,

Konut fiyatlarında rekor yükseliş

Türkiye’de konut fiyatları son bir yılda %77 arttı. TCMB’nin bugün açıkladığı Konut Fiyat Endeksi’ne göre yurt genelinde konut fiyatları Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre %77,4 oranında rekor artış gösterdi.

Konut fiyatlarında rekor yükseliş

Türkiye’de konut fiyatları son bir yılda %77 arttı. TCMB’nin bugün açıkladığı Konut Fiyat Endeksi’ne göre yurt genelinde konut fiyatları Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre %77,4 oranında rekor artış gösterdi. Konut fiyatları son bir ayda ise %13,1 oranında yükseldi.

İnvesting.com'da yer alan habere göre Ocak ayı itibarıyla yeni ve eski kontlarda fiyat artışı ve metrekare fiyatı şöyle:

İstanbul’da son bir yılda yeni konutların fiyatı %94,8, eski konut fiyatları %83,5 arttı ve metrekare fiyatı ise 11.783 TL’ye çıktı.

Ankara’da yeni konut fiyatı bir yılda %94, eski konut fiyatları %71,8 artarken, metrekare fiyatı 5.256 TL’ye yükseldi.

İzmir’de yeni konut fiyatları %83,7, eski konut fiyatları %70,4 artarken metrekare fiyatı da 9.004 TL oldu.

Türkiye genelinde yeni konut fiyatları son bir yılda %85,7 oranında arttı ve metrekare fiyatı 7.479 TL’ye çıktı.

Konut fiyatlarının son bir yıldaki rekor yükselişinde artan döviz kuru, malzeme fiyatları ve emtiadaki yükseliş etkili oldu. TCMB’nin bugün açıkladığı veri Ocak ayını kapsıyor, fakat TÜİK’in 10 Mart’ta açıkladığı İnşaat Maliyet Endeksi, Şubat ayında %79,91 ile tarihi yüksek seviyeye çıktı ve öncü göstergeler yurt içinde konut fiyatlarındaki artışın gelecek ayda da süreceğine işaret ediyor.

Kaynak : TT

İlişkili Haberler

Manşetler