BIST 100 9.170,53 %-0.1 Dolar 31,17 %0.15 Euro 33,74 %-0.1 Altın Gram 2.036,09 %0.15 Brent Petrol 83,44 %-0.25 Bitcoin 60.104,00 %5.71
,

Prof. Dr. Naci Görür deprem için İstanbul'da en riskli ilçeleri açıkladı

İstanbul, Gemlik'te meydana gelen iki deprem ardından yeniden deprem riski ile karşı karşıya olduğunu hatırladı. Prof. Haci Görür İstanbul'da olası bir depremde en riskli ilçeleri açıkladı.

Prof. Dr. Naci Görür deprem için İstanbul'da en riskli ilçeleri açıkladı

Gemlik'teki deprem olası İstanbul depremini tekrar gündeme getirdi. Prof Naci Görür deprem riskinin her zamankinden fazla olduğunu belirterek, "Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazıtura bile atsanız %50 şansla atıyorsunuz. %47 gerçekten büyük bir rakam." dedi.

Olası İstanbul depreminde deprem riski en yüksek ilçeleri açıklayan Prof. Dr. Naci Görür, şu ifadeleri kullandı:

Bu depremin olma periyodu hakkında yapılan ciddi araştırmalar var. Bunlardan biri de ABD'li bir araştırıcının yapmış olduğu çalışma. Bu uluslararası dergilerde yayınlandı. Onun söylemine göre 99 depremlerinden sonra Marmara'da 7'den büyük bir depremin olma olasılığı %64 denildi.

Birkaç ay önce bu çalışmanın revizyonu yapıldı ve deprem bekleme olasılığımızı %47 olarak ifade edildiğini gördük. Şimdi bu gerçekten çok büyük bir olasılık. Yazı tura bile atsanız %50 şansla atıyorsunuz. %47 gerçekten büyük bir rakam. Bu da gösteriyor ki deprem konusunda öyle bizi rahat tutacak, sakinleştirecek zaman itibarıyla bir durum yok. Her an İstanbul'da bir deprem olabilir.

İstanbul'daki en tehlikeli ilçeler hangisi?

İstanbul'da yapılan deprem harita çalışmaları var. Şöyle bir genelleme yapılabilir. İstanbul'un Avrupa Yakası, Asya Yakasına göre deprem açısından çok daha riskli. Bunun başlıca nedeni Avrupa yakasındaki zeminin özellikleri. Hem buradaki zemin çürük hem de bu zemin deprem dalgaları girdiği zaman, zeminin dinamik davranışları daha tahripkar, daha yıkıcı.

Asya Yakası Avrupa Yakası'ndan az riskli

Depremin şiddeti de görece olarak Avrupa yakasında daha fazla, Asya Yakası'nda nispeten daha az. Özellikle Avrupa Yakası'nda kıyı kesimleri, kıyıdan ilk 10 metre içeriğe girecek şeklinde olacak bant bölümünde depremin şiddeti 9'u buluyor. Bu da büyük bir şiddet. Yani en dayanıklı, çok iyi yapılmış binaların bile tahrip olacağı bir deprem şiddeti. O yüzden özellikle Avrupa Yakası'nda yer alan bölgeler, yani Zeytinburnu'ndan Haliç'ten tutun Silivri bölgesine kadar olan alan (Büyükçekmece, Küçükçekmece çevreleri ve onun denize yakın olan bölgeleri) buralar gerçekten depremde görece daha ciddi etkilenecek yerler.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler