,

Meclis’te muhalefetin sadece 10 önergesi hayata geçti

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra Meclis’te muhalefetin sadece 10 önergesi hayata geçti.

Meclis’te muhalefetin sadece 10 önergesi hayata geçti

Meclis'te son 4 yılda muhalefetin sadece müsilaj, kadına şiddet, iklim değişikliği, deprem önlemleri, Rabia Naz olayı, bilişim bağımlılığı, hayvan hakları, ender hastalıklar, aromatik bitkiler ve down sendromuna ilişkin talepleri benimsendi. Bu konularda muhalefetin verdiği Meclis araştırma önergelerinin benzerini daha sonra AK Parti de hazırladı ve Genel Kurul'da böyle kabul etti.

MHP'YE DE VETO

Sözcü Gazetesinde yer alan habere göre, Yılbaşından bu yana 90 Meclis araştırma önergesi reddedildi.

27. dönemde EYT, 3600, KYK, SGK, çiftçi borçları, emekli ikramiyesi, ev kadınına emeklilik gibi yaklaşık 2 bin yasa teklifi de ya gündeme alınmadı ya da hiç görüşülmedi. İktidar ortağı MHP'nin verdiği “Kamu kurumu isimlerinde T.C. ibaresi bulunma zorunluluğu” gibi birçok yasa teklifi de komisyonda bekliyor. MHP'nin af ve seçim yasasında değişiklik teklifleri ise AK Parti'nin desteği ile benimsendi. Bu yıl muhalefet ülke sorunlarıyla ilgili 90 ayrı araştırma istedi. CHP, İYİ Parti ve HDP'nin tarımdan sağlığa, hayat pahalılığından sağlıkçıların sorunlarına, dövizden akaryakıt fiyatlarına kadar onlarca konunun araştırılması istemi AKP-MHP tarafından kabul görmedi.

NELER REDDEDİLDİ?
Son dönemde muhalefetin reddedilen kanun teklifleri şöyle: 3600 ek gösterge verilmesi. Bayramlarda emeklilere ödenen ikramiyenin 1.500 TL'ye çıkarılması. Asgari ücretten vergi alınmaması. Tabletlerden alınan ÖTV ve KDV'nin kaldırılması. Koronavirüsün sağlık çalışanları için meslek hastalığı sayılması. EYT'lilerin mağduriyetinin giderilmesi. Ev kadınının emeklilik hakkı kazanabilmesi. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması. 65 yaş üstüne 155 lira yakacak yardımı yapılması. Gebze, Ereğli, Akşehir, Cizre, Siverek ve Erciş'in il yapılması. Annelere SGK öncesi doğum borçlanması hakkı verilmesi. KYK borçlarının silinmesi. Reklam panoları ve tabelalarda Türkçe kullanılmasının zorunlu olması. Şehitlik ve gazilik unvanlarına sahip okulların adlarının değiştirilmemesi teklifi.

İlişkili Haberler

Manşetler