BIST 100 8.497,72 %1.95 Dolar 27,44 %0.06 Euro 28,88 %-0.46 Altın Gram 1.617,56 %0.62 Brent Petrol 91,83 %-0.38 Bitcoin 28.355,99 %4.22
,

Milli Park müdürü ağaç kesti, görevden alındı

Ulusal ve uluslararası birçok yasayla korunan Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı'nın Müdürü Koray Aşık, Milli Park’ta izinsiz ağaç kestiği için görevden alındı.

Milli Park müdürü ağaç kesti, görevden alındı

Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün “Dünyada bir örneği daha olmayan” ifadesiyle tanıttığı; Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) ulusal ve uluslararası bir çok yasayla korunan alan niteliğindeki Kuşadası'ndaki Milli Park’ın müdürü Koray Aşık, Milli Park'ta izinsiz ağaç kestiği için müdürlük görevinden alındı. Aşık, Aydın il merkezine alınırken, yerine Özcan Mersin getirildi.

“5 ADET TEPESİ KIRILMIŞ VE 3 ADET DEVRİK AĞAÇ”

Milli Park Müdürlüğü görevinin bu hafta sonundan itibaren sona erdiğini sosyal medya hesabından duyuran Aşık, görevden alınma nedenini “5 adet tepesi kırılmış ve 3 adet devrik ağacı Olağanüstü Rapor Tanzim etmeden kestirmek ve naklettirmek” ifadeleriyle açıklayarak diğer resmi kurum yetkililerini suçladı.

Meslek hayatında binlerce ağaç kestirdiğini, binlerce fidan diktiğini belirten Aşık, “Devletin 1 numaralı Anayasal görevi olan ‘Devlet Vatandaşlarının Can ve Mal Güvenliğini Sağlar' amir hükmü gereği Olağan Üstü Rapor tanzim edilmesi ve onaylanmasına kadar geçecek yaklaşık 15-30 gün beklenmesinin imkansız olduğu durumlardan dolayı acil olarak kestirilmesi zorunluluktur” ifadeleriyle kendini savundu.

MİLLİ PARK ÇEŞİTLİ KONULARDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı bu yıl içinde; 1. Derece Korunan Kuş Cennetinde iş makineleriyle 15 metre genişliğinde bir buçuk kilometre uzunluğunda kanal açılması, Milli Park içinde fasıl gecelerine izin verilmesi, yangın mevsiminde tüm Türkiye'de ormanlara giriş yasakken Milli Park’ın ziyarete açılması, park içindeki işletmeye yapılaşma izni verilmesi ve Milli Park sınırları içindeki eski Doğanbey Köyü'nde çok değerli 7 arazinin İstanbul'daki bazı holding sahiplerine satışa sunulmak üzere Milli Park vasfından çıkarılması gibi konularla gündeme gelmişti.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler