,

O görüntüler tepki çekti! Bakanlık harekete geçti

Ankara, Antalya, Çorum ve İstanbul gibi şehirlerde sebzelerin çöpe atıldığına dair videolar sosyal medyada gündem olmuştu. Ticaret Bakanlığı'nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, sebzelerin çöpe döküldüğü görüntülerinin büyük bölümünün eski tarihli olduğu belirtilerek, "Kamuoyunu yanıltmak amacıyla algı operasyonu yürütülmektedir. Bu asılsız görüntüleri yayanların amacı kamuoyunda infial oluşturmaktır." ifadeleri kullanıldı.

O görüntüler tepki çekti! Bakanlık harekete geçti

Geçtiğimiz günlerde Çorum'da ve Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir iş yerinin önüne yüzlerce çuval soğan atılmış halde bulundu. Antalya'da ise bir çiftçinin biberleri ormana döktüğü görüldü. Benzer görüntülerin ara ara sosyal medyada yayılması sonrası Ticaret Bakanlığından konuyla ilgili bir açıklama geldi.

"ALGI OPERASYONU"

İki gündür sosyal medyada dolaştırılan “Biber Üreticisinin Biberleri Ormana Dökmesi” görüntüsü 4 Mayıs 2021 tarihine aittir. Bu tarih, pandemi nedeniyle tam kapanma dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde pazaryerlerinin kapalı olması nedeniyle üreticiler ürünlerini satamamışlardır. Ancak bu görüntü sanki dün gerçekleşmiş gibi servis edilmiştir.
 
Yine “İstanbul Toptancı Halinde Sebzelerin Çöpe Dökülmesi” görüntüleri 2019 Yılı Kurban Bayramı tatilinin bittiği güne ait olup, bayram boyunca toptancı halinin kapalı olması nedeniyle satılamayarak, özelliğini kaybeden ürünlerin imhasına ilişkindir. İmhanın usulüne uygun yapılmaması nedeniyle gerekli cezai işlem uygulanmıştır. Bu görüntüler de maksatlı olarak yeniymiş gibi servis edilmiştir.  
 
Öte yandan birkaç gündür sosyal medyada yer alan “Boş Arazilere Kuru Soğan Dökülmesi” görüntülerine ilişkin ise Bakanlığımızca yapılan tespitte bu ürünlerin depolarda elleçleme sonrası çürüme ve bozulma nedeniyle ayıklanan ürünler olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte ürünlerin imhasının usulüne uygun yapılmaması nedeniyle Belediyelerce cezai işlem uygulanması sağlanmıştır.
 
Sebze ve meyve ticaretine ilişkin denetimler ülke genelinde kesintisiz şekilde devam ettirilmektedir. Halkımız sosyal medyada yer alan eski tarihli ve asılsız görüntülere itibar etmemeli, Bakanlığımızca yapılan resmi açıklamaları takip etmelidir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

İlişkili Haberler

Manşetler