,

Külliyeyi Kadın Bakanlığı yapmayı planlıyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV ekranlarında Lider Masası canlı yayınında cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sosyal medyadan paylaştığı "Seçimden sonra Saray'ı kadınlar tahsis etmek iyi olmaz mı?" sorusuna yanıt verdi. Kılıçdaroğlu "Bence güzel bir öneri" dedi.

Külliyeyi Kadın Bakanlığı yapmayı planlıyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV ekranlarında Lider Masası canlı yayınında, gazeteci Bengü Şap Babaeker ve İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sosyal medyadan gönderdiği "Seçimden sonra Saray'ın kurulacak Kadın Bakanlığı'na tahsis edilmesi iyi olmaz mı?" sorusuna "Bence güzel bir öneri" şeklinde yanıt verdi.

Demirtaş: ‘Herkese merhabalar. İyi yayınlar diliyor, tüm izleyicilere selam, sevgilerimi iletiyorum ve şu soruyu iletmek istiyorum. Tüm adaylar ve sayın Kılıçdaroğlu, seçimden sonra Saray'ın, kurulacak Kadın Bakanlığına, şiddet mağduru kadınların tedavi ve rehabilitasyon merkezlerine, kadın öğrenci yurtlarına, emekçi kadınlar misafirhanelerine, ev çalışanı kadınlar sendikalarına, kadın sığınma evlerine, kadın sivil toplum örgütlerine tahsis edilmesi iyi olmaz mı? Bu kadın eşitliği yerleşkesinin ismini de kadınlar koyarlar diye düşünüyorum.’ Ne dersiniz?”

Herkese merhabalar. İyi yayınlar diliyor, tüm izleyicilere selam, sevgilerimi iletiyorum ve şu soruyu iletmek istiyorum. @bengushap @KucukkayaIsmail pic.twitter.com/OzxqrHA2S0

— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) January 29, 2023

Kemal Kılıçdaroğlu: “Bence gayet güzel bir öneri, kendisine teşekkür ederim ve kendisine buradan selamlarımızı da gönderelim. Haksız bir şekilde içeride tutulduğunu da biliyorum. Kadınların, dünya kadar sorun yaşadığını biliyorum. Onlarla zaman zaman konuşuyoruz, zaman zaman dertleşiyoruz. Büyük sorunları var, ekonomik açıdan sorunları var, sosyal açıdan sorunları var. Gencecik kızlarımız üniversiteye giderken yurt bulamıyorlar, orada sorunları var. Üniversiteyi bitirmiş mezun olmuş gencecik evlatlarımız var, onlar işsiz ve anneler, babalar büyük bir dram içindeler. Dolayısıyla bütün bunların tamamını çözecek olan kurumun adı siyaset kurumu. Siyasetçi kaynakları doğru harcarsa yerinde harcarsa bütün sorunları çözebilir. Şiddetin olmadığı, kadının şiddete uğramadığı bir toplum inşa etmemiz gerekiyor. Aslında zaman zaman geliyor, diyoruz ki “cennet anaların ayağı altındadır”. Peki cennet eğer anaların ayağı altındaysa neden kadınlara bu kadar şiddet uyguluyoruz. Buradan tüm toplumun çıkması lazım. Toplumun bu konuda biraz eğitilmesi lazım.”

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler