,

Maaşı geciken EYT'liler, avans talep edebilecek

SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, sürecin tamamlanamamasından dolayı maaşı geciken EYT'lilerin 2 Haziran'dan sonra avans talebinde bulunabileceğini açıkladı.

Maaşı geciken EYT'liler, avans talep edebilecek

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, emekli aylığı 90 gün içinde bağlanamayan mağdurlar için avans düzenlemesi yapılacak.

Düzenlemenin yasalaştığı 3 Mart 2023 günü emeklilik müracaatında bulunmasına rağmen maaşını alamayan emekliler 2 Haziran'dan sonra kurumdan avans talebinde bulunabilecek.

Avanslar, ilerideki alacaklarından düşülerek ödenebiliyor

Ödenen avanslar, bağlanan emekli aylığından mahsup edilecek. Yönetmeliğe göre, emekli aylığının 90 gün içinde ödenememesi durumunda SGK tarafından aylık bağlamaya hak kazandığı tespit edilen kişilere, yazılı talepte bulunmaları halinde ilerideki emekli aylığı alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebiliyor.

Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/38 sayılı genelgesinin ilgili bölümünde şu ifadelere yer veriliyor:

"Kuruma tahsis talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, Kurumca gelir ve aylık bağlanmasına hak kazandığı anlaşılan sigortalı ve hak sahiplerine yazılı talepte bulunmaları halinde, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödenebilecektir. Avans miktarı her üç ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin üç katını, gelirlerde ise net asgari ücretin iki katını geçmemek üzere Kurumca belirlenecektir. Avansın bağlanacak gelir ve aylık birikmiş tutarından fazla olan bölümü, müteakip gelir ve aylıklarından 1/4 oranında kesilerek mahsup edilecektir."

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler