,

Olası İstanbul depremi: 7 baraj çok tehlikeli

Marmara'da beklenen depremle ilgili Prof. Dr. Naci Görür'den dikkat çeken bir açıklama var. Bu kez İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajlarla ilgili uyarılar yaptı. Prof. Dr. Görür bazı barajların depremde yıkılabileceğini söyledi.

Olası İstanbul depremi: 7 baraj çok tehlikeli

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depreminin neden olabileceği tehlikelere dikkat çekti.

Görür, özellikle şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan barajlarla ilgili uyardı, eleştirileri de oldu.

Prof. Dr. Görür, "İSKİ’nin barajlarında ben de görev yaptım. 14 tane barajın, 7'si çok tehlikeli. Yani bu depremi çıkartır veya çıkartmaz." diyerek önemli bir uyarıda bulundu.

"RAFLAR PROJE DOLU AMA İSTANBUL DEPREME HAZIR DEĞİL"

"Sürekli proje, proje... Bütün raflar proje doldu. Eminim dünyada en fazla deprem hazırlık projesi yapan ülke Türkiye'dir. İstanbul depreme hazır değil. Yapılması gerekenlerin yanında daha az." eleştirisinde bulundu.

"DEPREM SONRASI ATIK TEHLİKESİ"

Belediyeler ve hükümetin koordineli bir şekilde çalışması gerektiğine dikkat çeken Naci Görür'ün diğer bir uyarısı da depremden sonra ortaya çıkacak atıklarla ilgiliydi.

Görür, "İstanbul'da en az yüz milyon ton atık çıkar. Bunun içinde asbest de dahil, parlayıcı, patlayıcı, toksin, kimyevi maddelerin hepsi olur. Bunları şimdiden, uluslararası yöntemlere göre nasıl bertaraf edeceğiz? Nasıl bunları ortadan kaldıracağız? Nasıl geri dönüşüme tabii tutacağınızın planlanması lazım.” açıklamasında bulundu.

Kaynak : NTV

İlişkili Haberler

Manşetler