,

Muharrem İnce, adaylıktan vazgeçmenin ilk işaretini verdi

Muharrem İnce, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İlk turda bitirmemiz lazım" çıkışına yanıt verdi. İnce "100 bin imzayı toplayayım önce Kemal Bey benim abimdir, Onun sözünü dinlerim" dedi.

Muharrem İnce, adaylıktan vazgeçmenin ilk işaretini verdi

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Cumhurbaşkanı adayı Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İlk turda bitirmemiz lazım" çıkışına yanıtını aktardı. 

İnce: Kemal Bey benim abimdir, ama önce 100 bin imzayı toplayalım

Işık Twitter'dan şu ifadeleri kullandı:

"Az önce Muharrem İnce'yle konuştum. Kılıcdaroğlu'nun kendisine yaptığı "İlk turda bitirmemiz lazım" çağrısıyla ilgili "100 bin imzayı toplayayım önce Kemal Bey benim abimdir, genel başkanımdır. Onun sözünü dinler, memnuniyetle de görüşür, konuşurum" dedi." 

Kılıçdaroğlu ne demişti? 

Kılıçdaroğlu Halk TV'de şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Her partinin genel başkanına saygı duyarım. Taktir kendisine aittir. Kaybedecek zamanımız yok, 1 saati bile kaybetmek istemiyoruz. Hakarete karşıyım. Kim olursa olsun. Eleştirebilirsiniz ama hakaret olmaz. Siyasi partileri ziyaret ediyorum. Memleket Partisi'ni de ziyaret edeceğim."

Muharrem İnce aslında ne demek istedi?

Muharrem İnce, önce 100 bin imzayı toplayayım açıklamasıyla pazarlık payını istemektedir. Eğer 100 bin imzayı toplayabilirse CHP ile çok daha sıkı bir pazarlığa oturabilecek ve birden fazla milletvekilliği veya Cumhurbaşkanı yardımcılığı anlaşmasıyla, adaylıktan vazgeçebilecektir.

Muharrem İnce gelen çok sayıda tepkiye cevap verdi

Muharrem İnce, gazeteci Candaş Tolga ışık'a yaptığı açıklama sonrasında, adaylığını pazarlık konusu yaptığı suçlamalarına cevap verdi.

İnce sosyal medya hesabından yaptığı açıklama "Candan Tolga Işık’a yaptığım açıklama hakkında gelen sorulara toplu cevap vermem gerekirse: Kemal Bey benimle görüşmek isterse elbette görüşürüm, kendisi benim eski genel başkanım ve ağabeyimdir. Söyleyeceklerini dinlerim dedim. Görüyorum ki sözlerim “sözünden çıkmam” gibi tuhaf bir manaya çekiliyor. Gerçi Candan Bey sağolsun düzeltti ama ben de buradan tekrar düzeltmiş olayım. Ayrıca söylememe gerek yok, ben başka bir siyasi partinin genel başkanıyım ve Cumhurbaşkanı adayıyım. Allah’ın izni ile plânladığımız şekilde ve sürede imzalarımızı toplayıp yolumuza devam edeceğiz. Bu süreçte bütün adaylarla olduğu gibi Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceğim. Görüşecek olmam adaylığımı pazarlık konusu yapacağım anlamına gelmez." dedi.

Muharrem İnce 3. günde 100 bin imzaya ulaştı

Muharrem İnce Cumhurbaşkanlığı adaylığında 3. günde 100 bin imzaya ulaştı. İnce, cumhurbaşkanı adaylığı için gerekli 100 bin imzaya ulaşmasına ilişkin, "İlk gün toplasaydık 'AK Partililer yardım ediyor' diyeceklerdi. Çünkü her tür iftirayı attılar. Her şey planladığımız gibi oldu" dedi.

Muharrem İnce'den Milli Eğitim Bakanlığı teklifi için cevap

Muhalefet kulislerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İnce'ye çocukluk hayali olan Milli Eğitim Bakanlığını teklif edeceği belirtiliyor. İnce bu teklife ilişkin olarak “Süreci sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. ‘İnce anlaştı, İnce’ye Milli Eğitim Bakanlığı verilecek’ diye dedikodu çıkarıyorlar. Sırf imza toplamayı engellemek için. Sahte belgelerle, yalanlarla, çarpıtmalarla bizim imza toplamamızı engellemeye çalışıyorlar. Biz bütün bunlara rağmen imza işini bugün bitiririz.” dedi.

İlişkili Haberler

Manşetler