Gündem

Kime, ne kadar ceza verildiği bilinmiyor!

YÖK, 9 vakıf üniversitesine yönelik gerçekleştirdiği incelemeleri geçtiğimiz günlerde tamamladı.

Eklenme : 31 Temmuz 2022 Pazar 10:30 - Güncelleme : 31 Temmuz 2022 Pazar 09:54


İnceleme sonucunda 9 vakıf üniversitesinin maaşlarla ilgili olarak kanuna aykırı davrandığı duyurulmuştu. Ancak incelemenin ardından yapılan açıklamada ve sonrasında üniversitelerin isimleri ve cezai işlem uygulanıp uygulanmadığı konusundaki belirsizlik ise devam ediyor.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçtiğimiz haftalarda kendilerine ulaşan şikayetler üzerine 9 vakıf üniversitesinde başlattığı incelemede sona erildiğini duyurmuştu. İncelemelerin ardından 9 vakıf üniversitesinin maaş konusunda kanuna aykırı davrandığı tespit edilmiş bu kurumlara ise ceza verileceği belirtilmişti. Duyurunun üzerinden geçen zamana rağmen üniversitelerin hangileri olduğu ve nasıl bir ceza verildiği ise merak konusu. Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi (VÜDAM), vakıf üniversiteleri içerisinde kâr hırsı nedeniyle gerçekleştirilen hukuksuzlukların YÖK vasıtasıyla kanıtlandığına dikkat çekerek, “Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinde çalışanların maaşlarında ki eşitlenme kanunun alenen çiğnendiği YÖK tarafından ortaya çıkarıldı. Fakat sürecin nasıl ilerlediğine ilişkin olarak sorular ise cevapsız kaldı” denildi.

DENETLEMELERDE DAHA DETAYLI İNCELEMELER YAPILSIN
Şikayetlerin ardından gerçekleştirilen incelemenin olumlu olmasına rağmen yetersiz kaldığının altını çizen VÜDAM açıklamasında, “Normal şartlarda YÖK vakıf üniversitelerinde her sene bir denetleme gerçekleştirir. Bu denetleme sadece idari olarak gerçekleştirilir. Gerçekleştirilen inceleme bir örnek teşkil ederek, her sene düzenlenen denetimler kapsamında kanuna aykırı davranışlara ilişkin de bir inceleme yapılırsa soruna ilişkin düzelmeler yaşanabileceğini düşünüyoruz. Böylece vakıf üniversitelerinde çalışan arkadaşlarımızın durumları düzenli olarak kontrol edilmiş olacaktır” denildi.

YAPILAN AÇIKLAMA BELİRSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRMADI
Kanunu çiğneyen üniversitelerde sadece ücretler değil birçok konuda da yasaların çiğnenmiş olabileceğine dikkat çeken VÜDAM açıklamasında, “Bahar döneminde yaşanan toplu işten çıkarmaların ardından ‘9 vakıf üniversitesine yönelik soruşturma’ başlattığını duyuran YÖK, bu 9 üniversitenin isimlerini dahi kamuoyuyla paylaşmadığı gibi, sürecin nasıl işletildiğine dair bir bilgilendirme de yapmış değil. soruşturmanın tamamlandığını duyuran YÖK’ün neticeye ilişkin tek ifadesi ise ‘Kurulumuzun yetki ve sorumlulukları çerçevesinde gerekli işlemler yapılmaktadır’ oldu. Bu durum ise belirsizliği kaldırmaya yeterli değil” ifadeleri kullanıldı.

milli gazete