Gündem

Prof'a "cinsel saldırı" suçundan 9 yıl hapis cezası

Ankara'da bir kadın veteriner hekimin, çalıştığı hayvan hastanesinde cinsel saldırıya uğramasına ilişkin davada yargılanan eski Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. B.'ye 9 yıl hapis cezası verildi, diğer iki sanığın beraatine hükmedildi.

Eklenme : 22 Haziran 2022 Çarşamba 21:58 - Güncelleme : 22 Haziran 2022 Çarşamba 23:18


Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Bilgili, veteriner hekim S. D., cinsel saldırıya ilişkin delilleri karartmakla suçlanan jinekolog H. Ş., mağdur Ç.B. ve tarafların avukatları hazır bulundu. Duruşmayı mağdurun ailesinin arasında bulunduğu bir grup da takip etti.

Mahkeme başkanı, önceki celse savcının esas hakkındaki görüşünü sunduğunu belirterek, buna ilişkin taraflara diyeceklerini sordu.

Sanık Ş., sanık B. ile D.'ı daha önce tanımadığını, olay günü mağdur ile muayenehaneye geldiklerini söyledi.

Ç.B'yi yüzeysel şekilde muayene ettiğini belirten Ş., iddia edildiği gibi delil karartacak girişimde bulunmadığını öne sürdü.

Sanık D. da hayvan hastanesine gittiğinde Ç.B ile sanık Bilgili'nin alkollü olduğunu fark ettiğini, bunun üzerine kendisine gelmesi için Ç,B'ye serum taktığını söyledi.

Bunun dışında mağdura yönelik eyleminin olmadığını iddia eden D., beraatini talep etti.

Sanık B. ise önceki beyanlarını yinelediğini belirterek, Ç.B'ye cinsel saldırıda bulunmadığını, iftiraya maruz kaldığını öne sürdü.

Ç.B'nin avukatları da dava dosyasındaki adli tıp raporuna göre cinsel saldırının yapıldığına dikkati çekerek sanıkların cezalandırılmasını istedi.

B.'nin tutuklanmasına karar verildi

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti B.'ye "cinsel saldırı suçundan" 9 yıl hapis cezası verdi.

Hakkında takdiri indirim uygulanmayan B.'nin tutuklanmasına karar verildi.

Sanıklar S D.'ın cinsel saldırı suçuna iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit ve hakaret, H. Ş'un da delilleri karartma suçlarından beraati kararlaştırıldı.

Ne olmuştu?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. H. B., 2019'da kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan Ç.B'ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan B. ile yardımcısı S. D. ve jinekolog H. Ş. hakkında, cinsel saldırı, cinsel saldırıya iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit, hakaret ve suç delillerini karartma suçlarından dava açılmıştı.

Kaynak : Anadolu Ajansı