,

Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi'ni karıştırdı: 13 ilçe başkanı istifa etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu İstanbul’da DEVA Partisi’nin bazı ilçe başkanlarıyla gizlice görüştüğü iddia edildi. DEVA Partili isimlerin bu görüşmeden sonra partiden istifa edeceği ve bazı ilçe başkanlarının CHP’ye katılması karşılığında DEVA Partisi Esenyurt ilçe başkanı Halis Kahriman’a belediye başkanlığı verileceği ileri sürüldü. Kılıçdaroğlu'nun Truva Atı taktiğiyle düzenlediği operasyona ise DEVA Partisi'nden sert tepki geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, "Yazık. Yakışmadı Kemal Bey." sözleriyle Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi'ni karıştırdı: 13 ilçe başkanı istifa etti

Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde tarihi bir hezimet alarak devrilen Yedili Masa'da eski ortaklar birbirlerinin kadrosuna göz dikti.

İttifak içerisinde, seçim yenilgisinin bir numaralı sorumlusu olarak gösterilen ve partisi içerisinde de başlayan 'değişim' rüzgarının hedefi olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski ortağı DEVA Partisi'nin ilçe başkanlarına CHP'de kadro vadetti.

Kılıçdaroğlu'nun hafta sonu İstanbul'da DEVA Partisi’nin bazı ilçe başkanlarıyla gizlice görüştüğü iddia edildi.

DEVA Partili isimlerin bu görüşmeden sonra yarın partiden istifa edeceği iddiaları gündeme gelirken, Kılıçdaroğlu’nun görüştüğü DEVA Partili bazı ilçe başkanlarının CHP’ye katılması karşılığında DEVA Partisi Esenyurt ilçe başkanı Halis Kahriman’a belediye başkanlığı verileceği iddia edildi.

"Yakışmadı Kemal Bey"

Kılıçdaroğlu’nun DEVA Partili bazı ilçe başkanlarıyla gizli görüşmesi siyaset gündemine bomba gibi düşerken, CHP liderinin düzenlediği ve Truva Atı taktiğini andıran operasyonuna DEVA Partisi Genel Merkezi’nden de tepki geldi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, DEVA Partili isimlerin bu görüşmeden sonra partiden istifa edeceğine ilişkin iddiaların yer aldığı paylaşımı alıntılayıp, "Yazık. Yakışmadı Kemal Bey." sözleriyle Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

13 Deva ilçe başkanı istifa etti

Olayın basına sızmasının ardından 13 ilçe başkanının istifa edeceği yönünde haberler gelmeye başladı.

O iddialar ise sabah saatlerinde gerçek oldu.

DEVA Partisi'nin Esenyurt, Zeytinburnu, Sancaktepe, Bahçelievler, Esenler, Sultanbeyli, Fatih, Sultangazi, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenyurt, Beylikdüzü ve Silivri ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri, partilerinden istifa ettiklerini açıkladı.

Büyükçekmece'de bulunan bir otelde toplanan ilçe başkanları adına DEVA Partisi Esenyurt Kurucu İlçe Başkanı Halis Kahriman konuştu.

"Arkadaşlarımızın emeği maalesef 15 vekil için kullanıldı"

Kahriman, partinin kuruluşu sırasında emek harcadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

Biz yola çıktığımız zaman bu ülkenin geleceği için 81 ilimizde 85 milyon nüfusun herkesin derdine deva olacağız dedik. Ama gelinen noktaya bakıyoruz, 15 vekilin derdine deva olundu. Adalet, hak, hukuk ve emek dedik ama bütün arkadaşlarımızın emeği maalesef 15 vekil için kullanıldı. Partimizde seçime girmeden önce sayın genel başkanımızın bizatihi açıklaması var, 'kendi logomuz ile seçime gireceğiz'. Cuma günü reklamları verildi, maalesef ki cumartesi günü Millet İttifakı ile beraber Cumhuriyet Halk Partisi listeleri ile girilme kararı alındı. Peki bu kararı verecektiniz, Türkiye'nin 81 ilinde bin 600 arkadaşımız vekil olmak için başvuru yapmıştı. Başvuru yaparken partimize güvenerek başvuru yaptı. Bu arkadaşlarımız ile istişare etmeden arkadaşlarımızın başvurusunu göz önünde bulundurmadan bir anlık karar ile maalesef 5 kişi oturup karar verildi.

"DEVA Partisi bir dernek haline geldi"

Konuşmasının devamın DEVA Partisi'nden İstanbul'dan milletvekili olan isimlere de sitemde bulunan Kahriman, şöyle devam etti:

Biz emek verdik, teşkilat emek verdi, akabinde bu arkadaşlarımız kendilerini vekil yaptılar. İstanbul'da seçilen 5 tane vekil, inanın bölgedeki arkadaşlarımıza teşkilat mensubu arkadaşlarımıza teşekküre bile gelmediler. Partiyi sürekli küçülttüler, maalesef partiyi bu hale getirdiler. Türkiye'ye siyasi parti kuruyorsan kendine ve ekibine güveniyorsan kendi logon ile seçime gireceksin. Eğer bu yüreğiniz yoksa, topluma güven vermiyorsanız başarılı olamazsınız, kusura bakmayın. Nitekim gelinen nokta DEVA Partisi olarak değil bir dernek haline geldi. Ben ve arkadaşlarım bundan sonraki süreçte ülkemizin, çocuklarımız geleceği için adalet ve özgürlük için mücadele edeceğiz, asla pes etmeyeceğiz. En kısa sürede ben ve arkadaşlarım Türkiye'de bu ekip tarih yazacaktır.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler