,

Nisan ayında emekli olan bir EYT’li 9 ödeme alacak!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Isa Karakaş, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında emekli olan bir vatandaşın en fazla 9 ödeme alabileceğini belirtti.

Nisan ayında emekli olan bir EYT’li 9 ödeme alacak!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT) düzenlemesi kapsamında ilk emekli maaşları ve bayram ikramiyeleri 14 Nisan'da ödenmeye başlandı. İşlemi tamamlanan yaklaşık 250 bin vatandaşın aylıkları hesaplarına yatırıldı.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, EYT düzenlemesi çerçevesinde emekli olan vatandaşların 9 ödeme alma imkanına sahip olacaklarını açıkladı. Mart ayında başvuran EYT'liler arasında kimlerin daha erken maaşlarını alabileceği ve EYT işlemlerinin ne zaman biteceği hakkında da bilgi verdi.

Karakaş, EYT düzenlemesi kapsamında mart ayında yaklaşık 1,5 milyon kişinin başvuru yaptığını söyledi. Ancak e-Devlet üzerinden birçok kişinin mükerrer başvuruda bulunduğunu belirterek, bu sayının düşebileceğini ifade etti. Karakaş'a göre, 1,5 milyon başvurunun yüzde 15 ila yüzde 20'sinin düşmesi muhtemel. Bu da 1 milyon 200 bin kişiye kadar düşüş anlamına geliyor.

EYT düzenlemesi, emekli olmak için gereken yaş ve prim gün sayısı şartlarını karşılayamayan ancak 1999 yılı öncesi sigorta başlangıç tarihine sahip olan vatandaşları kapsıyor. Bu vatandaşlar, düzenleme ile emekli olma hakkı kazanıyorlar ancak yaş şartı nedeniyle emekli maaşı alamıyorlar.

EYT'lilerin beklediği düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte, yaklaşık 1 milyon 500 bini aşkın başvurudan işlemi tamamlanan yaklaşık 250 bin vatandaş emekli maaşlarına kavuştu. Bu sayı, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte işlemleri tamamlananların sayısı olarak veriliyor. Ancak devam eden başvuru ve işlemlerle birlikte bu sayının artması bekleniyor.

EYT düzenlemesi, emeklilik sistemiyle ilgili yapılan son değişikliklerden biri. Ancak emekli maaşlarına ilişkin yapılan düzenlemeler ve artan enflasyon sebebiyle, vatandaşların emekli olma kararını ertelemeleri veya emekli olduktan sonra ek iş yapma ihtiyacı hissetmeleri gibi sorunlar devam ediyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yapılan başvuruların sonuçlanması ile ilgili açıklamalar geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurarak emekli aylığı alabiliyor. Ancak başvuru sayısının yüksek olması ve bazı teknik nedenlerden dolayı işlemler uzun sürebiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SGK yetkilisi Emre Karakaş, başvuru süreci ve sonuçlandırılması hakkında detaylı bilgi verdi.

Karakaş, başvuruların sadece mükerrer başvurularla sınırlı kalmadığını belirterek, SGK'nın ilk başta borçlu olanların da başvurusunu kabul ettiğinden dolayı bu kişilerin de eleneceğini söyledi. SGK uygulamasında borcu olanların, özellikle Bağ-Kur borcu olanların borçlarını ödemediği müddetçe emekli olamayacaklarını hatırlatan Karakaş, bu borçluların da elediğimiz zaman sayının bir hayli düşeceğini ifade etti.

Karakaş, başvuruların önemli olduğunu ve SGK'nın öncelikle mart ayında başvuru yapanların işlemlerini sonuçlandırmaya çalıştığını belirtti. Mart ayında başvuru yapanların nisan maaşını alabileceğini açıklayan Karakaş, işlemi tamamlananların 14 Nisan’dan itibaren maaşlarını almaya başlayacaklarını söyledi.

SSK'lıların emekli maaşlarını ve bayram ikramiyelerini 14-16 Nisan tarihleri arasında alacaklarını ifade eden Karakaş, Bağ-Kur'luların emekli maaşlarını ve ikramiyelerini 17-18 Nisan tarihleri arasında, memur emeklilerinin ise 19 Nisan'dan itibaren alacaklarını belirtti.

Karakaş, farklı sigorta statülerinde çalışan EYT'lilerin çalışması varsa ve bu vatandaşlar zamanında hizmet birleştirmesi yapmamışsa emeklilik maaşlarının daha geç bağlanabileceğini de sözlerine ekledi.

Sonuç olarak, emeklilikte yaşa takılanlar için yapılan başvuruların sonuçlandırılması sürecinde teknik nedenlerden dolayı bazı gecikmeler yaşanabiliyor. Ancak SGK yetkilileri, başvuruların öncelikle mart ayında yapılanların sonuçlandırıldığını ve işlemi tamamlananların maaşlarını almaya başladıklarını belirtiyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunda son gelişmeleri paylaşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz Karakaş, emeklilik işlemlerinin eylül ayına kadar sarkabileceğini açıklamıştı. Ancak iller bazında değerlendirme yapıldığında bu sürenin daha erken bitebileceğini belirtti.

Karakaş'a göre, sigortalı sayısı az olan illerde mart ve nisan aylarında emeklilik işlemleri için başvuranların en geç mayıs ayı sonuna kadar işlemlerinin tamamlanması mümkün. Ancak sigortalı sayısının yüksek olduğu büyük şehirlerde işlemlerin daha uzun sürebileceği uyarısında bulundu.

EYT çerçevesinde nisan ayında emekli olmaya hak kazanan vatandaşların birden çok ödeme alabileceğine dikkat çeken Karakaş, ödeme kalemlerini de açıkladı. Bir SSK’lı EYT’linin işten ayrıldığı zaman bir yıldan fazla çalışması varsa kıdem tazminatını alabileceğini, kullanmamış olduğu yıllık izni varsa onu alabileceğini belirtti. Yine iş hayatına geri döndüğünde hem iş yerinden maaşını hem de SGK’dan emekli maaşını alabileceğini, birikmiş aylığını alacağını, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı ikramiyesi de alabileceğini söyledi.

Karakaş, ayrıca emeklilere banka promosyonu ödendiğini ve EYT'li bir vatandaşın ilk maaşını aldıktan sonra banka değiştirebileceğini ve emekli aylığından dolayı promosyonu alabileceğini belirtti. Kamu kurumları ve birçok büyük firma da çalışanların maaşları dolayısıyla promosyon almalarına olanak tanıdığını ifade etti. Böylece bir EYT’li toplam 9 ödeme alma imkanına sahip olabilecek.

Sonuç olarak, emeklilik işlemlerinin eylül ayına kadar sürebileceği açıklamasına rağmen, illere göre değişkenlik gösteren sürelerin olduğu belirtiliyor. EYT'li vatandaşlar ise emekliliklerinde birden fazla ödeme alma şansına sahip olabilecekler.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler