,

'OHAL yetkilerinin bitmesine 24 saat kala 4000 memur ihraç' iddiası

AK Partinin hazırladığı torba yasa ile Temmuz 2021’de meclisten geçen OHAL uygulamalarından bazılarını uzatan kanunun süresi yarın itibariyle sona eriyor. Kamu kurumlarından ihraçları da içeren bu uygulamalar öncesi İçişleri Bakanlığı 3 bin 600’ü polis olmak üzere kendi bünyesindeki 4 bin personeli FETÖ irtibatı ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç etti.

'OHAL yetkilerinin bitmesine 24 saat kala 4000 memur ihraç' iddiası

ODATV'nin haberine göre; Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gerçekleştirdiği 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL), 18 Temmuz 2018’de kaldırıldı. OHAL’in kaldırılmasının ardından torba yasalarla bazı OHAL yetkileri uzatıldı. Son olarak Temmuz 2021’de AK Partinin hazırladığı torba yasa ile meclisten geçen OHAL uygulamalarından bazılarını uzatan kanunun süresi yarın bitiyor. Kamu kurumlarından ihraçları da içeren bu uygulamalar öncesi İçişleri Bakanlığı 3 bin 600’ü polis olmak üzere kendi bünyesindeki 4 bin personeli FETÖ irtibatı ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç etti. 

DİĞER BAKANLIKLAR NE YAPACAK

İçişleri Bakanlığı’nın OHAL yetkilerini uzatan sürenin sona ermeden ihraçları gerçekleştirmesi gözleri diğer bakanlıklara çevirdi. Milli Savunma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere diğer kurumların ise ne yapacağı ise henüz bilinmiyor. 

 

İlişkili Haberler

Manşetler