluşturulduğu ve sağlık alanında çalışan kuruluşun faaliyetlerine ticari bir görünüm kazandırıldığı, bu nedenle söz konusu tanıtımların sağlık mevzuatında izin verilen bilgilendirme sınırını aşarak “reklam’’ niteliğinde olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’nün 8, 9 ve 39 uncu maddeleri,

 

- Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının İş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmelik’in 5/c maddesi,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in 29 uncu maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Op. Dr. Atilla YAZICIOĞLU hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

88)

 

Dosya No: 2021/5878

 

Şikayet Edilen: Erdinç BATAL (Kadıköy Royal Güzellik Salonu)

 

Şikayet Edilen Reklam: Instagram ve Facebook sosyal medya mecralarında kuruluşa ait hesaplar üzerinden yayımlanan tanıtımlar

 

Reklam Yayın Tarihi: 31.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: İnceleme konusu Instagram sosyal medya platformunun; “Kadıköy Royal Güzellik

(@kadikoyroyalguzellik)” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Lazer Epilasyon, Buz Lazer Epilasyon, Hydrafacial, Leke Tedavisi” gibi, “Kadıköy Royal Güzellik (@kadikoyroyalguzellikmerkezi)” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Hydrafacial, Leke Tedavisi, Buz Lazer Epilasyon” gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu işlemlerle ilgili kampanya ve fiyat bilgilerine yer verildiği,

 

İnceleme konusu Facebook sosyal medya platformunun; “Kadıköy Royal Güzellik” hesabının

31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Hydrafacial, Leke Tedavisi, Mikroblading” gibi, “Kadiköy Royal Güzellik Merkezi” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Buz Epilasyon, Hydrafacial, Leke Tedavisi,” gibi tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara yer verildiği,

 

Diğer taraftan, söz konusu mecralarda yer alan tanıtımlarda kuruluşun isminin “Kadıköy Royal Güzellik, “Kadıköy Royal Güzellik Merkezi” gibi isimlerle nitelendirildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; inceleme konusu Instagram sosyal medya platformunun; “Kadıköy Royal Güzellik (@kadikoyroyalguzellik)” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Lazer Epilasyon, Buz Lazer Epilasyon, Hydrafacial, Leke Tedavisi” gibi, “Kadıköy Royal Güzellik (@kadikoyroyalguzellikmerkezi)” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Hydrafacial, Leke Tedavisi, Buz Lazer Epilasyon” gibi güzellik salonlarında uygulanması mevzuat gereği yasak olan ve tabip tarafından uygulanması gerektiğinden tanıtımının da yapılmasına izin verilmeyen tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara, bu işlemlerle ilgili kampanya ve fiyat bilgilerine yer verildiği,

 

İnceleme konusu Facebook sosyal medya platformunun; “Kadıköy Royal Güzellik” hesabının

31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Hydrafacial, Leke Tedavisi, Mikroblading” gibi, “Kadiköy Royal Güzellik Merkezi” hesabının 31.12.2021 tarihli görünümlerinde yer alan muhtelif tarihli paylaşımlarda örnek olarak; “Buz Epilasyon, Hydrafacial, Leke Tedavisi,” gibi güzellik salonlarında uygulanması mevzuat gereği yasak olan ve tabip tarafından uygulanması gerektiğinden tanıtımının da yapılmasına izin verilmeyen tıbbi işlemlere yönelik tanıtımlara yer verildiği,

 

Diğer taraftan, söz konusu mecralarda yer alan tanıtımlarda kuruluşun isminin “Kadıköy Royal Güzellik”, “Kadıköy Royal Güzellik Merkezi” gibi isimlerle nitelendirildiği,

 

15.2.2008 tarih ve 26788 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin 39 uncu maddesi ile Güzellik ve Estetik Amaçlı Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldığı ve aynı Yönetmeliğin Geçici 5 inci maddesi ile de güzellik salonlarının sağlık kuruluşu statüsünden çıkarıldığı;

 

Anılan Yönetmeliğin Geçici 5 inci maddesine göre, güzellik salonlarının İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik kapsamında belediyelerce ruhsatlandırılacağı öngörülerek, Yönetmelik maddesinin 2 inci fıkrasında yer alan; “Güzellik salonunda tıp fakültesi diploması olan biri çalışsa bile, tabip yetkisinde olan tıbbi işlemler güzellik salonunda yapılamaz. Bu hususa uymadığı tespit edilen kişiler hakkında ilgili mevzuat hükümleri uygulanır.” hükmü ile de her ne şekilde olursa olsun, tabip tarafından yapılması gereken tıbbi işlemlerin güzellik salonlarında gerçekleştirilmesinin yasaklandığı,

 

Bununla birlikte; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik Ek-1’in “J-Güzellik Salonları” başlıklı bölümünde, "16.1-Güzellik salonlarının tanıtıcı reklam, tabela ve basılı belgelerinde güzellik merkezini çağrıştıracak ifadeler kullanılamaz ve açıkça 'güzellik salonu' ifadesi kullanılır." hükmü ile güzellik salonlarının her türlü mecrada yayınlanacak olan tanıtımlarında kuruluşlarının isimlerinin açıkça "salon" olarak belirtilmesi gerektiğinin düzenlendiği,

 

Bu bağlamda; bir güzellik salonu olarak faaliyet gösteren ve dolayısıyla sağlık alanında faaliyeti olmayan kuruluşun, inceleme konusu tanıtımlarda, tabipler tarafından uygulanması gereken ve güzellik salonlarında uygulanmasına izin verilmeyen çeşitli tıbbi tedavi yöntemlerinin isimlerini sayarak bu alanda hizmet verdiği ve sağlık alanında faaliyet gösterdiği yönünde izlenim uyandırdığı, söz konusu tıbbi işlemlerin doktor kontrolünde ve sağlık kuruluşları bünyesinde uygulanması gerektiği, söz konusu tıbbi işlemlerin yetkili kişilerce dahi tanıtımının yapılmasının mevzuat gereği yasak olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'nun Ek 11 inci maddesi,

 

- 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun'un 1, 8, 25 ve Ek 13 üncü maddeleri,

 

- Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in Geçici 5 inci maddesi,

 

- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’in Ek-1 Kısım “J-(Ek: 29/6/2010 – 2010/671 K.) Güzellik Salonları” başlıklı bölümünün 16 ncı maddesi,

 

-Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-b, 7/5-c, 26 ve 32 nci maddeleri,

 

-  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Erdinç BATAL (Kadıköy Royal Güzellik Salonu) hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

 

GIDA

 

89)

 

Dosya No: 2021/4257

 

Şikayet Edilen: Ecz. Pınar EREL (Pınar Kaynar Eczanesi)

 

Şikayet Edilen Reklam: Instagram üzerinden yapılan “Phytorelief Pastil” adlı takviye edici gıdaya ilişkin reklamlar

 

Reklam Yayın Tarihi: 26.03.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: https://www.instagram.com/p/CM36lusgXgs/?utm_medium=copy_link URL adresinde 26.03.2021 tarihinde “pinarkaynareczaneci” kullanıcı adıyla yapılan paylaşımda Phytorelief pastil adlı ürünün “Türkiye'nin saygın kurumunda yapılan laboratuvar analizine göre nar kabuğu içeren pastilin koronavirüsü öldürdüğü ispatlandı.” şeklinde ifadeler ve "#alchemlifetürkiye #ilaç #besindestek #phytorelief #bağışıklık #covid_19 #sağlık #sağlıklıyaşam" etiketleri kullanılarak tanıtımının yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, bahse konu tanıtımlarda yer alan “...nar kabuğu içeren pastilin korona virüsü öldürdüğü” şeklindeki beyanın sağlık beyanı olduğu, bu tür beyanlarla takviye edici bir gıda niteliğinde olan söz konusu ürünün sanki ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtıldığı, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu, bir ürüne ilişkin olarak herhangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağından gerçeği yansıtmadığı ve dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı, bu hususların paylaşım altında yer alan etiketlerde de tekrar edildiği; koronavirüs adlı hastalığın ülkemizde ve dünyada salgın halinde seyrettiği bir dönemde yayınlanması suretiyle insanların bilgi ve tecrübe eksikliği ile korku ve endişelerinin istismar edilerek ticari fayda elde edilmeye çalışıldığı,

 

Öte yandan, “Türkiye'nin saygın kurumunda yapılan laboratuvar analizine göre...” ifadesine yer verilmek suretiyle bir araştırma sonucuna atıfta bulunulduğu ancak hangi kurumda yapılan hangi analize dayanılarak bilgi paylaşımın yapıldığının belirtilmediği,

 

Ayrıca, sosyal medya hesabında yayınlanan bu tanıtımın, açıkça reklam olduğu hususunun da belirtilmemesi nedeniyle Reklam Mevzuatında yer alan “Reklamların ayırt edilmesi” ve “Örtülü reklam”a ilişkin hükümlerin de ihlal edildiği,

 

Bununla birlikte, Eczacılık mesleğine ilişkin yasal düzenleme kapsamında “Eczane eczacıları ve eczaneler adına internet sitesi açılamaz” hükmü yer almasına karşın anılan Instagram sayfasını şahsın sahibi olduğu eczane adına kullanmakta olduğu anlaşıldığından yapılan tanıtımların mevzuata aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b,g, 6/1, 6/2, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 7/8/a, c, ç,  9/1, 9/5, 22/1, 23/1 ve 26/1 inci maddeleri,

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/1-a, 5/1-b, 5/1-c, 5/1-ç ve 5/1-d maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3 ve 7/4 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 8/1-ç,d, 8/2, 8/3, 8/4 ve 8/5 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği’nin (Tebliğ No: 2013/49) 13/1 ve 13/2-c maddeleri,

 

- Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 43/2 maddesi,

 

- 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 19/1 inci maddesi,

 

- 6643 sayılı Türk Eczacıları Birliği Kanunu’nun 20/1-b ve 24/1 inci maddeleri,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 23/3 üncü maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Ecz. Pınar EREL hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

112)

 

Dosya No: 2022/923

 

Şikayet Edilen: İbrahim GÜLTEKİN

 

Şikayet Edilen Reklam: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "Ne Ararsan" mağaza adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "NE ARARSAN" mağaza adıyla yapılan tanıtımların 01.03.2022 tarihli görünümünde;

 

 Jönx13 Brown tea Macha'lı Karışık Bitkisel Çay isimli ürün ile ilgili olarak "Ayda 3-10 kg arası kilo verdirir." şeklinde,

 

 Jönx13 Brown Brown Kapsül Çay isimli ürün ile ilgili olarak  "Zayıflamaya yardımcı (...) Ayda 3-10 kg arası kilo verdirir." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; anılan tanıtımlarda endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle söz konusu ürünlerin insan fizyolojisine ve/veya metabolizmasına etki eden bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda "gıda takviyesi" kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 24/3 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 7/1, 8/1, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1, 13/2, 13/3, 15/1-b maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren İbrahim GÜLTEKİN hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

113)

 

Dosya No: 2022/924

 

Şikayet Edilen: Rc Kozmetik İnteraktif Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi

 

Şikayet Edilen Reklam: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "RC Cosmetics" mağaza adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "RC Cosmetics" mağaza adıyla yapılan tanıtımların 01.03.2022 tarihli görünümünde;

 

RC Cosmetics Valide Sultan Zeytin Yaprağı Detoks Çayı isimli ürün ile ilgili olarak "Zeytin yaprağı yani Oleuropein etken maddesinin metabolizma sistemini hızlandırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olduğu dünya çapında kanıtlanmıştır. Bu etken maddenin, yani zeytin yaprağının anti-viral, anti-bakteriyel, anti-kanserojen ve anti-fungal etkisi olduğu." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; anılan tanıtımlarda endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle söz konusu ürünlerin insan fizyolojisine ve/veya metabolizmasına etki eden bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda "gıda takviyesi" kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 24/3 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 7/1, 8/1, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1, 13/2, 13/3 maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Rc Kozmetik İnteraktif Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

116)

 

Dosya No: 2022/929

 

Şikayet Edilen: Elif Nur DOLU

 

Şikayet Edilen Reklam: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "yes start" mağaza adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "YES START" mağaza adıyla yapılan tanıtımların 01.03.2022 tarihli görünümünde;

 

Yes Start Detox Çayı isimli ürün ile ilgili olarak "Zayıflamaya yardımcı. Tansiyon, şeker ve kolesterol dengesi. Metabolizma hızlandırmaya yardımcı." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; anılan tanıtımlarda endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle söz konusu ürünlerin insan fizyolojisine ve/veya metabolizmasına etki eden bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda "gıda takviyesi" kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 24/3 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 7/1, 8/1, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1, 13/2, 13/3, 15/1-b maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Elif Nur DOLU hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

117)

 

Dosya No: 2022/930

 

Şikayet Edilen: Lütfi AMANVERMEZ

 

Şikayet Edilen Reklam: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde " Yes start detoxx" mağaza adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "YES START DETOXX" mağaza adıyla yapılan tanıtımların 01.03.2022 tarihli görünümünde;

 

Yes Start Detox isimli ürün ile ilgili olarak "30 günde 4 ile 12 kilo arası kilo." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; anılan tanıtımlarda endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle söz konusu ürünlerin insan fizyolojisine ve/veya metabolizmasına etki eden bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda "gıda takviyesi" kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 24/3 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 7/1, 8/1, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1, 13/2, 13/3, 15/1-b maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Lütfi AMANVERMEZ hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

118)

 

Dosya No: 2022/931

 

Şikayet Edilen: Abdülkadir ÖZDEMİR

 

Şikayet Edilen Reklam: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "snow natural" mağaza adıyla yapılan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 01.03.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com adresli e-ticaret sitesinde "Snow Natural" mağaza adıyla yapılan tanıtımların 01.03.2022 tarihli görünümünde;

 

Yes Start Detox Çayı isimli ürün ile ilgili olarak "30 günde 4 ile 12 kilo arası kilo verdirip vucudu sıkılaştırır." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda; anılan tanıtımlarda endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı sağlık beyanlarına yer verildiği, böylelikle söz konusu ürünlerin insan fizyolojisine ve/veya metabolizmasına etki eden bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, ayrıca şayet anılan ürünler söz konusu reklamlarda belirtilen iddiaları kanıtlayabilir nitelikte ise, bu durumda "gıda takviyesi" kapsamında değil, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında ruhsatlandırılması gerektiği, “beşeri tıbbi ürün” veya “ilaç” kapsamında değerlendirilmesi gereken ürünlerin reklamının yapılmasının ise mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 23/2 ve 24/3 maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 7/1, 8/1, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1, 13/2, 13/3, 15/1-b maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Abdülkadir ÖZDEMİR hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

119)

 

Dosya No: 2021/5820

 

Şikayet Edilen: Trachten Point Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

 

Şikayet Edilen Reklam: Trendyol ve Amazon isimli internet sitelerinde satışı yapılan “Rowatinex 100 Kapsül” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 07.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.trendyol.com ve www.amazon.com.tr adresli internet sitelerinde satışı yapılan “Rowatinex 100 Kapsül” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin 07.12.2021 tarihli tanıtımlarda; “Böbrek taşı ağrısı geçirmede 1 numara” ve “böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında ve özellikle böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde ve daha önemlisi varolan taşın erimesinde kullanılan tamamıyla doğal yollardan üretilmiş bitkisel ürün.” şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, www.trendyol.com ve www.amazon.com.tr adresli internet sitelerinde satışı yapılan “Rowatinex 100 Kapsül” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin 07.12.2021 tarihli tanıtımlarda; “Böbrek taşı ağrısı geçirmede 1 numara” ve “böbrek ve idrar yolları rahatsızlıklarında ve özellikle böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde ve daha önemlisi varolan taşın erimesinde kullanılan tamamıyla doğal yollardan üretilmiş bitkisel ürün.” şeklinde ifadelere yer verildiği, söz konusu ifadelerin tanıtımı yapılan ürünü sağlıkla ilişkilendiren sağlık beyanları olduğu, böylelikle söz konusu ürünün sanki bir ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtıldığı, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu, bir ürüne ilişkin olarak her hangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/a, 5/b, 5/c, 5/ç ve 5/d maddeleri,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3 maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 8/2, 9/1, 9/2 ve 13/1 ve 13/2 maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 7/8-ç, 9/1, 9/2, 9/4, 9/5, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Trachten Point Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

 

122)

 

Dosya No: 2022/308

 

Şikayet Edilen: Melike BAKIR

 

Şikayet Edilen Reklam: Instagram isimli sosyal paylaşım sitesinde “forx_melike” isimli kullanıcı hesabında satışı yapılan “ForX5” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 14.01.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: Instagram isimli sosyal paylaşım sitesinde “forx_melike” isimli kullanıcı hesabında satışı yapılan “ForX5” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin 14.01.2022 tarihli tanıtımlarda; “Forx5 Detox” isimli ürünün; “Tok Tutar. Metabolizma Hızlandırır. Vücutta ki İltihap ve Ödemi atar. Yağ̆ Yakımı Sağlar ve Kilo Verimi Sağlanır.”,“Forx5 Kahve” isimli ürünün “Harika bir yağ yakıcı. Hem iştah kesiyor, hem ağız kuruluğu yapıyor. Hem de metabolizmayı çalıştırıyor normalde de yağ yakma etkisine sahip olan kahve bitkilerle birleşince harika bir sonuç çıktı. Kahvemiz iştahınızı keser gün boyu tok tutar abur cubur, tatlı krizleri, geç saatte yenilen yemekler hepsinin önüne geçer. Yağ yakımı sağlar ve bölgesel olarak kilo verimi gerçekleşir. Bir ayda 4-12 kg kilo verimi olur.”, “For-x5 Karışık Bitki Yağı” isimli ürünün “Metabolizma hızlandırır. Mideyi rahatlatır. Mide ve bağırsak parazitlerini giderir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakları çalıştırır.”,  “Irontea Çayı” isimli ürünün “İrontea çayımız metabolizmayı hızlandırıyor. Tokluk hissi veriyor ağız kuruluğu yapıyor. Kabızlık problemi olanlar için öneriyoruz.”, “Forx5 Kapsul” isimli ürünün “İştahınızı keser. Ağızda kuruluk yapar ve su içme isteği uyandırır. Sabahları erken ve dinç uyandırır. Rahat tuvalete çıkmanızı sağlar. Vücutta ki ödemi komple attırır. Sadece yağdan kilo kaybı sağlar. Uzun süre tokluk hissi yaratır. Stresinizi önler. Enerji ve güç verir. 45 günde 4 ile 12 kilo arası zayıflatır.”, “Forx5 Coffee & Biberiye Suyu” isimli ürünün “İştah Keser. Yağ yakar. Bol su içmenizi sağlar. Bölgesel kilo vermenizi sağlar. Bir ayda 4/12 kilo vererek hedefe ulaşmak istemez misin? Biberiye suyu ve kahve birlikte kullanım da ise; İki kat etki eder, daha hızlı yağ yakımı olur ve kilo verimin de duraksama dönemini kırar.” şeklinde ifadelerle tanıtım ve/veya satışının yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, Instagram isimli sosyal paylaşım sitesinde “forx_melike” isimli kullanıcı hesabında satışı yapılan “ForX5” isimli takviye edici gıda ürününe ilişkin 14.01.2022 tarihli tanıtımlarda; “Forx5 Detox” isimli ürünün; “Tok Tutar. Metabolizma Hızlandırır. Vücutta ki İltihap ve Ödemi atar. Yağ̆ Yakımı Sağlar ve Kilo Verimi Sağlanır.”,“Forx5 Kahve” isimli ürünün “Harika bir yağ yakıcı. Hem iştah kesiyor, hem ağız kuruluğu yapıyor. Hem de metabolizmayı çalıştırıyor normalde de yağ yakma etkisine sahip olan kahve bitkilerle birleşince harika bir sonuç çıktı. Kahvemiz iştahınızı keser gün boyu tok tutar abur cubur, tatlı krizleri, geç saatte yenilen yemekler hepsinin önüne geçer. Yağ yakımı sağlar ve bölgesel olarak kilo verimi gerçekleşir. Bir ayda 4-12 kg kilo verimi olur.”, “For-x5 Karışık Bitki Yağı” isimli ürünün “Metabolizma hızlandırır. Mideyi rahatlatır. Mide ve bağırsak parazitlerini giderir. Hazmı kolaylaştırır. Bağırsakları çalıştırır.”,  “Irontea Çayı” isimli ürünün “İrontea çayımız metabolizmayı hızlandırıyor. Tokluk hissi veriyor ağız kuruluğu yapıyor. Kabızlık problemi olanlar için öneriyoruz.”, “Forx5 Kapsul” isimli ürünün “İştahınızı keser. Ağızda kuruluk yapar ve su içme isteği uyandırır. Sabahları erken ve dinç uyandırır. Rahat tuvalete çıkmanızı sağlar. Vücutta ki ödemi komple attırır. Sadece yağdan kilo kaybı sağlar. Uzun süre tokluk hissi yaratır. Stresinizi önler. Enerji ve güç verir. 45 günde 4 ile 12 kilo arası zayıflatır.”, “Forx5 Coffee & Biberiye Suyu” isimli ürünün “İştah Keser. Yağ yakar. Bol su içmenizi sağlar. Bölgesel kilo vermenizi sağlar. Bir ayda 4/12 kilo vererek hedefe ulaşmak istemez misin? Biberiye suyu ve kahve birlikte kullanım da ise; İki kat etki eder, daha hızlı yağ yakımı olur ve kilo verimin de duraksama dönemini kırar.” şeklinde ifadelerle tanıtım ve/veya satışının yapıldığı, söz konusu ifadelerin tanıtımı yapılan ürünleri sağlıkla ilişkilendiren sağlık beyanları olduğu, böylelikle söz konusu ürünlerin sanki bir ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtıldığı, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu, bir ürüne ilişkin olarak her hangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/a, 5/b, 5/c, 5/ç ve 5/d maddeleri,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3 maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 8/2, 9/1, 9/2 ve 13/1 ve 13/2 maddeleri,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 7/8-ç, 9/1, 9/2, 9/4, 9/5, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Melike BAKIR hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

123)

 

Dosya No: 2022/457

 

Şikayet Edilen: Hüseyin ÇETİNER

 

Şikayet Edilen Reklam: https://eczacihuseyincetiner.com adresli internet sitesinde yer alan “Bromelain Forte” isimli gıda takviyesine ilişkin tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 22.02.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: https://eczacihuseyincetiner.com adresli internet sitesinin 22.02.2022 tarihli görünümünde yer alan “Bromelain Forte” isimli gıda takviyesine ilişkin tanıtımlarda,

 

“Bromelaın + Quercetın + Q10 3’lüsü Kullanan İstanbul Pendik’ten Şükran Hanımın Başarı Öyküsü” başlığı altında “…2 ayda 21 kilo ile rekora koşmuş…Orijinal Ürünleri Kullanmak Çok Önemli. Ya Eczaneden alın ya da kendi resmi sitesinden. Ben resmi sitesinin linkini paylaşıyorum…” ifadeleri,

 

“Ödem Atmadan Yağ Yakamazsınız. Hem Ödem Atın Hem Yağ Yakın. Soru / Cevap” başlığı altında “…Ödem atmak ve yağ yakmak için Bromelain yeterli mi? Hayır. Tek başına bromelain yeterli olmaz. Fakat Bromelain ile birlikte Quercetin ve Q10 da almanız gerekir. Bu 3’ünün birlikte olduğu bir formül ancak hem ödem atar hemde yağ yakmanızı kolaylaştırır. Hangi sorunlar için kullanılabilir? Vücudun fazla su tutması (Ödem). Ödeme bağlı ayaklarda ve bacaklarda kalınlaşma, şişkinlik. Aşırı yeme hissi. Sırt ve beldeki sert yağlar. Kalça ve kalın bacaklar. Aşırı yağlanma. Göbekte ve farklı yerlerde kiloya bağlı sarkmalar. Selülitler… Hangi Ürünü Öneriyorsunuz? Bromelain, Quercetin ve Q10’unda bulunduğu şimdilik tek bir tablet var. Efervesan olarak kullanılabilen Bromelain Forte‘yi öneriyorum...Önceden Kullanan ve Zayıflamış İnsanlar Var mı? Kesinlikle. Size bu yazımda Sinan beyi anlatabilirim. Kilosu obezite sınırlarını dahi aşmış durumdaydı. Toplamda 5 ayda 65 kilo verdi. Peki nasıl ilerledi? Günlük Sağlıklı Beslenme + Bol Su + Bromelain Forte. Sadece Bromelain Forte ile 65 kiloyu ne 2 ayda nede 3 ayda verebilirsiniz. Ama sağlıklı (az demiyorum) yemek yer, bol su içerek kullanırsanız o zaman hedefinize ulaşabilirsiniz…” ifadeleri ve

 

“Ödem Atıcı Ve Yağ Yakıcı 2 Farklı Ürün İçin Önerim” başlığı altında “…1: Ödemi atmak için bromelain enzimi. Bromelain enzimleri hücrelerin su tutmasını engelleyen yapısı ile hücre genişliği varolan normal hacmine doğru küçülür. Bu da fazla suyun birikimini engelleyerek aşırı kilolu görünmesini engellediği gibi kilo verme sürecinde vazgeçilmez ilk seçenektir. Unutmayın, sadece ananas yiyerek “Bromelain” almanız güçtür. Bu nedenle Bromelain içeren suda eriyen tabletleri denemeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. 2: Ödemi atmaya başladık sıra yağları yakmada. Bromelain enzimleri ödem atmada dünyadaki en iyi enzim olduğu gibi metabolizmanın da hızlı çalışmasını sağlar. Fakat bunun için bromelain ile birlikte quercetin ve q10 proteinleri de alınmalı. Dikkat: Aynı anda alınmalı: Bromelain, quercetin ve q10 enzimleri aynı anda alınmazsa “Bromelain” tek başına sadece ödem atmada çok iyi yol alır. Yağ yakımında bu üç enzim birleşince maksimum bir yağ yakımı elde eder ve çok hızlı sürede “Sağlıklı” kilo verilmeye başlarsınız. Varolan ödem ve şişkinliği yok eder. Sarkmaları toparlar. Sırt, bel ve göbekteki inatçı yağları yakar. Metabolizma çok hızlı çalışır. Şeker hastaları için uyku gibi sorunları ortadan kaldırır.” şeklinde, https://bromelain-store.shop/ isimli internet sitesinde “Yağ yakımında ve ödem atımında devrim. Günde 200-250 gram yağ kaybı garantisi ile eczane destekli. Ödem atıcı bromelain enzimi. Yağ yakıcı quercetin ve q10 proteini. İnsanlar diyete bağlı kilo verdiğinde çoğunlukla kas ve az miktarda yağ kaybederler. Ancak yeniden kazanılan kilo çoğunlukla yağdır. Be nedenle yaş geçtikçe sarkmalar daha fazlalaşır. Bromelain Forte işte bu döngüyü kırarak vücudun su depolamasını engeller ve sert yağlara müdahale ederek yağları parçalar. Ödem atmak için sabah aç karnına uyandığınızda bir bardak suya efervesanı atın ve için. Gerisini Bromelain Forte’a bırakın. Vücudunuzdaki ödemi ve şişkinliği çok hızlı bir sürede atacaktır. Gerçek ve eczane destekli yağ yakıcı ve ödem atıcı ile tanışın. Patentli içeriği sayesinde yemeklerdeki yağ ve şeker ile birlikte vücutta biriken sert yağları parçalamaya başlar. Parçalanan yağ hücreleri tekrar emilemez ve dışarı atılır.” ifadeleri ile beraber “Bromelain Forte” isimli gıda takviyesi görseline yer verildiği ve söz konusu ürünün satışının yapıldığı https://bromelain-turkey.shop/?ref=cetiner  bağlantısına yönlendirme yapıldığı,

 

“Ödem Atmadan Yağ Yakamazsınız. Hem Ödem Atın Hem Yağ Yakın. Soru / Cevap” başlığı altında “Diğer Bromelain Takviyelerini Önermiyor musunuz? Amacınız ödem atmak ve yağ yakmak ise önermiyorum. Diğer markaların Bromelain takviyeleri ile birlikte ayrıca Quercetin ve Q10 alıp kullanırsanız olabilir. 3 farklı takviye kullanmak yerine tek bir takviye kullanmak daha mantıklı değil mi?” ifadeleri ve “Hangi Bromelain Satın Alınmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? / Kısa Ve Öz Yazı” başlığı altında “Neden Bromelaın Forte Markasını Öneriyorsunuz? Çünkü içinde Bromelain oranı çok fazla (her bir tablette 3000 Mg.) Ayrıca içinde Quercetin ve Q10’da bulunuyor.  Diğer Ürünlerinde Özelliklerini Yazar mısınız? Tabi. Aşağıda tablo da şu an en çok satılan ürünleri ve özelliklerini de belirtiyorum. Nutraxin Bromelain 500 Mg. Günlük dozaj düşük (500 mg.) Bu nedenle günde 10 adet hap yutma şansınız malesef yok. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf. Fiyatı 115 TL .Solgar Bromelain 150 Mg. Günlük dozaj çok düşük (150 mg.) Günde 30 hap içmenin mümkünü yok. Hayati riski doğurur. Bu gramajda da vücut için avantajı yok. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf Fiyatı 189 TL Canfeza Bromelain Plus 1000Mg. Günlük dozaj 1000 Mg. ve günde 5 defa kullanım ile ancak tamamlanabilir. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf. Fiyatı sitesinde 289 TL. Bromelain Forte 3500 Mg. Günlük dozaj sadece Bromelain 3000 Mg. ve günde 2 defa kullanım için çok ideal bir takviye.İçinde Quercetin, Q10 ve C Vitamini bulunuyor. İşte hızlıca yağ yakacak olan süreç için önerim. Fiyatı sitesinde 79 TL Trendyol’da 105 TL” ifadelerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, https://eczacihuseyincetiner.com adresli internet sitesinin 22.02.2022 tarihli görünümünde yer alan “Bromelain Forte” isimli gıda takviyesine ilişkin tanıtımlarda,

 

“Bromelaın + Quercetın + Q10 3’lüsü Kullanan İstanbul Pendik’ten Şükran Hanımın Başarı Öyküsü” başlığı altında “…2 ayda 21 kilo ile rekora koşmuş…Orijinal Ürünleri Kullanmak Çok Önemli. Ya Eczaneden alın ya da kendi resmi sitesinden. Ben resmi sitesinin linkini paylaşıyorum…” ifadeleri,

 

“Ödem Atmadan Yağ Yakamazsınız. Hem Ödem Atın Hem Yağ Yakın. Soru / Cevap” başlığı altında “…Ödem atmak ve yağ yakmak için Bromelain yeterli mi? Hayır. Tek başına bromelain yeterli olmaz. Fakat Bromelain ile birlikte Quercetin ve Q10 da almanız gerekir. Bu 3’ünün birlikte olduğu bir formül ancak hem ödem atar hemde yağ yakmanızı kolaylaştırır. Hangi sorunlar için kullanılabilir? Vücudun fazla su tutması (Ödem). Ödeme bağlı ayaklarda ve bacaklarda kalınlaşma, şişkinlik. Aşırı yeme hissi. Sırt ve beldeki sert yağlar. Kalça ve kalın bacaklar. Aşırı yağlanma. Göbekte ve farklı yerlerde kiloya bağlı sarkmalar. Selülitler… Hangi Ürünü Öneriyorsunuz? Bromelain, Quercetin ve Q10’unda bulunduğu şimdilik tek bir tablet var. Efervesan olarak kullanılabilen Bromelain Forte‘yi öneriyorum...Önceden Kullanan ve Zayıflamış İnsanlar Var mı? Kesinlikle. Size bu yazımda Sinan beyi anlatabilirim. Kilosu obezite sınırlarını dahi aşmış durumdaydı. Toplamda 5 ayda 65 kilo verdi. Peki nasıl ilerledi? Günlük Sağlıklı Beslenme + Bol Su + Bromelain Forte. Sadece Bromelain Forte ile 65 kiloyu ne 2 ayda nede 3 ayda verebilirsiniz. Ama sağlıklı (az demiyorum) yemek yer, bol su içerek kullanırsanız o zaman hedefinize ulaşabilirsiniz…” ifadeleri ve

 

“Ödem Atıcı Ve Yağ Yakıcı 2 Farklı Ürün İçin Önerim” başlığı altında “…1: Ödemi atmak için bromelain enzimi. Bromelain enzimleri hücrelerin su tutmasını engelleyen yapısı ile hücre genişliği varolan normal hacmine doğru küçülür. Bu da fazla suyun birikimini engelleyerek aşırı kilolu görünmesini engellediği gibi kilo verme sürecinde vazgeçilmez ilk seçenektir. Unutmayın, sadece ananas yiyerek “Bromelain” almanız güçtür. Bu nedenle Bromelain içeren suda eriyen tabletleri denemeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. 2: Ödemi atmaya başladık sıra yağları yakmada. Bromelain enzimleri ödem atmada dünyadaki en iyi enzim olduğu gibi metabolizmanın da hızlı çalışmasını sağlar. Fakat bunun için bromelain ile birlikte quercetin ve q10 proteinleri de alınmalı. Dikkat: Aynı anda alınmalı: Bromelain, quercetin ve q10 enzimleri aynı anda alınmazsa “Bromelain” tek başına sadece ödem atmada çok iyi yol alır. Yağ yakımında bu üç enzim birleşince maksimum bir yağ yakımı elde eder ve çok hızlı sürede “Sağlıklı” kilo verilmeye başlarsınız. Varolan ödem ve şişkinliği yok eder. Sarkmaları toparlar. Sırt, bel ve göbekteki inatçı yağları yakar. Metabolizma çok hızlı çalışır. Şeker hastaları için uyku gibi sorunları ortadan kaldırır.” şeklinde, https://bromelain-store.shop/ isimli internet sitesinde “Yağ yakımında ve ödem atımında devrim. Günde 200-250 gram yağ kaybı garantisi ile eczane destekli. Ödem atıcı bromelain enzimi. Yağ yakıcı quercetin ve q10 proteini. İnsanlar diyete bağlı kilo verdiğinde çoğunlukla kas ve az miktarda yağ kaybederler. Ancak yeniden kazanılan kilo çoğunlukla yağdır. Be nedenle yaş geçtikçe sarkmalar daha fazlalaşır. Bromelain Forte işte bu döngüyü kırarak vücudun su depolamasını engeller ve sert yağlara müdahale ederek yağları parçalar. Ödem atmak için sabah aç karnına uyandığınızda bir bardak suya efervesanı atın ve için. Gerisini Bromelain Forte’a bırakın. Vücudunuzdaki ödemi ve şişkinliği çok hızlı bir sürede atacaktır. Gerçek ve eczane destekli yağ yakıcı ve ödem atıcı ile tanışın. Patentli içeriği sayesinde yemeklerdeki yağ ve şeker ile birlikte vücutta biriken sert yağları parçalamaya başlar. Parçalanan yağ hücreleri tekrar emilemez ve dışarı atılır.” ifadeleri ile beraber “Bromelain Forte” isimli gıda takviyesi görseline yer verildiği ve söz konusu ürünün satışının yapıldığı https://bromelain-turkey.shop/?ref=cetiner  bağlantısına yönlendirme yapıldığı,

 

Ancak, söz konusu ifadelerin tanıtımı yapılan ürünü sağlıkla ilişkilendiren sağlık beyanları olduğu, böylelikle söz konusu ürün sanki bir ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtıldığı, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre takviye edici gıdalar için bu tür sağlık beyanlarının kullanılmasının kesinlikle yasak olduğu, bir ürüne ilişkin olarak her hangi bir sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerektiği, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun bilimsel olarak ispat edilmiş sayılamayacağı, dolayısıyla doğruluğu bilimsel olarak ispat edilmemiş bu beyanlarla tüketicilerin aldatılıp yanıltıldığı,

 

Diğer taraftan, “Ödem Atmadan Yağ Yakamazsınız. Hem Ödem Atın Hem Yağ Yakın. Soru / Cevap” başlığı altında yer verilen “Diğer Bromelain Takviyelerini Önermiyor musunuz? Amacınız ödem atmak ve yağ yakmak ise önermiyorum. Diğer markaların Bromelain takviyeleri ile birlikte ayrıca Quercetin ve Q10 alıp kullanırsanız olabilir. 3 farklı takviye kullanmak yerine tek bir takviye kullanmak daha mantıklı değil mi?” ifadeleri ve “Hangi Bromelain Satın Alınmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? / Kısa Ve Öz Yazı” başlığı altında yer verilen “Neden Bromelaın Forte Markasını Öneriyorsunuz? Çünkü içinde Bromelain oranı çok fazla (her bir tablette 3000 Mg.) Ayrıca içinde Quercetin ve Q10’da bulunuyor.  Diğer Ürünlerinde Özelliklerini Yazar mısınız? Tabi. Aşağıda tablo da şu an en çok satılan ürünleri ve özelliklerini de belirtiyorum. Nutraxin Bromelain 500 Mg. Günlük dozaj düşük (500 mg.) Bu nedenle günde 10 adet hap yutma şansınız malesef yok. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf. Fiyatı 115 TL .Solgar Bromelain 150 Mg. Günlük dozaj çok düşük (150 mg.) Günde 30 hap içmenin mümkünü yok. Hayati riski doğurur. Bu gramajda da vücut için avantajı yok. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf Fiyatı 189 TL Canfeza Bromelain Plus 1000Mg. Günlük dozaj 1000 Mg. ve günde 5 defa kullanım ile ancak tamamlanabilir. İçinde Quercetin ve Q10 bulunmuyor. Ayrıca satın almak gerekir bu da + masraf. Fiyatı sitesinde 289 TL. Bromelain Forte 3500 Mg. Günlük dozaj sadece Bromelain 3000 Mg. ve günde 2 defa kullanım için çok ideal bir takviye.İçinde Quercetin, Q10 ve C Vitamini bulunuyor. İşte hızlıca yağ yakacak olan süreç için önerim. Fiyatı sitesinde 79 TL Trendyol’da 105 TL” ifadeleri ile piyasada bulunan diğer benzer gıda takviyelerinin kötülendiği, diğer taraftan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin “Karşılaştırmalı Reklamlar” 8 inci maddesine göre takviye edici gıdaların karşılaştırmalı reklamının hiçbir şekilde yapılamayacağı,

 

Son olarak, ilgili mevzuat gereği, eczacılar ve eczaneler adına internet sitesi açılması yasak iken https://eczacihuseyincetiner.com alan adı ile tanıtım yapılmasının mevzuata aykırı olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 13 üncü maddesi,

 

- Sağlık Beyanları ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5 inci maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3 maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7 nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/1, 5/2, 8/2, 9/1, 9/2, 13/1 ve 13/2 maddeleri,

 

- 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 24 üncü maddesi,

 

- Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik’in 42 nci maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 7/8-ç, 8/3, 10/1, 11/1, 9/1, 9/2, 9/4, 9/5, 26 ncı ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Hüseyin ÇETİNER hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

128)

Dosya No: 2021/5295

Şikayet Edilen: Özge BAŞOĞLU

Şikayet Edilen Reklam: https://www.instagram.com/detoxonshop/ ve https://www.instagram.com/dyt.ozgebasoglu/ adresli sosyal medya hesaplarında "Detoxon" adlı ürüne yönelik mevzuata aykırı sağlık beyanlarıyla gerçekleştirilen reklamlar.

Reklam Yayın Tarihi: 11.12.2021

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

Tespitler: https://www.instagram.com/p/CaaHrs5obdT/ adresli sosyal medya hesabının 25.02.2022 tarihli görünümünde; "Herkese merhaba. Sevgili danışanım Arda Kural ile birlikteyiz. Şimdi biz 1 aydır diyet yapıyoruz ve bugün tam 4.haftamızın sonuna geldik. Kaç kilo verdik? -14. -113'le başladık 99 kilodayız. İlk başladığımızda çok yüksek karaciğer yağlanmamız vardı. 13'le başladık 6'ya düşürdük." şeklinde, https://www.instagram.com/dyt.ozgebasoglu/ adresli sosyal medya hesabının 25.02.2022 tarihli görünümünde; "Hepinizin çok sevdiğ[email protected] ayda tam 14 kg verdi hem de yorulmadan, sıkılmadan. Süreçle alakalı çok mesaj aldım, sizleri de bu güzel fotoğrafla aydınlatmış olayım. Arda’yla 113 kiloyla başladık yolculuğumuza şu an 99 kilodayız verecek 9 kilomuz daha kaldı. Başlangıçta yoğun bir ödem şikayeti ve karaciğer yağlanması vardı. 1 ay gibi kısa bir sürede hem ödem [email protected]ımı ile çözdük hem de uyguladığımız birbirinden renkli beslenme programlarıyla karaciğer yağlanmasını 13’ten 6’ya düşürdük." şeklinde, https://www.instagram.com/p/CaKw5xnqRTd/ adresli sosyal medya hesabının 25.02.2022 tarihli görünümünde; "Ve beklenen gün geldiii. 3 günde 3 kilo vermeye hazır mısınız?? Hadi detaylara geçelim. Bu 3 günde sizlerle hem aralıklı orucu hem de sağlıklı detoksu deneyimleneceğiz. Uyandıktan sonra 1 saat içinde tüketilecek: 1 litre su içine yarım salatalık, 1 çubuk tarçın, 1 avuç nane, yarım limon, 1 avuç maydonoz eklenir. (Geceden veya sabah hazırlanabilir) İLK ÖĞÜN: Açlık tamamen hissedildiğinde tüketilecek: -8 kaşık light yoğurt içine yarım avuç kuru üzüm, 1 çay kaşığı tarçın, serçe parmak kalınlığında 1 dilim ananas, 2 tam ceviz içi eklenir. -1 fincan sade Türk kahvesi veya 1 kupa bardak filtre kahve. ARA ÖĞÜN: 15.00-16.00 -1 kupa bardak Detoxon Fit /Fit Plus (yeşil çay da kullanılabilir) -2 kuru kayısı ve 6 adet badem" şeklinde ifadeleri içeren tanıtımlara yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, bahse konu tanıtımlarda bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı beyanlara yer verildiği, bu doğrultuda kilo alma miktarına veya oranına atıfta bulunan ifadelerle söz konusu ürünün metabolik yapıda değişiklik meydana getirerek insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağlayan bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, bu kapsamda bir bütün olarak değerlendirildiğinde, tanıtımlarda yer alan ifadelerin "sağlık beyanı" niteliğinde olduğu ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre herhangi bir ürüne ilişkin olarak sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerekirken, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun ispat edilmiş sayılamayacağı değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/a, 5/b,  5/c, 5/ç maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 15/b maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7/1, 7/4’üncü maddeleri,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3’üncü maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/1-b, 7/1, 7/4, 7/5-a, 9/2, 26/1’inci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61’inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Özge BAŞOĞLU hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

 

134)

 

Dosya No: 2022/484

 

Şikayet Edilen: Emircan Türkoğlu Doğa Baharat

 

Şikayet Edilen Reklam: https://www.thinypremium.com/ adlı internet sitesinde ve https://www.instagram.com/premiumtea_genelmerkez/ adresli sosyal medya hesabında “Thiny Premium Tea” markalı ürüne yönelik reklamlarda yer alan tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 03.02.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: https://www.thinypremium.com/ adresli internet sitesinin 14.02.2022 tarihli görünümünde "Thiny Premium Tea" isimli ürünün tüketicilere satışa sunulan ambalajı üzerinde "Premium Quality" şeklinde ifadelere yer vererek tanıtımlar yapıldığı, https://www.instagram.com/premiumtea_genelmerkez/ adresli sosyal medya hesabının 14.02.2022 tarihli görünümünde; "PREMİUMTEA ile sonuç… -36 kg @baharumar Hanımefendiyi tebrik ederiz (…)PREMİUMTEA MEMNUNİYETİ… Sonuç -39 kg. @gulay_yndr Hanımefendiyi tebrik ediyorum. (…)PREMİUMTEA çay ile 7 ayda giden 25 kg @nurdan2861 Hanımefendiyi tebrik ederiz. (…)PREMİUMTEA çay kapsül ile toplamda giden 6 kg @familebkr0101 Hanımefendiyi tebrik ederiz. (…)KISA SÜREDE FORMA KAVUŞMAK SENİN ELİNDE. Bağırsakları çalıştırır Tokluk hissi verir Bol su içirir Aburcubur tatlı krizlerini keser 45 günlük 6-8 kilo etkili Bitkisel Bakanlık onaylı." şeklinde ifadelere yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, bahse konu tanıtımlarda bilimsel olarak ispata muhtaç ifadeler kullanılarak mevzuatta izin verilen sağlık beyanlarının dışına çıkan tüketicileri yanıltıcı beyanlara yer verildiği, bu doğrultuda kilo alma miktarına veya oranına atıfta bulunan ifadelerle söz konusu ürünün metabolik yapıda değişiklik meydana getirerek insan sağlığına doğrudan veya dolaylı olarak fayda sağlayan bir “tıbbi ürün” gibi tanıtıldığı, bu kapsamda bir bütün olarak değerlendirildiğinde, tanıtımlarda yer alan ifadelerin "sağlık beyanı" niteliğinde olduğu ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre herhangi bir ürüne ilişkin olarak sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerekirken, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun ispat edilmiş sayılamayacağı,

 

Diğer taraftan, yapılan araştırmalar neticesinde reklamlarda bahsi geçen "Premium Quality" ifadesine yönelik olarak; inceleme konusu ürünlerin fayda, özellik, nitelik yahut lezzet yönünden benzerlerinden ve diğer takviye edici gıdalardan ayrışarak üstün kalitede olduğuna ilişkin herhangi bir bilgiye rastlanmadığı, dolayısıyla söz konusu ifadenin tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı nitelik teşkil ettiği değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu reklamların;

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/a, 5/b,  5/ç maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7’nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 15/b maddesi,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3’üncü maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/b, 7/1, 7/4, 7/5-a, 26’ncı maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61’inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Emircan Türkoğlu Doğa Baharat hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

135)

 

Dosya No: 2022/569

 

Şikayet Edilen: Rıfat OKUYANLAR

 

Şikayet Edilen Reklam: https://www.kanserotu.org/ http://www.andizcayi.com/ https://www.instagram.com/yapiskanandizotu/ adresli internet sitelerinde “Andız Otu (Kanser Otu)” adlı ürüne yönelik reklamlarda yer alan ifadeler.

 

Reklam Yayın Tarihi: 13.02.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: www.kanserotu.org/, www.instagram.com/yapiskanandizotu ve www.andizcayi.com adresli internet sitelerinin 10.02.2022 tarihli görünümünde "Andız Çayı-Kanser Otu" isimli ürünün; "ANDIZ ÇAYI, halk tabiri ile "kanser otu" içeriğindeki İNULİN etken maddesi sayesinde, dünyada yaklaşık 2000 yıldır ve şekerden tansiyona 40'a yakın hastalıkla ilgili şifa için kullanılan yabani bir bitkidir. Kanser otu. Kanser Otu Resmi Web Sitesi; Andız Otu; Yapışkan Andız Otu; Kansere İyi Gelen Ot. ANDIZ OTU – ANDIZ ÇAYI (yapışkan andız otu), dünyada 2000 yıldır yaklaşık 40 farklı hastalıkla ilgili beden sağlığını desteklemek ve vücudu zehirli atıklardan temizlemek maksadı ile şifa için ve çay olarak kullanılmaktadır. Acı Ot; Andız Otu; Yapışkan Andız Otu; Bademcik Otu; Kanser Otu; Kist Otu; Lenf Otu; Migren Otu; Miyom Otu. Andız Otu halkımız tarafından, acı ot yapışkan andız otu kanser otu kist otu lenf otu bademcik otu migren otu miyom otu gibi adlarla da anılmakta; İbranice kaynaklarda 40 farklı hastalık için kullanıldığı bilgisinden hareketle, dünyada 2000 yıldır insanlar tarafından çay olarak kullanıldığı bilinmektedir. diyor. İçerik Miktar : 60 Tablet. (...) Inula Viscosa bitkisinden yani andız çayından sıvı ekstre elde edilmiş ve bu sıvının kolon kanserine ve rektum kanserine karşı tedaviye destek olduğu aşağıda görüldüğü üzere kanıtlanmıştır." şeklinde ifadelerle reklam ve tanıtımının yapıldığı tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, bahse konu tanıtımlarda söz konusu ürünün, tıp literatüründe hastalık olarak tanımlanan sağlık problemlerine karşı olumlu etkilerinin olduğu veya bu hastalıkların anılan ürünle tedavi edildiği veya önlendiği izleniminin oluşturulduğu, böylece birçok endikasyon belirten ve bilimsel olarak ispata muhtaç iddialara yer verilerek söz konusu ürünlerin bir ilaç veya beşeri tıbbi ürün gibi tanıtıldığı,

 

Bu kapsamda, bir bütün olarak değerlendirildiğinde tanıtımlarda yer alan ifadelerin "sağlık beyanı" niteliğinde olduğu ve yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre herhangi bir ürüne ilişkin olarak sağlık beyanında bulunabilmesi için ilgili idari otoriteden (Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) izin alınması gerekirken, kullanılan bu beyanlar için ilgili otoriteden izin alınmadığından söz konusu beyanların doğruluğunun ispat edilmiş sayılamayacağı değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu reklamların;

 

- Sağlık Beyanı ile Satışa Sunulan Ürünlerin Sağlık Beyanları Hakkında Yönetmelik’in 5/a, 5/b, 5/c, 5/ç, 5/d maddeleri,

 

- Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’nin 7’nci maddesi,

 

- Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği’nin 5/2, 9/1, 13/1, 13/2, 13/3 maddeleri,

 

- 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 24/3’üncü maddesi,

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 5/b, 7/1, 7/4, 7/5-a, 9/2, 26’ncı maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61’inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Rıfat OKUYANLAR hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63’üncü ve 77/12’nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

 

 

198)

 

Dosya No: 2021/5518

 

Şikayet Edilen: Takıştır (Pınar BÜYÜKENDİRCİ)

 

Şikayet Edilen Reklam: Firma tarafından gerçekleştirilen "1 Alana 1 Bedava" başlıklı kampanyaya ilişkin reklam ve tanıtımlar.

 

Reklam Yayın Tarihi: 19.10.2021

 

Yayınlandığı Mecra: Afiş

 

Tespitler: Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 19.10.2021 tarihinde yapılan denetimde, firmaya ait mağaza içerisinde "1 Alana 1 Bedava" görsellerine yer verildiği tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, Nevşehir Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 19.10.2021 tarihinde yapılan denetimde, firmaya ait mağaza içerisinde "1 Alana 1 Bedava" görsellerine yer verildiği tespit edilmiş olup söz konusu kampanya mağazadaki belli ürünler için geçerli olmasına rağmen bahsi geçen görseller ile tüketiciler nezdinde tüm ürünlerde bu kampanyanın geçerli olduğu algısı yaratılarak tüketicilerin yanıltıldığı değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 7/4, 7/5-a, 9, 28, 29 ve 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Takıştır (Pınar BÜYÜKENDİRCİ) hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine   karar verilmiştir.

 

199)

 

Dosya No: 2022/1320

 

Şikayet Edilen: Bross Tekstil San. ve Tic. A.Ş.

 

Şikayet Edilen Reklam: Bross Underwear markalı külot ve atlet ürünlerinde yer alan iç çamaşırlı çocuk resimleri

 

Reklam Yayın Tarihi: Kasım 2020

 

Yayınlandığı Mecra: Ambalaj

 

Tespitler: Bross Underwear markalı külot ve atlet ürünlerinde yüzleri görünen iç çamaşırlı kız ve erkek çocuk resimlerinin bulunduğu tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, Pendik Neomarin Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan Carrefour mağazasının tekstil bölümünde satışa sunulmuş olan "bross underwear" markalı külot ve atlet ürünlerinin üzerinde iç çamaşırlı ve yüzleri görünür şekilde yer alan erkek ve kız çocuk resimlerinin çocukları istismar edici nitelikte olduğu,

 

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nin "Çocuklara yönelik reklamlar" başlıklı 24 üncü maddesinde çocuklara yönelik olan veya çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamlar ile çocukların oynadığı reklamların; çocukların fiziksel, zihinsel, ahlaki, psikolojik ve toplumsal gelişim özelliklerini olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir ifade ya da görüntü içeremeyeceğinin ifade edildiği ancak söz konusu reklamın anılan hükme aykırılık teşkil ettiği değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 7/1, 7/2, 7/3, 9/1, 9/5, 24/1-a, 32 nci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61 inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Bross Tekstil San. ve Tic. A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 10.475 TL (Onbindörtyüzyetmişbeş Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir.

 

 

HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR

 

200)

 

Dosya No: 2022/820

 

Şikayet Edilen: Carrefoursa Carrefour Sabancı Tic. Mrk. A.Ş.

 

Şikayet Edilen Reklam: https://www.carrefoursa.com/ sitesinde tanıtımı yapılan tekli pasta ürünlerine yönelik indirimli satış kampanyası tanıtımları yapıldığı, ancak anılan sitede şehir seçimi yapıldıktan sonra ürünün fiyatının artması.

 

Reklam Yayın Tarihi: 29.01.2022

 

Yayınlandığı Mecra: İnternet

 

Tespitler: https://www.carrefoursa.com/ adresli ve “Carrefoursa Online Market” adlı sitenin 29.01.2022 tarihli görünümünde; "Tekli Pasta Adet" adlı ürünün 12,90 TL fiyatla satışa sunulduğunun belirtildiği; ancak adı geçen çevrimiçi market platformunda bölge/teslimat adresi seçimi yapıldıktan sonra İstanbul ilinde ikamet eden tüketiciye aynı ürünün 19,90 TL'ye satışa sunulduğu tüketici tarafından başvuru ekinde sunulan ürün satış sayfası ekran görüntüleri, sipariş özeti ve sepet görüntülerinden tespit edilmiştir.

 

Değerlendirme/Karar: Yapılan incelemeler sonucunda, şikayet konusu tanıtımlarda indirimli satış kampanyası kapsamında satışa sunulan ürünlerin fiyatının bölge ve mağazaya göre değişiklik gösterebileceğine ilişkin herhangi bir açıklayıcı bilginin bulunmadığı; bu hususta şirket tarafından iletilen cevabi yazıda belirtilen ve söz konusu internet sitesinde adres/bölge seçimine göre ürün fiyatları ve stok bilgilerinin değişiklik gösterebileceğine ilişkin uyarı mahiyetindeki bilgilendirmenin inceleme konusu tanıtımların gerçekleştiği dönemde mevcut olduğuna ilişkin şüphelerin giderilemediği, dolayısıyla söz konusu indirimli satış kampanyasının mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği ve bu durumun tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı olduğu değerlendirilmiş olup,

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin 13/1, 13/9, 14/2, 14/4, 28/1’inci maddeleri,

 

- 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 61’inci maddesi,

 

hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 

 

4.1) Diğer Konuların Görüşülmesi

 

1) Dosya No: 2021/4959

 

Tursoy Otelcilik ve Turizm Yatırımları A.Ş. unvanlı firma tarafından Richmond Nua Wellness Spa Otel adlı tesisin gecelik konaklama fiyatlarına yönelik olarak yayınlanan reklam ve tanıtımlara ilişkin olarak, Reklam Kurulunun 08.03.2022 tarihli ve 319 sayılı toplantısında, anılan firma hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca uygulanan anılan reklamları durdurma cezası kararına karşı söz konusu idari yaptırım kararının kaldırılması talebiyle firma tarafından yapılan itirazın görüşülmesi sonucunda, itiraz başvurusu ve ekinde idari yaptırım kararının geri alınmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir bilgi/belge bulunmadığı kanaatine varıldığından itirazın reddine karar verilmiştir.

 

2) Dosya No: 2021/1262

 

Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd. Şti. isimli firma tarafından “Bisolnatur” isimli tıbbi cihazın internet üzerinden yapılan reklam ve tanıtımlarının mevzuata aykırı olması nedeniyle, Reklam Kurulu’nun 08.03.2022 tarih ve 318 sayılı toplantısında verilen anılan reklamları durdurma cezası kararına ilişkin firma tarafından yapılan itirazın reddine karar verilmiştir.

 

3) Dosya No: 2021/5249

 

Nüde Danışmanlık Elek. Hizm. Mağ. ve Tic. AŞ. unvanlı kuruluşa ait “atipik.otizm” kullanıcı adıyla Instagram ve https://otizmonline.com/ adlı internet sitesi üzerinden “CurcuBent” ve “Collabent Kollajen Peptit” adlı takviye edici gıda ürünlerine ilişkin reklam ve tanıtımların mevzuata aykırı olması nedeniyle, Reklam Kurulunun 08.03.2022 tarih ve 319 sayılı toplantısında verilen idari para idari para cezasının kaldırılmasına ve 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca uygulanan anılan reklamları durdurma cezası işleminin devamına   karar verilmiştir.

 

4) Dosya No: 2020/1124

 

RTÜK tarafından yapılan başvuru üzerine yapılan incelemede, Bülten Basın Yayın Reklamcılık Ticaret Limited Şirketi unvanlı firmanın, "TELE1" logolu  televizyon kanalında 08.07.2020 tarihinde yayınlanan  reklamlarına yönelik olarak, Reklam Kurulu’nun 08.12.2020 tarih ve 304 sayılı toplantısında yapılan görüşme ve değerlendirmeler sonucunda, anılan şirket hakkında 20.953-TL (Yirmibindokuzyüzelliüç Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları uygulanmış olup; söz konusu kararın iptaline ilişkin olarak Bakanlık aleyhine açılan davada, Ankara 13. İdare Mahkemesinin 28/10/2021 tarihli ve E:2021/182, K:2021/1849 sayılı davanın reddi yönünde verilen kararına karşı yapılan istinaf başvuru talebinin incelenmesi neticesinde, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 9. İdari Dava Dairesinin 16/02/2022 tarihli ve E:2022/83; K:2022/209 sayılı kararı ile; "...Olayda, davacı sirkete dava konusu Reklam Kurulu kararı ile, 6502 sayılı Kanun'un 61 maddesine aykırı davrandıgından bahisle aynı Kanun'un 63. ve 77/13. maddeleri uyarınca 20.953,00-TL idari para cezası ve anılan reklamların durdurulması cezası verildigi anlasılmakta ise de, Kanun'un 77/13. maddesinde öngörülen yaptırımların davacının eylemi için öngörülen yaptırımları içermedigi, davacı hakkında 6502 sayılı Kanun'un 61. maddesine aykırılık nedeniyle anılan Kanun'un 77/12. Maddesi belirtilerek yaptırım uygulanması gerekirken, kanunilik ilkesini ihlal edecek sekilde davalı idarece davacının eylemi için öngörülen yaptırım maddesinin hatalı olarak tayin edilmesi sonucunda 6502 sayılı Kanunun 77. maddesinin 13. fıkrası belirtilerek yaptırım uygulanması yönünde tesis olunan dava konusu islemde bu yönüyle hukuka uyarlık bulunmadıgı sonucuna varılmıstır(...)" gerekçesiyle dava konusu işlemin iptaline karar verilmiştir.

 

Bu doğrultuda, Ankara Bölge İdare Mahkemesi 9. İdari Dava Dairesinin 16/02/2022 tarihli ve E:2022/83; K:2022/209 sayılı Kararına iştirak edilerek;

 

Firmanın, "TELE1" logolu  televizyon kanalında 08.07.2020 tarihinde yayınlanan  "Zamlar karşısında açlıkla sınanan, insanca yaşamak isteyen milyonların sesi!..." ibareli reklamlarında; bir kız çocuğunun terör örgütünü simgeleyen bez parçasını tuttuğu görsellere yer verildiği tespit edilerek,

 

Bu çerçevede, tanıtımların yasadışı davranışlara göz yuman, bu davranışları özendiren ve destekleyen unsurlar içerdiği değerlendirilmiş olup;

 

Dolayısıyla inceleme konusu tanıtımların;

 

- Ticari reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinin 5/c, 7/2, 7/3 ve 32 nci maddeleri,

 

-6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 61 inci maddesi,hükümlerine aykırı olduğuna  ,

 

Buna göre, reklam veren Bülten Basın Yayın Reklamcılık Ticaret Limited Şirketi hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 20.953-TL (Yirmibindokuzyüzelliüç Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine   karar verilmiştir.

 

5) Dosya No: 2022/254

 

Mn Yazılım Medya Bilişim Basım Yay. Rek. İç ve Dış Tic. A.Ş unvanlı firmaya ait www.memurlar.net adresli haber sitesinde yer alan tanıtımların mevzuata aykırı olması nedeniyle Reklam Kurulu’nun 08.03.2022 tarihli ve 319 sayılı toplantısında, anılan firma hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca tesis edilen idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları kararına ilişkin olarak firma tarafından yapılan itirazın reddine karar verilmiştir.

 

6) Dosya No: 2020/6036

 

Npgenetik Araştırmaları Limited Şirketi’ne ait https://www.npgenetics.com.tr/ adresli internet sitesinde ve İnstagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarında yayınlanan tanıtımlarla ilgili olarak 08.02.2022 tarihli ve 318 sayılı Reklam Kurulu toplantısında verilen 155.712,-TL. (Yüzellibeşbinyediyüzoniki Türk Lirası) idari para ve durdurma cezalarına ilişkin firmanın itirazının görüşülmesi sonucunda, anılan firma tarafından Bakanlığa sunulan bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi ile birlikte, firma hakkında uygulanan "anılan reklamların durdurulması ve idari para cezası uygulanması" işlemine ilişkin idari para cezasının kaldırılmasına ve 6502 sayılı Kanunun 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca firma hakkında uygulanan anılan reklamları durdurma cezası işleminin devamına   karar verilmiştir.

 

7) Dosya No: 2021/5355

 

Sense Of Beauty Güzellik ve Sağlıklı Yaşam Merkezi San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanlı kuruluşa ait www.instagram.com adresli sosyal paylaşım sitesinde ‘sunadumankayabursa’ kullanıcı isimli sayfada yer alan tanıtımların mevzuata aykırı olması nedeniyle, Reklam Kurulunun 08.03.2022 tarih ve 319 sayılı toplantısında verilen idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları kararına ilişkin olarak firma tarafından yapılan itirazın reddine   karar verilmiştir.

 

8) Dosya No: 2021/5527

 

Viking Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Paz. San. Tic. A.Ş. isimli firmaya ait “Viking Deterjan” isimli ürüne ilişkin reklam ve tanıtımlara ilişkin olarak, Reklam Kurulu’nun 08.03.2022 tarih ve 319 sayılı toplantısında alınan anılan reklamları durdurma cezası kararına ilişkin firma tarafından yapılan itirazın reddine   karar verilmiştir.

 

9) Dosya No: 2020/1169

 

İlknur Keskin – Otel Yalta unvanlı işletmeye ait olup Rize İlinde faaliyet gösteren “Yalta Otel” isimli turizm işletmesine yönelik tesis dış cephesinde ve tesis girişinde yer verilen tanıtımlara ilişkin olarak, Reklam Kurulunun 08.03.2022 tarih ve 319 sayılı toplantısında, anılan işletme hakkında, 6502 sayılı Kanun’un 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca 15.566 TL (Onbeşbinbeşyüzaltmışaltı Türk Lirası) idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları uygulanması kararına karşı söz konusu idari yaptırım kararının kaldırılması talebiyle İlknur KESKİN – Otel Yalta tarafından yapılan itirazın görüşülmesi sonucunda, itiraz başvurusu ve ekinde idari yaptırım kararının geri alınmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir bilgi/belge bulunmadığı kanaatine varıldığından itirazın reddine   karar verilmiştir.

 

10)

 

2022/1 No’lu İlke Kararı

Fiyat bilgisi içeren reklamlar ile indirimli satış reklamları ve ticari uygulamalar hakkında reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları satıcı, sağlayıcı, aracı hizmet sağlayıcılar ve reklamcılık ile ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek amacıyla 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a ve Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ne dayanılarak hazırlanan “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar İle İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz” Reklam Kurulu'nun 12.04.2022 tarihli ve 320 sayılı toplantısında 2022/1 numaralı ilke kararı olarak kabul edilmiştir.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı