,

Kulis: İmamoğlu kararı Erdoğan'ın oyun planını bozabilir

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, bazı AKP'lilerin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis ve siyasi yasak kararını eleştirdiğini yazdı. Zeyrek edindiği kulis bilgisini "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan rakip olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu bekliyor, hazırlıklarını buna göre yapıyordu. Bu gelişme İmamoğlu ve Akşener'i yeniden yükseltti. Karar Erdoğan'ın oyun planını bozabilir" ifadeleriyle aktardı.

Kulis: İmamoğlu kararı Erdoğan'ın oyun planını bozabilir

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “YSK üyelerine hakaret ettiği” iddiasıyla verilen hapis ve siyasi yasak cezalarının AKP'deki yansımalarını köşe yazısına taşıdı.

Zeyrek, “Gerçek ahmak kim?” başlıklı köşe yazısında “Biri bakan, biri Genel Başkan Yardımcısı olmak üzere çok sayıda AK Parti'liyle konuştum. Hepsi şok içindeydi. Kararın morallerini bozduğunu açık açık söylüyorlardı. Başta ‘Timsah gözyaşı döküyorlar’ diye düşündüm. Ancak gerekçelerini dinledikçe ciddi olduklarını anladım” dedi.

Zeyrek, yaptığı görüşmeleri şu ifadelerle aktardı:

“Konuştuğum iktidar mensupları İmamoğlu'yla ilgili kararı şu gerekçelerle eleştiriyorlar:

-Hedef İmamoğlu'nun adaylığının önünü kesmekse bu mümkün değil. Daha İstinaf ve Yargıtay aşamaları var. Temyiz takvimi, bekleme, savunma süreleri hesaba katıldığında İmamoğlu'na seçim öncesinde yasak gelmesi imkânsız.

-Sadece tazminatla geçiştirilecek sıradan bir hakaret davasından hapis ve siyaset yasağı kararı çıkarılması, hukuken izah edilemez. Bu karar sadece (Karadeniz gezisinden bu yana parti içinde dahi mevzi kaybeden) İmamoğlu'nun değil, bütün muhalefetin eline büyük koz verdi.

-İktidar psikolojik üstünlüğü ele geçirmiş oy kaybını durdurmuş, hatta oylarını artırmaya başlamıştı. Mahkeme kararıyla yaratılan mağduriyet, ‘AK Parti hakkıyla alamayacağı seçimi bu yollara başvurarak almak istiyor’ algısı yarattı. Bu da oy kaybını ve çıkışı durduracak bir gelişme.

-Karar, muhalefetin yeniden birleşmesini ve canlanmasını sağladı.

-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan rakip olarak Kemal Kılıçdaroğlu'nu bekliyor, hazırlıklarını buna göre yapıyordu. Bu gelişme İmamoğlu ve Akşener'i yeniden yükseltti. Karar Erdoğan'ın oyun planını bozabilir"

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler