BIST 100 8.242,24 %-0.75 Dolar 27,26 %0.11 Euro 28,86 %0.23 Altın Gram 1.666,86 %0.21 Brent Petrol 94,80 %0.89 Bitcoin 26.252,99 %0.22
,

Polise düşük performans değerlendirmesine iptal kararı

Erzurum İdare Mahkemesi bir polis memuruna 5 üzerinden 3,91 olarak verilen düşük performans notunun iptaline karar verdi.

Polise düşük performans değerlendirmesine iptal kararı

Kars İl Emniyet Müdürlüğünde yaşanan olayda, bir polis memuruna 2020 yılı performans değerlendirme puanı olarak 3,91 puan verilmiştir.

Emniyet teşkilatı kadrosunda çalışan personelin performans değerlendirmesinde "performans gözlem takip formu" ve "performans değerlendirme formu'nun kullanılmaktadır. Performans gözlem ve takip formu; personelin performansının yıl boyu izlenmesini, performans değerlendirme formu doldurulurken değerlendirme amirlerinin değerlendirme hatalarına düşmemelerini sağlamayı amaçlayan ve değerlendirme amirinin doğru, tarafsız, adil ve objektif bir değerlendirme yapabilmesine imkân sağlamak amacıyla, kayıt giren amirin kanaat ve algısına dayalı mütalaasını belirttiği, esas değerlendirmeye hazırlayıcı nitelikte, sadece değerlendirme amirlerinin göreceği ve bilgi edinme hakkı kapsamı dışında olan form olup, personelin iş performansına ilişkin değerlendirmeleri içermekte iken, performans değerlendirme formu ise; personelin performans değerlendirme puanını belirleyen form özelliğini taşımaktadır.

Performans değerlendirme formu

Mevzuat hükümleri uyarınca; performans değerlendirme formunda değerlendirme ölçütleri karşısında karşılığı 1, 2, 3, 4 ve 5 puan olan değerlendirme ölçeklerinin bulunduğu, performans gözlem ve takip formuna, bu ölçeklerden karşılığı 1 puan olan "gözlenen performans ortalamanın çok altında" ölçeği ve 2 puan olan "gözlenen performans ortalamanın altında, geliştirilmeye ihtiyacı var" ölçeği için olumsuz veri girişinin zorunlu olduğu, bunun yanında karşılığı 3, 4 ve 5 puan olan ölçekler için performans gözlem ve takip formuna veri girişi zorunluluğu bulunmasa da, esas işlem olan performans değerlendirme puanı verme konusunda idareye tanınan takdir yetkisinm, kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun kullanılması gerektiği ve bu açıdan yargı denetimine tabi bulunduğu kuşkusuzdur.

Performans değerlendirme puanu 3,91 olarak verilen polis memurunun 2014 ve 2015 yılı performans değerlendirme notunun 5,00 (çok iyi), 2016 yılı performans değerlendirme notunun 4,95 (çok iyi) olduğu, 2017 yılı performans değerlendirme notunun 4,85 (çok iyi) olduğu, 2018 ve 2019 yılı performans değerlendirme notunun 5,00 (çok iyi) olduğu tespit edilmiştir.

Düşük performans değerlendirmesine iptal kararı

Açılan davada Erzurum İdare Mahkemesi yaptığıincelemede, 2020 yılına ilişkin olarak verimli çalışmadığı, işini aksattığı, soruşturma geçirdiği veya disiplin cezası aldığı yönünde herhangi bir bilgi veya belgenin bulunmadığı, davacının çalıştığı dönem içinde 58 adet taltif aldığı, 3 adet başarı belgesi ile 1 adet üstün başarı belgesinin bulunduğu, performans gözlem takip formunda davacı hakkında olumsuz hiçbir kayıt bulunmadığını tespit etmiştir.

Bu tespitler üzerine oybirliğiyle, önceki yıllarda çok iyi düzeyde belirlenen performans değerlendirme notunun aksine, dava konusu edilen 2020 yılı performans değerlendirme notunun. 3.91 puana indirilmesi için somut bir sebep ortaya konulamadığından, işlemi iptal etmiştir.

Kaynak : TT

İlişkili Haberler

Manşetler