,

Kurtulmuş ve Bozdağ arasında Meclis Başanlığı "çekişmesi" iddiası

TBMM, 7 Haziran’da ise yeni Meclis başkanını seçecek. Ancak yeni Meclis başkanının seçimi öncesinde, “başkanın kim olacağı” kulislerde tartışılıyor.

Kurtulmuş ve Bozdağ arasında Meclis Başanlığı "çekişmesi" iddiası

 TBMM Genel Kurulu, önce milletvekillerinin sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni sonrasında resmen açıldı.

Meclis Başkanlığı için kulislerde Numan Kurtulmuş'un ismi ön plana çıkarken, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile aralarında “çetin bir çekişmenin yaşandığı” da ifade ediliyor.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş’un “yeni Meclis Başkanı” olacağına ise artık “kesin gözüyle” bakılıyor. Kurtulmuş’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemini öncesinde TBMM Başkanlık makamında Erdoğan ve Bahçeli ile “sürpriz görüşme yaptığı” öğrenildi.

Geçici TBMM Başkanı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi, yemin törenini yönetmek üzere TBMM’ye gelişinde “Kurtulmuş tarafından karşılandığı” öğrenildi. Kurtulmuş’un Bahçeli’yi karşılamasının ardından ise başkanlık makamında Erdoğan ve Bahçeli ile “kısa bir görüşme gerçekleştirdiği” kaydedildi.

TEMAYÜL YOKLAMASI YAPILACAK

Kulislerde, Meclis Başkanlığı için Kurtulmuş ile eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın arasında “çetin bir çekişmenin yaşandığı” da ifade ediliyor. Ancak Kurtulmuş’un, AK Parti Genel Başkanvekili görevi nedeniyle “milletvekilleri üzerinde daha etkin rol oynadığına” da dikkat çekiliyor.

28. Dönem milletvekili aday listelerinden 40-45 arası milletvekilinin “Kurtulmuş’un ekibinden olduğu” ifade ediliyor. AK Parti Grup Yönetimi’nce de 7 Haziran’daki TBMM Başkanlık seçimi öncesinde, salı günü, Meclis Başkanlığı için temayül yoklaması yapılacak.

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler