,

Milletvekillerine kaç araç için kart veriliyor

Milletvekilleri parlamenter seçildikten sonra TBMM'ye kayıt yaptırırken 3 adet araç plakası alıyor

Milletvekillerine kaç araç için kart veriliyor

Milletvekilleri parlamenter seçildikten sonra TBMM'ye kayıt yaptırırken 3 adet araç plakası alıyor, ve bu araç plakaları trafik müdürlükleri tarafından “Milletvekili aracıdır” denilerek tescil ediliyor.

Bu araçlara trafikte geçiş üstünlüğü tanınıyor, ayrıca plakasına trafik cezası kesilmesi durumunda ceza tutanağı Meclis'e gönderiliyor. Ceza, TBMM bütçesinden ödeniyor.

Daha önce de Türk vatandaşlığına geçip Muhammed Halebi olan ismini Muhammed Sabancı yapan Suriyeli bir kişinin AKP Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay adına kayıtlı araç için çıkarılan TBMM kartını kullandığı belirlenmişti. Mercedes s400 D 4matic model araç Yeni Bahar Dağıtım Dış Ticaret şirketi adına kayıtlı çıkmıştı. AKP Düzce Gençlik Kolları Başkanının da aracında milletvekili araç kartı kullandığı ortaya çıkmış ve hakkında, “Kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” suçunda soruşturma yapılmıştı.

Milletvekilleri 3 araç için kart alabiliyor

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de TBMM araç kartını bir iş insanına vermiş ancak kullandığı aracın 25 milyon liralık bir araç olması gündemde yer bulmuştu. TBMM yetkilileri, “Milletvekillerinin birden fazla aracı olabiliyor ve biri Ankara'da, diğerleri seçim bölgesinde kullanıldığı için birden fazla araç kartına ihtiyaç duyuluyor” dedi. 

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş 3 araç kartı için şu açıklamayı yaptı: 

“Ben kendi çocuklarıma bile TBMM kartı vermedim, verdirtmedim. Herkesin bu konuda hassasiyet göstermesi lazım. Meclis'in saygınlığını korumak gerekiyor. Bu konuda özel bir şey söylemek istemiyorum ama herkesin hassasiyetle üzerinde durması lazım. Milletvekillerini itibarsızlaştıracak şeylerden de kaçırmak lazım.”

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler