,

İstanbul'da öğrencilerin 'ev bulma' maratonu başladı

Üniversite kayıtlarının başlamasıyla öğrencilerin kiralık ev arayışı maratonu başladı. Kiralık evlere talebin arttığı ve fiyatların son dönemde yükselişe geçtiğini kaydeden emlakçılar, fiyatlar artmadan “öğrenciler bir an önce kiralık evlerini tutsunlar” dedi.

İstanbul'da öğrencilerin 'ev bulma' maratonu başladı

Üniversite tercihleri açıklandı, İstanbul'da eğitim-öğretim görecek öğrenciler barınma ihtiyaçlarını karşılamak için kiralık ev aramaya başladı. Öğrencilerin talepleri emlak sektöründe hareketliliğe yol açtı. Öğrenciler yüksek kira maliyetlerini düşürmek için birkaç kişi ortaklaşa ev tutmayı tercih ediyor. Emlakçılar öğrencilerin kiralık ev konusunda sorun yaşamamaları için evlerini birkaç ay önceden tutmalarını öneriyor.

“BİR AN ÖNCE KİRALIK EVLERİNİ TUTSUNLAR”
İstanbul’a başka şehirlerden gelecek öğrencilerin daha gelmeden aramaya başladığını ifade eden emlakçı Taner İşlek, "Şehir dışından kapora göndermek isteyenler var, akrabalarını gönderen öğrenciler var. Öğrenciler genelde eşyalı evleri tercih ediyorlar, bu da fiyatları artırıyor. Öğrenciler eğitim döneminde kiralık evler ile uğraşmak istemiyorlarsa bir an önce kiralık evlerini tutsunlar. Kira fiyatları Bahçelievler’de 4 binden başlayıp 7 binlere kadar çıkıyor" dedi.

KİRA FİYATLARINDA YÜKSELİŞ
Kiralık evlere talebin bu dönemde arttığını söyleyen İşlek, "Kira fiyatları son dönemde yükseldi. Bu sebeple 3-4 kişi kalmak isteyen öğrenciler var. İstanbul’da bazı ev sahipleri öğrencileri kalabalık olduğunda kabul etmiyor. Ev sahipleri öğrencilere kolaylık sağlamalı, öğrenciler bizim geleceğimiz" diye konuştu.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler