,

Meclis’te ‘SSK’yı kim batırdı’ polemiği…

Sosyal Güvenlik Kurumu'na ilişkin CHP’nin verdiği Meclis Araştırma önergesi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi. AKP ve CHP sözcüleri arasında "SSK’yı kim batırdı?" tartışması çıktı.

Meclis’te ‘SSK’yı kim batırdı’ polemiği…

Sözcü'den Veli TOPRAK'ın haberi...

Meclis’te AKP ve CHP sözcüleri arasında “SSK” tartışması çıktı…

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, AKP'nin yıllardır “SGK'yı Bay Kemal batırdı” yalanına sarıldığını belirterek, “Kılıçdaroğlu dönemindeki açık 2,2 milyar lira, bu iktidar dönemindeki açık ise 485 milyar” dedi.

Karabat, SGK'nın ticari bir kurum olmadığını, sosyal hizmetler için kurulduğunu anımsatarak, iktidarın yıllardır bu konuda ‘'Yalan bir algı yürüttüğünü'' savunarak şunları söyledi:

*Yıllardır bu yalanı, mahir bir şekilde anlatıyorsunuz. Ekonomide kitabını yazmakta değil ama bu yalanın kitabını yazmakta yeteneklisiniz.

*Kılıçdaroğlu döneminin açık rakamı 2,2 milyar, sizin döneminizin açık rakamı 485 milyar. Bütçe transferlerine Kılıçdaroğlu döneminde gayrisafi millî hasılanın 2,1’i aktarılmış, sizin döneminizde 4,9’u aktarılmış.

*Bütçe transferleri 35 milyar 499 milyon; Kılıçdaroğlu döneminde ise 5 milyar 754 milyon. Yalanın oranı 220 kat.

*Kılıçdaroğlu dönemini didik didik ettiniz, özel hafiyeler tuttunuz, müfettişler görevlendirdiniz, savcılara baktırdınız. 1 tane teftiş raporu var mı, 1 tane dava var mı?

7 AYDA 25 MİLYAR AÇIK VAR

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar da son yıllarda SGK'nın açığının giderek arttığına dikkat çekerek, “Sadece 2022 yılında ve 7 aylık dönemde SGK'nın açığı 25 milyar 667 milyon lira oldu. AKP'nin iktidara geldiği günlerde 2002-2003’te 4 milyar lira açık vardı.'' dedi.

AKP Denizli Milletvekili Nilgün Ök ise sosyal güvenlikten yararlanan vatandaş sayısını artırdıkları belirterek “Sosyal güvenlik sisteminden yararlanan vatandaş sayısı yüzde 48 iken bugün yüzde 99 oldu” savunması yaptı.

SGK önergesi görüşülürken, AKP İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel arasında ‘Gizli kasa’ tartışması çıktı.

Özel, Demiröz'in laf atması üzerine “Tuhaf tuhaf konuşma gizli kasa. Yine çirkinleştin” cevabını verdi.

Demiröz ise “Konuştuğuna dikkat et” dedi. Özel'in “Kirli hesap” sözlerine de Demiröz “Piyon” yanıtını verdi.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler