,

Refakatçisiz çocuklar için sorgu ekranı açıldı

AİLE ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, refakatsiz çocuklar için bakanlık web sitesinde sorgu ekranı açtıklarını belirterek, "Vatandaşlarımız, bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek, kayıt altına aldığımız refakatçisi olmayan çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek" dedi.

 Refakatçisiz çocuklar için sorgu ekranı açıldı

Bakan Yanık, yazılı açıklamasında, deprem sonrasında oluşturulan çağrı merkezi, ALO 183 ile sosyal medya takip birimi aracılığı ile gelen ihbar, bilgi, fotoğraf ve benzeri ayırt edici her türlü bilgi ve belgeyi kayıt altına aldıklarını, bu bilgileri açılan sorgu ekranında entegre ettiklerini ifade etti. Bugüne kadar elde edilen tüm verilerin yer alacağı sorgu ekranıyla daha hızlı ve etkin bir sonuç vereceklerini kaydeden Bakan Yanık, "Bu kapsamda vatandaşlarımız artık bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek rekafatçisi olmayan çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek" ifadelerini kullandı.

'EŞLEŞTİRME SONRASINDA BAŞVURU YAPILABİLECEK'

Çocukların bilgilerine ulaşmak için sorgu ekranında iki farklı yöntem olduğunu belirten Bakan Yanık, şunları söyledi: 

"Fiziki görüntü, saç rengi, göz rengi, doğum izi, fotoğrafları gibi ayırt edici bütün özellikleriyle birlikte çocuklara ilişkin bilgiler, oluşturulan bir bilgi formu üzerinden kayıt altına alınıyor. Daha sonra bu kayıtlar TÜBİTAK tarafından hazırlanan 'Derin Görü Yüz Tanıma ve Eşleştirme Sistemi’ne yükleniyor. Sistemde fotoğrafların eşleşmesine göre bir liste oluşturuluyor. Fotoğraf kaydı ile sisteme girilen bilgiler kullanıcıya sunuluyor. Şimdi de refakatçisiz çocuklar için Bakanlık web sitemizde sorgu ekranı açtık. Vatandaşlarımıza T.C. numarası veya ad, soyad ile arama yapma imkanı sağlıyoruz. Sistem üzerinden yapılacak eşleştirmeler sonrasında vatandaşlarımız gerekli başvurularını yapabilecek. Diğer yandan, çocuklarını bulamayanlar da bu ekran üzerinden ihbar kaydı bırakabilecek." 

'1314 ÇOCUK AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ'

Bakan Yanık, kullanılan sistemler ve il müdürlükleri aracılığıyla yürütülen çalışmalar ile bugüne kadar deprem bölgesindeki 1858 refakatçisi olmayan çocuktan 1314'ünü ailelerine teslim ettiklerini söyledi. 451 çocuğun hastanede takip edildiğini belirten Yanık, 93'ünün ise bakanlığa bağlı çocuk kuruluşlarında bakımının sağlandığını ifade etti. Yanık, 'Derin Görü' uygulaması ile toplam 206 çocuk eşleşmesi yapıldığını belirterek, "105 çocuğun ailesi ile iletişimi sağlandı. Bu çocuklardan 51'inin tedavisi devam etmekte iken 24'ü kuruluş bakımında ve 50 çocuk ise ailesine/yakınlarına teslim edildi" dedi.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler