,

Rekabet Kurumu'ndan Facebook ve Whatsapp'a rekor ceza

Rekabet Kurumu Meta’ya Facebook, Whatsapp ve İnstagram üzerinden topladığı verileri rekabeti ihlal edecek şekilde kullandığı için 346 milyon 717 bin lira idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu'ndan Facebook ve Whatsapp'a rekor ceza

Rekabet Kurulu, Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Kurul’dan yapılan açıklamaya göre, yapılan incelemede, FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığı sonucuna ulaşıldı. Bu karar uyarınca, 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edildiği gerekçesiyle idari para cezası verilmesine karar verildi.

CEZANIN GEREKÇESİ

Rekabet Kurumu açıklamasında para cezasının gerekçesi olarak, kurumun Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açması gösterildi.

Şirket karara 60 gün içinde itiraz edebilecek.

Şirket yetkilileri 2016 yılında başladığı tespit edilen veri paylaşımının amacının "daha fazla netlik ve şeffaflık sağlamak olduğunu" söylemişti.

Kaynak : Dünya Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler