,

Kargo şirketlerinin deprem yardım kampanyaları hakkında açıklama

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği KARİD Başkanı Fatih Önyol, Kahramanmaraş ve çevresinde yaşanan deprem sonrası, hayata geçirilen deprem yardım operasyonları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kargo şirketlerinin deprem yardım kampanyaları hakkında açıklama

Türkiye Kargo Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu depremin hemen sabahında acil olarak bir araya geldi. BTK’nın koordinasyonu sayesinde afet kurumları ile temas kuruldu ve ardından üye markalar kanalıyla yardım kampanyalarını başlatan Türkiye KARİD, insanların bağışladığı yardımları ücretsiz bir şekilde deprem bölgesine taşımaya başladı.

BTK’nın koordinasyonuyla hızlıca organize olan kargo şirketleri tüm birimlerini yardım toplama noktasına çevirdi. Bu sayede depremin hemen sabahında 4 bine yakın yardım toplama noktası oluşturulduğu belirtildi.Kargo şirketlerinin yaptığı kampanyalarla gelinen nokta ve gerçekleştirilen çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye KARİD Başkanı Önyol, şu ana kadar bölgeye ulaştırılan tahmini yardıma ilişkin, “Kargo şirketleri, Bakanlık, AFAD, Kızılay ve Bilgi Teknolojileri ve

İletişim Kurumu (BTK) ile koordineli bir şekilde gerçekleştirdiği yardım kampanyaları kapsamında şu ana kadar yüzden fazla TIR’ı, bölgeye sevk etmiş durumda. Bu anlamda insanlarımızın ve üye şirketlerimizin takdire şayan bir şekilde bölgeye yardım etmek amacıyla seferber olduğunu belirtebiliriz. Bireysel yardımları bedelsiz olarak taşımak dışında kargo şirketleri olarak bizler de kendi yardımlarımızı bölgeye ulaştırmaya devam ediyoruz. Sadece deprem sabahı depolara tonlarca ekmek taşıdık. Özetle Kargo şirketlerinin afet dönemlerinde attığı adımlardan her zaman gurur duyuyoruz” dedi.

“LİSTE DIŞI ÜRÜN GÖNDERİMİ, ÇOĞU ZAMAN ÇALIŞMALARA FAYDA YERİNE ZARAR VERİYOR”

Yardım kapsamında taşıdıkları ürünleri anlatan Fatih Önyol, sözlerine şöyle devam etti:

“En önemli hususlardan biri de taşınacak ürün listesi. İnsanlarımız yardım etme duygusu ile bölgeye elinden gelen her şeyi göndermek istiyor. Bazen sosyal medyada gördüğü bir paylaşımdan ya da bir tanıdığının yönlendirmesinden etkilenerek iyi düşüncelerle satın aldığı ürünleri deprem bölgesine iletmenin doğru olduğunu düşünüyor. Ancak kargo şirketleri olarak biz Bakanlıklar, BTK, AFAD ve Kızılay gibi kurumlarla sürekli koordinasyon halindeyiz. Bölgeye sevk edilecek ürünleri, kurumlarımızdan gelen bilgilendirmeler doğrultusunda belirliyoruz. Bu doğrultuda tüm kargo şirketleri, koordineli bir şekilde kabul ettikleri ürünleri duyuruyorlar. Bu noktalara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle çocuk ve yetişkinler için kışlık kıyafetler, termal battaniye, konserve gıda, hijyen ürünleri ve powerbank gibi yardımlar büyük fayda sağlıyor. Liste dışı ürün gönderimi ise iyi niyetlerle talep ediliyor ancak; maalesef elleçleme süresini uzatacağı için çoğu zaman çalışmalara fayda yerine zarar veriyor.”

Başkanı Fatih Önyol, yardımların nereye taşındığı ve göndericilerin hangi adrese yardım gönderebileceğiyle alakalı ise, “Öncelikle vatandaşlarımızın kargo şubelerine getirdiği yardımların tamamı, Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı Afet Koordinasyon Merkezi’nin, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun ve AFAD’ın belirlediği yardım depolarına teslim ediliyor. Bu noktada hiçbir koordinasyonsuzluk yaşamıyoruz. İhtiyaç nerede yükseldiyse o depoya gidiyoruz ve yetkililerle organize bir şekilde yardımları ulaştırıyoruz.  Bir hususu özellikle belirtmek istiyorum. Bazı göndericiler kendi istedikleri adreslere yardım kampanyası kapsamında kargo göndermek isteyebiliyorlar. Ancak bu kapsamda bir çalışma yapılabilmesi maalesef mümkün değil. Yardım organizasyonunun doğru kurgulanması ve güvenliği için devlet kurumları ile koordinasyon şart.  Ayrıca deprem bölgesinde hizmet verecek kargo çalışanlarının da büyük bir deprem atlattığını unutmamamız gerekiyor. Dolayısıyla yardımların gideceği adreslerin devlet desteği ile belirlenmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

“HALA GÖÇÜK ALTINDA OLAN PERSONELLERİMİZ VAR”

Kargo şirketlerinin bölgedeki durumuna ilişkin de açıklama yapan Önyol, şunları kaydetti:

“Maalesef kamuoyunun tahmin edemediği konulardan biri de bu. Kargo şirketleri olarak maalesef bölgede vefat eden, hala göçük altında olan personellerimiz var. Orada yaşayan her vatandaşımız gibi aileleriyle ilgili olumsuzluklar yaşıyorlar. Bölgede 300’den fazla şubemiz bulunuyor. Bu şubelerin bir kısmı maalesef yıkıldı. Büyük kısmı ise ağır hasar aldı. Ancak komşu bölgelerden yaptığımız görevlendirmelerle çalışmalarımızı aksatmadan sürdürmeye çalışıyoruz. Örneğin şu anda üst düzey birçok kargo şirketi yöneticisi deprem bölgesinde mesai yapıyor.  Deprem yardımları dışında normal bir kargo işleyişinin bu şehirlerde şu an için yapılması pek mümkün değil. Yollar sorunlu, binalar hasarlı, insanların üzücü durumu zaten ortada. Bölgedeki sorunlu kargo işleyişi maalesef bir süre hayatımızda olacak. Dolayısıyla yardım kampanyaları dışında bölgeye kargo göndermeye çalışmak, işleri kolaylaştırmıyor. Daha da zorlaştırıyor.”

Depremden zarar gören personellerine maddi ve manevi destek olmaya çalıştıklarının altını çizen Fatih Önyol, “Devletimizle koordineli bir şekilde yardımları bölgelere ivedilikle ulaştırmaya çalışıyoruz” dedi.

Önyol, kampanyaların ne kadar süreyle devam edeceğiyle ilgili ise “Bu soruya şimdilik yanıt vermek güç.  Kampanyanın ne kadar süreyle devam edeceğine, ihtiyaçların ne zaman tamamlanacağına Kızılay ve AFAD karar verecektir.  Bu süreçte biz de elimizden gelen tüm desteği sağlayacağız” diye konuştu.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler