,

OHAL Komisyonu cuntacılara ret cevabı verdi: Sen git ABD ordusuna başvur

FETÖ, 15 Temmuz’da başarılı olsa “sıkıyönetim komutanı” olacak 15 eski general OHAL Komisyonu’na başvurarak, yüzsüzce “TSK’daki görevimize dönmek istiyoruz” dedi. Bu generaller arasında darbe başarısız olunca ABD’ye sığınmak isteyen dönemin İncirlik Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van da var.

OHAL Komisyonu cuntacılara ret cevabı verdi: Sen git ABD ordusuna başvur

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, darbecilerin sözde sıkıyönetim komutanı olarak atadığı 15 eski generalin başvurusunda ret kararı verdi. Bu generaller arasında darbe başarısız olunca ABD’ye sığınmak isteyen dönemin İncirlik Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van da var.

‘PASAPORTUM YANINDA’
Van, darbeci pilotların kullandığı F-16’lara yakıt sağlamak için 3 tanker uçağı ayarladı. Darbe başarısız olunca İncirlik’teki ABD Harekat Merkezi’ne sığınıp Albay J. W.’ye “Pasaportum yanımda beni Almanya’ya gönder” dedi. Ancak J.W. talebi kabul etmedi. Bekir Ercan Van 79 müebbet, 3 bin 901 yıl hapis cezası aldı.

ÇOK TABUT GEREKECEK
OHAL Komisyonu’na başvuran eski Tümgeneral Memduh Hakbilen de Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı’ydı. Darbeye karşı duran askerleri “Sabah hepinizi kurşuna dizdireceğim” diyerek tehdit etti. Eski Tuğgeneral Mehmet Ozan ise emri altındaki askerlere, “Çok sayıda tabuta ihtiyaç olabileceğini” söyleyerek hazırlık yapmalarını istedi. Komisyona başvuran Van ve Hakbilen’in dışında o darbeciler ve darbedeki rolleri ise şöyle;

DESTEK GÖNDERDİ
Eski tuğgeneral Ahmet Şimşek: Siirt 3. Komando Tugay Komutanı olarak görevliydi. Siirt Sıkıyönetim Komutanı olarak atandı. Ankara’daki darbecilere destek vermek için iki kol hazırlanması talimatı verdi ve pilotlara helikopterleri kaldırmaları için baskı yaptı.

‘VURUN’ EMRİ VERDİ
Eski Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan: Akdeniz Bölge Komutanı olarak görev yapıyordu. Yurtta Sulh Konseyi tarafından Mersin Sıkıyönetim Komutanı yapıldı. Askerlere “Kapıya polis geldiği zaman almayacaksınız, gerekirse vuracaksınız” talimatını verdi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
Eski Tümgeneral Memduh Hakbilen: Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı’ydı. Darbeciler tarafından İzmir ve Manisa sıkıyönetim komutanı olarak atandı. Darbede aktif rol alan Hakbilen, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

TABUTA İHTİYAÇ OLABİLİR
Eski Tuğgeneral Mehmet Ozan: Ağrı 1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı’ydı, darbeciler tarafından Ağrı Sıkıyönetim Komutanı yapıldı. Vali, kaymakam ve Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdür Vekili’ni arayarak TSK’nın yönetime el koyduğunu söyledi. Rütbeli personele “çok miktarda tabuta ihtiyaç olabileceğini” söyleyerek hazırlık yapılması emrini verdi.

DARBE LİSTESİNİ ALDI
Eski Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü: Darbe girişimi sırasında Tunceli 51. Motorlu Piyade Tugayı Komutanı’ydı. Elazığ Sıkıyönetim Komutanı olarak atandı. Mehmet Partigöç’ten birlikte çalışacağı personel isimlerinin yer aldığı 2 adet listeyi aldı.

KEŞİF İÇİN İHA UÇURDU
Eski Tuğgeneral Ahmet Otal: Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı’ydı. Hakkari Sıkıyönetim Komutan Yardımcısı yapıldı. Hakkari şehir merkezinde polis ve halkın hareketlerini gözlemlemek amacıyla İHA uçurma emri verdi.

HARBİYELİLER SEVK EDİLDİ
Eski Tümgeneral Metin Akkaya: Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı’ydı. Burdur ve Isparta sıkıyönetim komutanı görevi verildi. Ankara’ya takviye için okulda eğitim gören harbiyelileri sevk etti.

1. Ordu’nun başına
Eski Korgeneral Erdal Öztürk: Listedeki en üst rütbelilerden biri. İstanbul 3. Kolordu Komutanı’ydı. Darbeciler tarafından İstanbul Sıkıyönetim Komutanı olarak seçildi ve 1. Ordu Komutanı olarak da atanmasına karar verildi. Eski Korgeneral İbrahim Yılmaz, eski Tümgeneral Avni Angun, eski Tuğgeneraller Arif Settar Afşar, Hidayet Arı ve Metin Alpcan ile eski Jandarma Albay Mahmut Çağlayan da göreve iade başvurusu reddedilen sıkıyönetim komutanları.

Kaynak : Yenişafak Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler