,

Öğretim görevlisi Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru yaptı

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver, 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adaylığı için "bağımsız aday" olarak başvuru yaptı

Öğretim görevlisi Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuru yaptı

14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru süresi sona erdi.

Bu kapsamda cumhurbaşkanı adaylığı için sırasıyla;

- Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek,

- Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan,

- Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce,

- Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan,

- Türkiye İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Ahmet Özal ve

- Adalet Birlik Partisi Genel Başkanı İrfan Uzun ile

- "Bağımsız aday" olarak Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Halil Murat Ünver

kurula adaylık başvurusunda bulundu.

 

100 bin imza şartı

Anayasanın 101. maddesine göre; cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5'ini almış olan siyasi partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebiliyor.

Ysk yarın ilan edecek

Bu kişilerden adaylık başvuru şartlarını sağlayanlar yarın YSK tarafından ilan edilecek ve seçmenler tarafından bağlı oldukları ilçe seçim kurullarında 22 Mart 2023 Çarşamba imza verilerek, teklifte bulunulmaya başlanacak.

Teklif süresi 27 Mart 2023 Pazartesi saat 20.00'de sona erecek. Bu tarihler arasında gerekli imzanın toplanması gerekecek.

İmza sayısına ulaşana parası iade

100 bin seçmen tarafından aday gösterilen kişiye, talebi halinde başvuru için ödediği 555 bin 980 lira iade edilecek. Adaylık için yeterli imzaya ulaşamayanların yatırdığı ücret ise Hazine'ye gelir kaydedilecek.

Seçmenler, YSK'nin ilanında belirtilen adaylardan sadece biri için ve bir kez teklifte bulunabilecek.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler