,

Mansur Yavaş: Özdağ'ın 'Adayımız Yavaş' demesi beni rahatsız etti

"Ben gerçekten belediye başkanlığından memnunum" diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisine sorulmadan isminin açıklanmasından rahatsız olduğunu söyledi.

Mansur Yavaş: Özdağ'ın 'Adayımız Yavaş' demesi beni rahatsız etti

Zafer Parti Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın "Cumhurbaşkanı adayımız Mansur Yavaş" açıklamasını yaptığı günden bu yana Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ismi gündemden düşmüyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise söz konusu durumun kendisini rahatsız ettiğini söyledi. 

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Yavaş, ismi üzerinden yürütülen tartışmalara ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Ben Millet İttifakı'nın belediye başkanıyım. Cumhurbaşkanı adayına altılı masa karar verecek. Bunu herkes biliyor. Hal böyleyken, böyle bir açıklamanın yeri yok, gereği de yok. Benimle görüşülmemiş. Bana sorulmamış. Benim fikrim alınmamış. Ben ‘Adayım’ dememişim. ‘Aday değilim’ diyorum üstelik. Buna rağmen Özdağ'ın kendi amacı doğrultusunda yaptığı bir hareket bu. Açıkçası rahatsız oldum. Ben gerçekten belediye başkanlığından memnunum.”

Mansur Yavaş'ın İsmail Saymaz'ın sorularına verdiği yanıtların bir bölümü şöyle:

-Kimileri "Kürtler Mansur Yavaş'a oy vermez" diyor.

Evet, ortada fol yok, yumurta yok. "Biz işimize bakıyoruz" diyoruz. Yine de sağlı sollu saldırı başladı şimdiden. Dün OdaTV'de bir şeyler çıkardılar. (Yavaş'ın eski miting konuşmasının kaydı) Üstelik OdaTV'de yayınlanan görüntüleri daha önce Beyaz TV'de Melih Gökçek yayınlattı. Düşünün artık, nereden nereye geldik.

-Aynı görüntüler yerel seçimde de gündeme gelmişti

Tabi tabi, onları bir daha yayınlıyorlar. Durduk yere ismim üzerinden böyle yorumlar yapılması doğru değil. Kürtlerin Mansur Yavaş'a oy verip vermeyeceğini gidin anketçilere sorun. Vallahi hiç anket yaptırmadım, Türkiye çapında. Çünkü böyle bir şeyim yok. Ama abone olduğumuz anketlere bakıyorum, rakamlar çok yüksek çıkıyor.

-Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı şehirleri kastediyorsunuz değil mi?

Evet. Diyarbakır'da sokak röportajı yapıyorlar. Biri diyor ki "Mansur ne alaka, adamın neci olduğunu biliyorsun!" Diğeri "Abi öğrencilere, vatandaşa, garibana arka çıkıyor, adam ayırmıyor" diyor.

-Ankara'da Kürtlerin oyunu almadınız mı?

Ankara'da Kürtlerin yaşadığı bölgeler var Haymana ve Bala'da. Orada anket yapsınlar. Seçimden önceki ve şimdiki fikirlerini öğrenmek isterim. Belediye ve kamu hizmeti yaparken insanların rengi, cinsiyeti, inancı sizi ne ilgilendirir? Buna göre vergi almıyorsunuz ki. Sokakta aç gezen insanın partisi ne olabilir? Bana ne yani! Bir anne çocuğuna süt götüremiyorsa kimliği ve kişiliği kimi ilgilendirir, öyle değil mi? Ben öyle bakıyorum.

Eski görüntülerin şimdi dolaşıma sokulmasını nasıl yorumluyorsunuz?

Kirli siyaset olağanlaştı Türkiye'de. Başka bir şey diyemiyorum.

İlişkili Haberler

Manşetler