BIST 100 4.918,97 %-1.58 Dolar 19,10 %0.11 Euro 20,69 %0.26 Altın Gram 1.198,51 %0.19 Brent Petrol 78,49 %0.46 Bitcoin 26.947,98 %3.42
Ankaraparçalı bulutlu9 °Cparçalı bulutlu
,

Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem bakımından en güvenli şehirleri sıraladı

Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Türkiye’nin deprem bakımından en güvenli kentlerini açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem bakımından en güvenli şehirleri sıraladı

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Kahramanmaraş’da dün meydana gelen çifte depremin ardından sosyal medya hesabından Türkiye'nin deprem bakımından en güvenli kentlerini açıkladı.

- Depremde en güvenli şehirler

Ahmet Ercan sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

"Deprem bakımından Türkiye’nin en güvenli illeri: Konya, Karaman, Artvin, Rize, Trabzon, Ordu, Giresun, Yozgat, Samsun, Sinop, Kastamonu, Bartın, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Mardin, Şırnak, Siirt, Batman, Ardahan, Mersin, Antalya’dır.

Bir kentin deprem üretim odağı olması ayrı, dolaydaki deprem dalgaları geçerken sallanması ayrı... Ankara başkentimiz de etki alanında ancak güvenli bir ilimizdir. Zonguldak da güvenli illerimizdendir…"

Fay hattının geçtiği ve geçmediği iller

Maden Tetik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) depremden bu yana Türkiye Diri fay Hattı haritasını güncelliyor. Gazetememur.com, MTA haritasına göre fay hattı bulunmayan illeri sıraladığı haber için tıklayınız.

"Deprem açısından en risksiz yer, Kuzey Marmara"

Prof. Üşümezsoy'a göre asıl tehlike İstanbul'da değil, ülkenin farklı noktalarında...

Kumburgaz'da risk küçük, heyelan riski olabilir. 35 kilometrelik bir fay, 6,5 büyüklüğünde deprem riski var. Güney Marmara'da Bandırma üzerinden Yenice Gönen'den Ayvacık'a kadar uzanan hatlar var. 1953'te Yenice Gönen kırıldığı için onun kuzeyindeki Sarıköy fay hattında risk taşıyan bölge söz konusu. Kuzey kenar fayı ölü bir fay, Kuzey Anadolu Fayı'nın batı kolu Silivri'de başlar, Ereğli sırtını keser, Tekirdağ'dan geçerek, Yunanistan'a kadar giden bir hat. 2014'te Gökçeada'dan Halkidiki'ye giden hat kırıldı. Bu anlamda Kuzey Marmara ve devamında risk taşıyan küçük bir bölge. Marmara Bölgesi en risksiz yer. Özellikle de İstanbul ve Tekirdağ'ın içinde bulunduğu Kuzey Marmara. Belki de yakın gelecekte Türkiye'nin en risksiz yerlerinden biri İstanbul olacak.

İlgili haber için tıklayınız.

Prof. Naci Görür'den deprem uyarısı: 3 bölgeye dikkat

Prof. Dr. Naci Görür Özellikle üç bölge için deprem uyarısında bulundu. Haber için tıklayınız.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler