,

Prof. Günday: 2016'dan sonra yargıya ve mülkiyeye alınanlar için son bir mülakat şart

Erdoğan, kendilerinin getirdiği mülakatın kaldırılacağını söyledi. Prof. Günday'a göre, 2016 sonrası yargıya ve mülkiyeye alınanların yeterliliklerinin ölçülmesi için son bir mülakata ihtiyaç var.

Prof. Günday: 2016'dan sonra yargıya ve mülkiyeye alınanlar için son bir mülakat şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin seçim beyannamesini açıkladığı konuşmada, kamuya işe alımlarda mülakatın kaldırılacağını duyurdu. Erdoğan, "Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız" dedi.

HAKİM VE SAVCI ADAYLARI MÜLAKATTA

Muhalefetin uzun yıllardır eleştirdiği ve liyakat tartışmalarına yol açan mülakat uygulaması, hali hazırda uygulanmaya devam ediyor. Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği Adli Yargı Hakim ve Savcılık Sınavı'ndan geçer not alan 3 bin 600 aday, mülakatta ter döküyor.

3600 KİŞİDEN 1200'Ü ALINACAK

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen mülakatın sonucunda, 3 bin 600 adaydan bin 200'ü adli yargıda hakim ve savcı adayı olarak akademiye girecek. Geçmiş yıllarda, yazılı sınavda derece yapan hakim ve savcı adaylarının yerine, mülakatta geçer not alan kişilerin atamasının yapılması gündeme gelmişti. Ataması yapılanların bir kısmının AK Partili avukatlar olduğu da ortaya çıkmıştı.

METİN GÜNDAY: 2016'DAN SONRA ALINANLAR TEKRAR MÜLAKATA SOKULMALI

Gazeteduvar'dan can Bursalı'ya konuşan idare hukuku uzmanı Prof. Metin Günday ise, mülakatın hemen kaldırılmasına karşı. Prof. Günday, mülakatın kaldırılmadan önce atılması gereken önemli bir adım olduğunu belirtiyor ve şunları söylüyor:

Özellikle 2016 yılından sonra yargıya ve mülki idare kadrolarına doldurulmuş olanlarla ilgili ciddi şüpheler var. Bu kişilerin tespiti yapılıp, oluşturulacak bağımsız bir heyet tarafından yeniden mülakata alınmaları gerekiyor. Siyasi bağlantıları ya da tarikat bağlantıları nedeniyle mi yoksa bilgileri sayesinde mi atamalarının yapıldığının ölçülmesi ancak yeniden mülakata alınmalarıyla mümkün.

'ERDOĞAN KAZANIRSA MÜLAKAT KALKMAZ, ÇÜNKÜ...'

Prof. Günday ayrıca, kamuya personel alımlarında bazı mesleklerde mülakatın kaldırılmasının gereksiz olduğunu ancak bilgiye dayalı mesleklerde mülakatın derhal kaldırılması gerektiği görüşünü savunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vaadinin inandırıcı olmadığına da vurgu yapan Günday, "Mülakatlarla ilgili şikayetler yıllardır gündemde. Muhalefet ve Kılıçdaroğlu mülakatların kaldırılacağını söylediği için böyle bir açıklama yapıldı. Bir nevi kopya çekiyorlar. Ancak Erdoğan seçimi kazanırsa mülakatın kaldırılması mümkün değil. Çünkü bu sistemin yürümesi için kendileri gibi insanlara ihtiyaç var" diyor.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler