,

Meclis’te ‘dolandırıcı hırsız bakan’ gerilimi

Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşülürken, eski Bakan Ruhsar Pekcan’ın ‘dezenfektan satışı’ gündeme geldi. İYİ Partili Naci Cinisli, bu satışı ‘dolandırıcılık’ olarak nitelendirdi. AKP’li Cemal Öztürk, “Ağır oldu” diye karşı çıkınca, TİP’li Ahmet Şık, “Hırsız ve dolandırıcı” dedi.

Meclis’te ‘dolandırıcı hırsız bakan’ gerilimi

Sözcü'den Başak KAYA'nın haberi...

Eşi ile birlikte sahibi olduğu Nanoksia Şirketinden kendi bakanlığına 3 misli fiyatla dezenfektan sattığı ortaya çıkan ve görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a “Dolandırıcı” denilmesi TBMM'de tartışma yarattı. İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli “Kendi bakanlığını dolandırandan hesap sorulmalı” deyince, AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk “Dolandırıcı lafı ağır oldu” diye müdahale etti. Cinsili de “Dolandırdı, korumayın'' cevabını verdi. TİP'li Ahmet Şık da eski Bakan Pekcan için “Hırsız ve dolandırıcı” dedi.

“YAPTIRIM DUYMADIK”

Cinisli, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığı bütçesi görüşülürken yaptığı konuşmada Bakan Mehmet Muş'a “Kendi bakanlığını dolandıran bir bakan üzerine bu koltuğa oturdunuz ve bununla ilgili bir yaptırımda bulunduğunuzu duyamadık. Bunun hesabını millet adına sormanız lazımdı. Dolandırdı, bütün Türkiye bunu kabul etti” dedi.

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ise Bakan Mehmet Muş'a “Kendi bakanlığını dolandıran Ruhsar Pekcan'ın yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı ama yargılanmadı. Cumhurbaşkanına teşekkür edip ortadan kayboldu, hayalet oldu. Sizden önce orada oturanın kendi bakanlığını dolandıran bir hırsız olduğu ortaya çıkmışken ne yaptınız? Neden hiçbir şey yapmadınız?” diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Kaya da “Eski Bakan Ruhsar Pekcan'ın yaptığı yolsuzluğu unutmuş değiliz. Yargılanması gereken bu kişiler, AKP iktidarınca neredeyse ödüllendirilecekler. Ruhsar Pekcan ve bu yolsuzluğa iştirak edenler bir an önce yargılanmalı” dedi. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da “Ruhsar Pekcan'la ilgili yolsuzlukların üstünün kapatılmasını Mehmet Muş'a yakıştıramadım” diye konuştu. Bakan Muş ise bu eleştirilere cevap vermedi.

Gürer 5 dakikada 22 soru sordu
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter'in bütçe görüşmelerinde böyle karşıladığı Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer 5 dakika içinde 22 soru sorarak rekor kırdı.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler