,

Kirada ipin ucu kaçmıştır

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, fahiş kira artışlarının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “İstanbul’da kiralar artık ödenemez boyuttadır.

Kirada ipin ucu kaçmıştır

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, fahiş kira artışlarının geri çekilmesi gerektiğini belirterek, “İstanbul’da kiralar artık ödenemez, altından kalkılamaz boyuttadır. Konut kiralarında iş çığırından çıkmış, ipin ucu kaçmıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, kira artışlarına yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Kovid-19 salgını sürecinde konut ihtiyacında arz talep dengesinin bozulması, enflasyon ve dövizde yaşanan artışlar neticesinde konut kiralarında fahiş artışlar yaşandığını dile getiren Karahan, fahiş kira artışlarının temelinde ekonomik sebeplerden çok mal sahiplerindeki iş ahlakından yoksunluğun yattığını iddia etti.

Mal sahiplerinin kira gelirini ticari ve mevduat geliriyle kıyaslamaması ve konutu rant aracı olarak değerlendirmemesi gerektiğini belirten Karahan, şunları kaydetti:

“Mal sahibi kiracısını mülkünün emanetçisi olarak görmeli, kira gelirine bereket gözüyle bakmalıdır. Barınma temel ihtiyaçtır, fahiş kira artışları geri çekilmelidir. İstanbul’da kiralar artık ödenemez, altından kalkılamaz boyuttadır. Konut kiralarında iş çığırından çıkmış ipin ucu kaçmıştır. İstanbul’da konut fiyatlarında yaşanan fahiş kira artışları hiçbir hesaba, kitaba, ölçüye, emsale uymamakta, kiralarda enflasyon ve döviz artışının çok çok üstünde artışlar yaşanmaktadır. İstanbul’da konut kiraları Türkiye’nin ekonomik gerçeklerine, kiracıların gelir düzeyine, hayatın doğal akışına, yaşam standartlarına uymamakta, sosyal barışı tehdit etmektedir.”

“YÜZDE 25 ZAM KARARI MAL SAHİPLERİ TARAFINDAN UYGULANMIYOR”

Devletin kiralara azami yüzde 25 zam artış kararının mal sahipleri tarafından uygulanmadığını kaydeden Karahan, “Kiralık konut ihtiyacını fırsata çeviren mal sahipleri kira artışlarını kendilerince hiçbir hesaba kitaba kıyasa dayanmadan keyfi oranlarda yapmaktadırlar. Konut kira artışları mal sahibini de kayba uğratmayacak, kiracıyı da zor durumda bırakmayacak, makul bir seviyede tutulmalı, makul seviyenin üzerinde kira artışlarına kesinlikle müsaade edilmemeli, makulün üstünde kira artışı yapan mal sahiplerine hukuki yaptırım ve cezai müeyyide uygulanmalıdır.”

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler