Gündem

Kamu bankaları da promosyonu artırsın

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere ödenen banka promosyonunun tam bir karmaşaya dönüştüğünü belirterek, bankaların emeklilere çok düşük rakamlar teklif ettiğini, promosyonun konuşulduğu masada emeklileri temsilen kendilerinin de yer almaları gerektiğini bildirdi.

Eklenme : 22 Ağustos 2022 Pazartesi 07:00 - Güncelleme : 22 Ağustos 2022 Pazartesi 06:11


Kamu bankalarının yetersiz kalan ödemeleri ile karşı karşıya kaldıklarını anlatan Ergün “Özel bankalarla görüşmelerimiz neticesinde emeklilere banka promosyonunu 8-9 bin lira seviyesine yükseltmeyi başardık ama kamu bankalarının promosyon rakamını hâlâ 750 lira civarında tutması büyük bir haksızlık. Anadolu’nun birçok ilçesinde özel bankaların şubeleri olmadığı için emeklilerimiz kamu bankalarından aylık almak zorunda kalıp, yüksek promosyon imkânından yararlanamıyor. Emeklilerimiz, banka pro
mosyonu konusundaki karmaşa ve standartsızlıktan rahatsız. Bankalar emeklilerimize çok düşük rakamlar teklif ediyor. Emeklinin promosyonunun konuşulduğu masada emeklileri temsilen biz de olmalıyız” dedi. Ergün, aylıklarını başka bankalara taşımak isteyen emeklilerin daha yüksek promosyon alabilme girişimlerinin bankalara olan kredi veya kredi kartı borçları sebebiyle engellendiğine dikkati çekerek, şunları söyledi: Emeklilerimiz düşük promosyon rakamlarına mecbur bırakılmaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Anayasanın eşitlik ilkesi gereği talep edip kazandığımız promosyon hakkımızın, yine anayasamızın eşitlik kuralı gereği çalışanların aldıkları seviyelere yükseltilmesini en doğru ve adil çözüm yolu olarak görmekteyiz. Emeklileri bankalara mecbur bırakan zorunluluklar da kaldırılmalıdır.

Kaynak : Türkiye Gazetesi