BIST 100 9.374,19 %0.29 Dolar 31,04 %0.82 Euro 33,68 %0.88 Altın Gram 2.031,56 %0.72 Brent Petrol 82,30 %-1.64 Bitcoin 50.926,99 %1.24
,

Makaron kaçakçılığına adı karışan savcıyı HSK ihraç etti

Geçtiğimiz günlerde iş adamı Atalay Demirbaş, makaron kaçakçılığından tutuklanan sanıkların ailelerine dosyaya bakan savcının yakın dostu olduğunu söyleyerek para istemiş ve 40 bin Euro parayı alırken suçüstü yakalanmıştı. Dosyaya bakan savcı Cengiz Çallı ise ilk olarak dosyadan el çektirilmiş daha sonra da kararnameyle Erzurum Cumhuriyet Savcılığı’na atanmıştı. Hakimler ve Savcılar Kurulu Cumhuriyet Savcısı Cengiz Çallı’nın meslekten atılmasına karar verdi.

Makaron kaçakçılığına adı karışan savcıyı HSK ihraç etti

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre, İş adamı Atalay Demirbaş, makaron kaçakçılığından tutuklanan sanıkları “dosyaya bakan savcı dostum” diyerek tahliye ettireceği vaadiyle ailelerinden 40 bir Euro alırken suçüstü yakalanmıştı. İstanbul İl Jandarma ekipleri, makaron kaçakçılığı ile ilgili 18 kişiye yönelik operasyon yapmış ve savcılık talimatı ile söz konusu kişiler gözaltına alınmıştı. Şüphelilerin sorgu süreci devam ederken, iş adamı Atalay Demirbaş, gözaltında bulunan şüphelilerden bir kısmının ailesi ile iletişime geçerek dosyaya bakan savcının dostu olduğunu söylemiş ve 40 bin Euro karşılığında tahliye ettireceği vaadinde bulunmuştu. Bunun üzerine Demirbaş’ın temasa geçtiği aileler, durumu Jandarma ekiplerine bildirmiş ve yapılan operasyon ile Demirbaş 40 bin Euro parayı alırken suçüstü yakalanmış ve gözaltına alınmıştı.

“SAVCI YAKIN DOSTUM BENİ KIRMAZ”
Demirbaş, sorgusunda, “S.G. ve G.A. ile konuşmamızda, dosyaya bakan Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Cengiz Çallı’nın benim yakın dostum olduğunu, ondan ricacı olursam beni kırmayacağını söyledim. Bütün bu konuşmalarımızdan Savcı Cengiz’in haberi olmamıştır” demişti.

ÖNCE DOSYADAN EL ÇEKTİRİLDİ, SONRA KARARNAMEYLE ERZURUM’A ATANDI
Bunun üzerine soruşturma savcısı Cengiz Çallı ilk olarak dosyadan el çektirildi. Örgütlü Suçlar Savcısı Cengiz Çallı aynı gün Hakimler ve Savcılar Kurulu kararnamesi ile Erzurum Cumhuriyet Savcılığına atandı.

MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ
İşin peşini bırakmayan Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, savcı Cengiz Çallı’yı tedbiren 3 ay süreyle görevden uzaklaştırmıştı.  HSK müfettişleri tarafından yapılan soruşturma sonucunda Cengiz Çallı’nın dosyası HSK Genel Kurulu’na geldi. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Cengiz Çallı, HSK Genel Kurulu tarafından meslekten ihraç edildi.

İlişkili Haberler

Manşetler