,

Memur sen: Bazı hususlarda önemli rötuşlar var

Memur Sen Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada hakem heyetinin Uzlaşılamayan bazı hususlarda olumlu rötuşlar yapıldığını söyledi.

Memur sen: Bazı hususlarda önemli rötuşlar var

Hakem Heyeti’nin verdiği kararı Bloomberg HT’de değerlendiren Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın " Uzlaşılamayan bazı hususlarda olumlu rötuşlar yapılmış durumda"

Ali Yalçın'ın açıklaması şu şekilde:

“Hakeme giden konular arasında uzlaşarak imza altına aldığımız başlıklar da işin doğası gereği hakeme gidiyor. Hakemde bu konularda geriye giden kararlar çıkmamasını olumlu değerlendiriyoruz. Yani hakemde, üzerinde uzlaştığımız maddeler yeniden bir müzakere ve tartışma alanı oluşturulmadı. Bu işin geleneği açısından çok kıymetli. Uzlaşılamayan bazı hususlarda olumlu rötuşlar yapılmış durumda. Biz en düşük devlet memuru maaşının 20 bin 350’de kaldığını, bunun 1650 lira verilerek 22 bin bandına getirilmesi gerektiğini söylemiştik. Kira yardımından tutun da evlilik yardımına varana kadar sosyal taleplerimiz söz konusuydu. Refah payı talebimiz vardı, masada başka maddelerimiz de vardı. Hakeme gittiğinde de bu konuların değişmediğini ve hakemin noterlik yaptığını görüyoruz. Kamu işveren heyet başkanı tarafından 2023 yılı için gelecek enflasyon farkı zam olarak ifade edilmişti. Evet, doğrudur enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımıdır. Ancak bunun Kamu işvereninin müjdesi gibi ifade edilmesi çok sağlıklı değil. Çünkü bu durum, bizim almamız gerekenin 6 ay sonra elimize geçmesi anlamına geliyor. Enflasyon farkı, toplu sözleşme hukuku gereği kamu görevlilerinin alması gereken hakkıdır, bu bir zam değildir.”

Hakem heyetinin hangi konularda yeni kararlar aldığı ve olumlu yönde rötuşlar yaptığı Memur Sen tarafından açıklanması. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararının bu geceki Resmi Gazetede yayımlanması bekleniyor.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler