,

O hakim için ihraç kararı

Hâkim Ö.’a tahliye kararı karşılığında Kapalıçarşı’daki bir kuyumcu aracılığıyla 3,5 milyon dolar rüşvet verildiği iddia edildi.

O hakim için ihraç kararı

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’yi gece yarısı tahliye eden ve 3 yıl önce görevden uzaklaştırılan Hâkim C. Ö. hakkında nihai karar, dün verildi. Hâkimler Savcılar Kurulu 2. Dairesi C. Ö.’ı meslekten ihraç etti.

Halk TV'den Seyhan Avşar'ın haberine göre,  İstanbul Küçükçekmece’de 6 Nisan 2018’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan İranlı uyuşturucu baronu Zindaşti, beş adamıyla, “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek” ve “FETÖ üyeliği” suçlarından tutuklandı. 6 ay tutuklu kalan Zindaşti ve üç adamı, 19 Ekim 2018 günü 5. Sulh Ceza Hâkimi C. Ö.’ın gece yarısı kararıyla tahliye edildi. Soruşturma savcısı Ercan Devrim, karara itiraz etti. Dosyayı ele alan İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimi, tekrar tutuklama kararı çıkardı. Ancak Zindaşti ve adamları, iki mahkeme arasındaki üç saat gibi kısa sürede cezaevinden çıkıp sırra kadem bastı.

Tahliye kararını veren Hâkim C. Ö., görevinden alınarak geçici olarak Küçükçekmece Hâkimliği’ne, oradan da Erzurum’a gönderildi. Daha sonra açığa alındı. HSK, soruşturma başlatıp müfettiş görevlendirdi.

Hâkim Ö. hakkında görevini kötüye kullanma ve rüşvet suçundan iddianame hazırlandı. Bakırköy 20. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, tahliye kararının mesaiden sonra saat 20.15’te verildiğine işaret edildi. Hâkim Ö.’ın, tahliye kararı verdikten sonra itirazı değerlendiren 6. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi ile konuştuğu, Zindaşti ve adamı Ekrem Ö. yönünden kararı kabul edebileceğini söylediği vurgulandı.

İddianamede, “Kendisinin de doğru olmadığını düşündüğü tahliye kararını verdiği” belirtilen Ö.’a tahliye kararı karşılığında Kapalıçarşı’daki bir kuyumcu aracılığıyla 3,5 milyon dolar rüşvet verildiği iddia edildi.

İddialarla ilgili Burhan Kuzu hakkında “nüfuz ticareti” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. 

İlişkili Haberler

Manşetler